19:28 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Tervishoid
lühendatud link
23 0 0

Teisipäeval, 3. aprillil algab Tallinnas noortele suunatud tervisesari, mis keskendub eeskätt vaimse tervise teemadele – nii jagatakse noortele teadmisi, kuidas pingetega toime tulla, ennetada läbipõlemist jms.

TALLINN, 2. aprill — Sputnik. Terviseürituste raames tutvustatakse erinevaid elustiili viise, mis pakuvad noortele võimalusi stressi ja emotsioonidega toimetulekuks. Ühtlasi tutvustatakse lihtsaid võimalusi oma igapäevaste liikumisharrastuste suurendamiseks ja jagatakse nõu ka terviklikust toitumisest, edastab Tallinna linnavalitsus.

Sari algab 3. aprillil terviseteemalise jututoaga, kus räägitakse läbipõlemisest ning jagatakse nippe, kuidas seda ületada ja ennetada.

Uuring näitab laste vaimsete probleemide kasvu >>

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul tahetakse vaimsele tervisele keskendunud terviseüritustega kevadisel eksamieelsel ajal noortele meelde tuletada, kui oluline on stressirohkel ajal liikumine, tervislik toitumine ja puhkus.

Lapsed
© Sputnik / Кирилл Брага

"Kevad on noorte jaoks alati stressirikas aeg – ees on ootamas eksamid ja selja taga pikk ning väsitav kooliaasta. Noorte tervisesarja üritused pakuvadki just sel ajal noortele praktilisi teadmisi, et tõsta nende igapäevaseid oskusi pingelistel aegadel stressi ja emotsioonidega toimetulekuks," tutvustas abilinnapea sarja eesmärki.

Sari algab 3. aprillil vaimse tervise teemaliste jututubadega. Kavas on lisaks praktilised töötoad toitumisest ja sarja lõpetavad varasuvised välitreeningud, kus saab tutvuda mitmesuguste liikumisvõimalustega. Üritused vältavad kuni juunini ning need on suunatud noortele alates 16. eluaastast.

Üritustel jagavad oma kogemusi ja õppetunde stressist, läbipõlemisest jms. teemadel noored ise. Nõu jagavad eksperdid, aga ka näiteks tervisliku elustiili- ja terviseblogija Merilin Taimre (Paljas Porgand).

Noorte tervisesarja kava leiab Tallinna noorteinfo veebilehelt. Üritustel osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine. Sarja peakorraldaja on Tallinna spordi- ja noorsooamet.

Internet on saanud noorte igapäevaelu asendamatuks osaks >>

2016. aastal kirjutati 12-19-aastastele lastele 10 385 antidepressantide ja rahustite retsepti, neli aastat tagasi oli see arv 6745. Laste arv, kellel on probleeme vaimse tervisega, kasvab üha, uuringu kohaselt esineb kurbust või masendust igal nädalal 40 protsendil 11–15-aastastel lastel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kümnes Euroopa riigis läbi viidud uuringus, mille töörühma kuulus ka Tallinna Ülikooli (TLÜ) sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, hinnati noorte kehalist aktiivsust ja selle seost vaimse tervisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta kevadel.

Uuringu tulemusel selgus, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv omab olulist positiivset mõju vaimsele tervisele, kusjuures olulisel kohal on mõõdukus, teatas TLÜ oma kodulehel. 14-15 aastaste koolinoorte hulgas läbi viidud uuringust selgus, et sagedasem liikumine on seotud kõrgema subjektiivse psühholoogilise heaoluga ning madalama ärevuse ja depressiooni tasemega.

"Suurim erinevus vaimse tervise näitajate osas esines nende gruppide vahel, kes olid kõige vähem aktiivsed ja mõnevõrra aktiivsed. Kõige rohkem aktiivsete vaimse tervise näitajad võrreldes mõnevõrra aktiivsete liikujatega oluliselt paremad ei olnud," selgitas Merike Sisask. See tähendab, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv aitab võidelda ärevuse ja depressiooniga.

Juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv mõjutab vaimset tervist >>

Värske, üle miljoni osalejaga uuring paljastab, et teismelised, kes on oma nutitelefonide külge justkui liimitud on märgatavalt õnnetumad kui nende eakaaslased, kes digitaalmeedias vähem aega veedavad, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
elustiil, stress, tervisesari, vaimne tervis, tervis, noored, Tallinna linnavalitsus, Vadim Belobrovtsev, Tallinn, Eesti

Peamised teemad