01:29 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Tervishoid
lühendatud link
5310

Kuna järgmisel nädalal algab astronoomiline kevad, on viimane aeg mõelda enda kaitsmisele puugihaiguste vastu, seda eriti Saaremaa, Hiiu-, Lääne- ja Pärnumaa inimestel. Just neis piirkondades oli haigestumisi eelmisel aastal kõige rohkem.

TALLINN, 17. märts — Sputnik. Möödunud aastal oli puukborrelioosi haigestumuse poolest esikohal Saaremaa, kus haigusjuhtude absoluutarv oli 384 ja haigusjuhtusid 100 000 elaniku kohta 1152,9. Viimase näitaja poolest jäi edetabeli teisele kohale Hiiumaa. Haigusjuhtusid oli seal küll 57, ent nende arv 100 000 elaniku kohta 610,6, vahendab Saarte Hääl viitega Ida-Tallinna keskhaiglale. 

Entsefaliidinakkust võib saada mujaltki kui puugilt >>

Saaremaa oli esikohal ka suurima puukentsefaliiti haigestumise poolest. Haigestumisi endid oli küll 19, ent 100 000 elaniku kohta teeb see 57 haigusjuhtu.

2017. aastal registreeriti Terviseameti andmetel Eestis 87 puukentsefaliidi juhtu, aasta varem 81. Puukborrelioosi diagnoositi 2016. aastal 1420 ja 2017. aastal 1963 korral.

Kui puukborrelioosi ravitakse antibiootikumidega, siis puukentsefaliidi viiruse vastast spetsiifilist ravi ei ole ja haigestumise vältimiseks saab ennast lasta vaktsineerida.

Puukentsefaliidi viiruse vastane vaktsineerimine on tasuline ja koosneb kolmest doosist, mille järel tuleb vaktsineerida iga viie aasta järel ühe doosiga. Esmasel vaktsineerimisel tehakse kaks vaktsiinidoosi 1–3-kuulise vaheajaga ja kolmas doos 6–12 kuud hiljem.

Immuunvastuse teke antikehadena võtab aega – nädal pärast teise doosi manustamist on antikehade hulk piisav ja inimene ei haigestu. Selleks, et antikehade kõrge hulk püsiks, tuleb teha kolmas doos ja hiljem revaktsineerida ühe doosiga. Vaktsiin on Eestis pidevalt olemas ja vaktsineerida on võimalik igal ajal.

Entsefaliidinakkust võib saada mujaltki kui puugilt, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor möödunud aasta suvel.

Nagu ütles portaalile Sputnik Eesti Terviseameti epidemioloogia osakonna juhataja Irina Dontšenko, tasub looduses liikudes aeg-ajalt ennast ja oma kaaslasi üle vaadata. Tasub kasutada puugitõrjevahendeid, valides neist selline, mille pakendil oleks kindlasti kirjas, et vahend toimib puuke peletavalt, mitte lihtsalt ei kaitse sääskede eest.

Kõige viletsam arstiabi Euroopas ehk kuidas Läti haigevoodisse sattus >>

"Kui puuk siiski nahale on kinnitunud, tuleks ta võimalikult kiiresti eemaldada, vältides liiga tugevat survet parasiidi kerele. Pärast puugi eemaldamist tuleb hammustuskohta kindlasti vee ja seebiga pesta või desinfitseerida," väitis spetsialist.

Клещ
Puugid ärkavad varakevadel, niipea kui õhutemperatuur tõuseb 5-7 soojakraadini

Irina Dontšenko tuletas meelde, et puukentsefaliiti nakatumine ei pruugi aset leida üksnes puugihammustuse, vaid ka kitsepiima kaudu, seetõttu tohib kitsepiima tarvitada ainult läbikeedetult.

Puukborrelioosi haigestumise kahtlus tekib siis, kui inimesel ilmnevad sümptomid, mis sarnanevad külmetushaigusega, tõuseb palavik või siis hakkab hammustuskoha ümbrus mõne sentimeetri ulatuses punetama. Sel juhul tuleks minna arsti juurde ja kindlasti mainida puugihammustust.

Ohtlik ei ole maohammustus ise, vaid selle tagajärjed >>

Kohalikest apteekidest on võimalik osta puukborreloosi tuvastamise teste ja tulemus kodustes oludes omal käel kümne minutiga teada saada. Mida varem see haigus diagnoositakse, seda kiiremini saab ravi alustada ja seega vältida tõsiseid tervisekahjustusi.

Tagid:
puukentsefaliit, puukborrelioos, vaktsineerimine, ühiskond, tervis, Ida-Tallinna Keskhaigla, Eesti

Peamised teemad