16:30 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Tervishoid
lühendatud link
56 0 0

Üle 30 vabatahtliku korjasid täna Tallinna eri piirkondades ja Maardus kolme tunni jooksul maast kokku 617 kasutatud süstalt. Kõige rohkem süstlaid leiti kesklinnast ja Lasnamäelt.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Tervise Arengu Instituudi (TAI) nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova sõnul näitab kevadel lume alt välja sulanud süstalde suur hulk seda, et vajadus narkootikume süstivatele inimestele ja nende lähedastele mõeldud kahjude vähendamise teenuste järele on jätkuvalt suur, seisab TAI kodulehel

"Tallinnas on hetkel kolm statsionaarset kahjude vähendamise keskust, kus pakutakse nõustamist, sotsiaalabi, toimub süstlavahetus ja jagatakse ning õpetatakse kasutama üledoosi puhul elupäästvat ravimit naloksoon," ütles Kurbatova.

"Sellised keskused aitavad piirkonnas turvalisust tõsta ning on tihti esimeseks kohas, kus sõltuvusprobleemiga inimesega kontakt saavutatakse ja ravile minema motiveeritakse. Lisaks korjavad töötajad regulaarselt piirkonnas maast süstlaid," ütles Kurbatova.

Eestis elab hinnanguliselt kuni 9000 narkootikume süstivat inimest, neist enamik Harjumaal ja Ida-Virumaal. Narkootikumide tarvitamine on aga aina levinum ka laste seas – vähemalt korra elus on mingisugust narkootikumi proovinud 38 protsenti 15-16 aastastest õpilastest.

Kokku on Eestis eri piirkondades 34 kahjude vähendamise teenuse osutamise kohta, millest 14 on statsionaarsed keskused ja 20 väljatööl põhinevad.

Kõlvart: süstlavahetuspunkti ei ole mõistlik rajada noortekeskuse kõrvale >>

Tallinnas on keskused aadressidel Lastekodu 6, Sitsi 28 ja Magasini 32, Maardu keskus asub aadressil Kallasmaa 12. Tänavu avab TAI uue keskuse Lasnamäel Plasti tänaval, samuti käivitab teenuse kahe mobiilse süstlavahetusbussiga.

Rahvusvahelised uuringud toovad välja (99 linnas läbiviidud analüüs), et linnades, kus pakutakse süstlavahetusteenuseid, väheneb HIV-i nakatumine 19 protsendi võrra aastas. Samas linnades, kus teenust ei ole, tõuseb see 8 protsenti aastas, teatab TAI.

Samuti näitavad uuringud, et kahjude vähendamise keskustes käivad narkootikumide tarvitajad on viis korda rohkem nõus vastu võtma abi ning minema ravile kui need, kes kahjude vähendamise keskusi ei kasuta. Seega aitavad need keskused narkoprobleemi nii piirkonnas kui ka ühiskonnas tervikuna leevendada.

TAI avab ikkagi elumajas süstlavahetuspunkti >>

Süstlakorje talgud korraldasid MTÜ Convictus, MTÜ Pealinna Abikeskus ja TAI. Vabatahlikena osalesid Lasnamäe, Nõmme ja Kristiine linnaosavalitsuste töötajad, MTÜ Eesti Psühhotroopsete Ainete Sõltlaste Ühing LUNEST aktivistid, korraldavate organisatsioonide töötajad ja nende sõbrad.

Suure avaliku huvi tõttu rahvasuus Sitsi süstlavahetuspunktina tuntuks saanud Põhja-Tallinna kahjude vähendamise keskus alustas tööd 20. septembril, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Harju Maakohus otsustas jätta rahuldamata Tallinnas Sitsi 28/30 korteriühistu esialgse õiguskaitse taotluse, millega oleks kuni kohtuotsuseni peatatud majas avatud süstlavahetuspunkti töö.

Riigikogu liige Märt Sults jätkab võitlust süstlavahetuspunkti vastu Sitsi asumis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel.

TAI kuulutab Sultsi sõnul kogu aeg, et säärased süstlavehetuspunktid peavad olema sealsamas, kus on narkomaanid, kuid Riigikogu liige leiab, et toimida tuleb risti vastupidi – need peaks paiknema näiteks mingis tehnopiirkonnas, kus on vaid tööstushooned ning inimesi ei ela.

Tallinna tänavatelt hoiti mullu eemal ligi 600 000 kasutatud süstalt
© Sputnik / Олег Золото

Kunagi viskas Märt Sults teravmeelselt nalja, et normaalseks eluks peab Eestis olema sisserännanu. Nüüd võib tema sõnul sellele naljale lisada ka teise: kui tahad, et sinu eest hoolitsetaks, hakka narkomaaniks.

Sults: narkomaan olla on muutunud väga mugavaks >>

"Me esitame ju oma riiki selleks, et mitte narkomaanidel, vaid tavalistel Eesti inimestel ja külalistel oleks siin hea elada ja olla," nentis ta.

Ta on veendunud, et seal, kus paiknevad koolid, lasteaiad, ei tohi avada "narkopunkte", kus inimesed hommikust õhtuni ringi liiguvad, see oleks tema sõnul arulagedus.

"Seni aga tuleb nii välja, et härrased narkomaanid lebavad asfaldil ja neid tuleb lausa ümmardada – kui juba ka see punkt püsti pannakse, kus süstlaid ja nõelu vahetada. Sääraseid mugavaid tingimusi neile minu meelest luua ei tohi," väitis Märt Sults.

Tagid:
tänav, ühiskond, tervis, narkootikum, narkomaanid, talgud, süstal, TAI, Aljona Kurbatova, Maardu, Tallinn, Eesti

Peamised teemad