00:53 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Tervishoid
lühendatud link
6610

Sel aastal on terviseameti mürgistusteabe infoliinile 16 662 korduvalt helistatud seoses tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldavate kraadiklaaside purunemisega.

TALLINN, 9. märts — Sputnik. Kuigi elavhõbedat sisaldavaid kraadiklaase enam ei müüda, kasutavad inimesed külmetushaiguste hooajal kehatemperatuuri kontrollimiseks ka kunagi soetatud kuni 2 grammi elavhõbedat sisaldavaid termomeetreid, teatab Terviseamet.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje sõnul valmistab helistajatele enim muret see, kuidas käidelda katkisest termomeetrist põrandale välja valgunud metallilist elavhõbedat.

Kehatemperatuurimõõtjad vajavad aeg-ajalt kontrolli >>

"Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokku korjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse grip-kotti," ütles Kastanje.

Tõsisemat mürgistust põhjustavad elavhõbedaaurud, mis imenduvad hingamisteedest, mistõttu tuleks vältida lahtise elavhõbeda ruumidesse seisma jäämist, eriti selle sattumist sooja keskkonda.

Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada toksilise kontsentratsiooni.

Seetõttu tuleks elavhõbeda aurustumise takistamiseks välja lülitada põrandaküte ega lubada lapsi purunenud elavhõbedaga saastunud tuppa. Sisse tuleks lülitada ka ventilatsioon või avada aknad.

Kindlasti tuleb hoiduda elavhõbeda kokku korjamisest tolmuimejaga, sest nii pihustub aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ja kandub sealt pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Elavhõbeda aur on õhust raskem ning seetõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamistsoon asetseb maapinnale lähemal.

Allaneelamisel on termomeetris sisalduv elavhõbe suhteliselt ohutu – kogusest imendub vaid 0,01%, mis tervisekahjustust ei põhjusta. Imendumist võib suurendada soolekäärudesse pidama jäämine. Kui on kahtlus, et laps on kogu termomeetris sisalduva elavhõbeda alla neelanud, tuleks olukorra hindamiseks teha röntgenpilt.

Kui inimene pole kindel purunenud termomeetri tüübis, on abiks teadmine, et elavhõbe moodustab alati veeremisvõimelised kuulikesed, galistanist tekib pinnale metallivärvi plekk.

Praegu apteekides müüdavad keskkonnasõbralikud geratherm-termomeetrid sisaldavad galinsta-nimelist metallisegu, mis koosneb galliumist, indiumist ja tinast. Sellises koguses on termomeetris sisalduv galinsta-metallisegu inimesele ohutu.

Häid nippe elavhõbeda kokkukorjamiseks

Vahendid, mida vajad:

  • kaanega purki / —pudelit / kindlalt sulguvaid grip-kotte;
  • paberrätikuid;
  • silmatilkade pipetti;
  • toruteipi või habemeajamisvahtu ja väikest pintslit;
  • taskulampi.

Esmalt korja kokku klaasikillud ja aseta kogumisnõusse, need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumiskohta.

Korja kokku paberiserva (või pipeti) abil nähtavad elavhõbedakuulid. Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui elavhõbe satub koristamise käigus nahale. Elavhõbeda kuulid on äärmiselt kergesti liikuvad ning elavhõbeda kuulikesi on leitud erinevates ruumides väga laial pinnal. Seega on oluline väga tähelepanelik kontroll.

Nädalaga on gripist tingitud tüsistuste tõttu lahkunud 11 inimest >>

Kõikide elavhõbedakuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgust (elavhõbe on valgusvihus nähtav) ning silmatilkade pipetti väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks.

Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada pintslile pihustatud habemeajamisvahtu või toruteipi, sest sellega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed selle külge kinni. Pintslit saab vahu sees olevate elavhõbedakuulikestega koristamise ajal puhastada paberrätikusse.

Kampaania kutsub suhkrutarbimist vähendama, illustreeriv foto
© Фото : Ирина Тихомирова

Eesti annab panuse elavhõbedaga võitlemisse >>

Oluline on peale edukat elavhõbeda kokku korjamist tube vähemalt 24 tundi tuulutada. Kõik kokkukorjatud elavhõbe ning kasutatud vahendid tuleb kindlalt sulgeda plastik-kotti ja/või osaliselt veega täidetud ja korgiga suletavasse pudelisse/purki/grip-kotti ning viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumiskohta.

Terviseamet tuletab meelde, et kodused kehatemperatuurimõõtjad vajavad aeg-ajalt kontrolli, tavalise kasutustihedusega kraadiklaasid tuleks välja vahetada iga kahe aasta järel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuaris.

Kõige levinumaks kaebuseks kraadiklaaside puhul on tegelikkusest madalam temperatuurinäit. Üksikutel juhtudel kaevatakse ka selle üle, et termomeeter näitab tegelikkusest kõrgemat temperatuuri.

Nädalaga on gripist tingitud tüsistuste tõttu lahkunud 11 inimest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kolmapäeval.

9. nädalal (26.02.- 4.03.2018) pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 7493 inimest, neist 42 protsenti olid lapsed. Nädalaga on gripist tingitud tüsistuste tõttu lahkunud veel 11 inimest.

Kas meie joogivesi võib tervist ohustada >>

Üldine haigestumuse kasvas eelneva nädalaga võrreldes 13 protsenti. Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 569. Eesti keskmisest suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Läänemaal, Harjumaal, Ida-Virumaal ja Narvas, Rapla-, Viljandi- ja Tartumaal.

Tagid:
kraadiklaas, elavhõbe, tervis, Terviseamet, Eesti

Peamised teemad