05:52 13. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1137
  • RUB70.0885
Viiendik Eestit joob radioaktiivset kraanivett, illustreeriv foto

Kas meie joogivesi võib tervist ohustada

© Pexels
Tervishoid
lühendatud link
75120

Mitmel pool Põhja-Eestis kasutatakse joogivee tootmiseks põhjavett, mille looduslik radioaktiivsus on 2-6 korda kõrgem tasemest, mis on kehtestatud sotsiaalministri määrusega. Tuginedes Terviseameti andmetele on Põhja-Eestis sellise põhjavee tarbijaid 190 000.

TALLINN, 6. märts — Sputnik. Euroopa Liidu teadusprojekti Alchemia eesmärgiks on kulu- ja energiatõhusa tehnoloogia väljaarendamine joogivee loodusliku radioaktiivsuse vähendamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruaris. Tehnoloogiat arendavad Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) keskkonnatehnoloogia teaduslabori teadlased Anna Goi ja Juri Bolobajev.

Keemiareostuse piirkonnas tuleb kaevuvett jälgida >>

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Teadusprojekti Life Alchemia sihiks on arendada välja tehnoloogia vee loodusliku radioaktiivsuse vähendamiseks. Tehnoloogia põhineb mangaandioksiidi abil radioaktiivsete ainete ning raua- ja mangaanisisalduse vähendamiseks. Arendatav tehnoloogia vähendab oluliselt nende ainete hulka muutes joogivee kvaliteetsemaks, vahendas Sputnik Eesti TTÜ teadet.

Põhjavee saastumine nitraatidega on kasvanud

Riigikontrolli audutist tuli välja, et Eestis on üle 200 000 inimese, kelle kaevuvee kvaliteeti võib halvendada väetistest või taimekaitsevahenditest tulenev reostus, maavarade kaevandamine või puhastamata reovesi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari lõpus.

Riigikontroll: põhjavee saastumine nitraatidega on kasvanud >>

Riigikontrolli hinnangul on keskkonnaministeerium asunud põhjavee kaitset täpsemalt kavandama, kuid peamiselt põlevkivi kaevandamise ning põllumajandusega seotud mõjude tõttu võtab seni veel halvas seisundis olevate põhjaveekogumite olukorra parandamine kauem aega, kui on jäänud Euroopa Liidus üldsihiks seatud aastani 2021.

Eesti 39 põhjaveekogumist on erinevatel põhjustel halvas seisundis kaheksa ja heas, kuid ohustatud seisundis 10 põhjaveekogumit, teatas Riigikontroll. Põhjaveevarud on Eestis suured ning enamikule Eesti inimestest on kättesaadav puhas joogivesi.

Sellele vaatamata on Eestis üle 200 000 inimese, kelle kaevuvee headust võib halvendada põllumajandusest tulenev nitraadi- ja pestitsiidireostus, maavarade kaevandamine või ka majapidamiste puhastamata reovesi. Ka liiga intensiivne vee ammutamine võib mõjutada põhjavee kvaliteeti.

Tagid:
raadium, raadiumitase, joogivesi, põhjavesi, vähk, keskkond, uuring, tervis, , Põhja-Eesti, Eesti

Peamised teemad