12:46 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Tervishoid
lühendatud link
95 0 0

Haigekassa eestvõttel käivitub tänasest üle-eestiline suutervise kampaania "Suuvärk korda!", mis kutsub lapsi ja noori oma hammaste eest hoolt kandma.

TALLINN, 13. märts — Sputnik. Haigekassa tuleab meelde, et kuni 19-aastastele lastele ja noortele on Eesti Haigekassa partneri juures hambaarsti külastamine tasuta. 2017. aastal jõudsid hambaarsti juurde siiski vaid 62 protsenti 3-19-aastastest. Seega, ligi kolmandik Eesti noortest ei külasta regulaarselt hambaarsti, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Tervishoiukulud inimese kohta kasvasid aastaga ligi 7% >>

Kampaania eesmärk on tõsta laste ja noorte teadlikkust suutervisest ning meenutama vajadust käia vähemalt kord aastas hambaarsti juures kontrollis. Kuna kõige vähem jõuavad hambaarsti juurde noored vanuses 15-19 eluaastat, siis on ka käesolev kampaania suunatud esmalt sellele vanusegrupile, et aidata neil astuda täiskasvanuellu tervete hammastega.

Koolides hakatakse pakkuma rohkem puu- ja köögivilja, illustratiivne foto
© Фото : Алексей Серов

Kampaania kestab terve märtsi kuu jooksul. Kampaania ajal on 20. märtsil tulemas ka Ülemaailmne suutervisepäev, kus toimub mitmeid suutervise-teemalisi üritusi ning jagatakse informatsioon hammaste hooldamise kohta, millest lähemalt saab lugeda www.suukool.ee kodulehelt.

Haigekassa nõukogu kinnitas 2018. aasta eelarve, mis on 150 miljoni euro võrra suurem kui 2017. aastal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kokku on haigekassa eelarve 1,28 miljardit eurot.

Oluliselt kasvas haiguste ennetamise, perearstiabi, hambaravi ja välisriigis ravi rahastus. 34 miljoni euro suurune lisarahastus eriarstiabis aitab lühendada järjekordasid ja teha rohkem operatsioone mitmel erialal.

Haigekassa eelarve on 150 miljoni euro võrra suurem kui eelmisel aastal >>

Hambaravi eelarve on ligi poole võrra suurem kui eelmisel aastal, koos proteesihüvitistega kokku 52 miljonit eurot. Laste hambaravi eelarve suureneb ligi viiendiku võrra. 2018. aastal tõusis täiskasvanute hambaravihüvitis 30 eurolt 40 euroni.

5. märtsil alustas Tervise Arengu Instituut (TAI) televisioonis, tänavatel, kauplustes ja veebis kampaaniaga, mis suunab märkama suhkruid ja nende tarbimist vähendama, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Veebilehelt toitumine.ee leiab ka suhkrukalkulaatori, millega saab lihtsalt välja arvutada, kui palju lisatud suhkruid eri toodetest saab ning võrrelda seda päevase piirkogusega.

Kampaania kutsub suhkrutarbimist vähendama >>

"Eestimaalased liialdavad magusaga ja see ei ole vaid ülekaaluliste probleem," ütles TAI toitumisekspert Kristin Salupuu. "Täiskasvanud söövad magusat keskmiselt kaks korda enam kui on soovitatav, lapsed koguni 3-4 korda enam."

Tagid:
hambaravi, kampaania, hambaarst, tervis, lapsed, noored, Eesti Haigekassa, Eesti

Peamised teemad