09:56 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Illustreeriv foto

Euroopa Parlament on mures vaktsineerimise vähenemise pärast

© Sputnik / Igor Zarembo
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
35 0 0

Euroopa Parlament avaldas muret vähenevast vaktsineerimisest tulenevate ohtude pärast rahvatervisele.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. Vähenev avalikkuse usaldus vaktsineerimise suhtes on suur väljakutse, mis on juba mõjutamas rahvatervist, vahendas Pealinn BNSi vahendusel parlamendiliikmete sõnu neljapäeval, 19. aprillil vastu võetud resolutsioonis.

Saadikud väljendavad muret, sest epidemioloogilised andmed vaktsineerimise hetkeolukorra kohta näitavad, et vaktsiinide kasutamises, mis tagaks piisava kaitse, esinevad olulised lüngad, edastas parlamendi pressiesindaja.

Vaktsineerimisest hoidumine on juba kaasa toonud mitmes Euroopa riigis märkimisväärseid leetrite puhanguid, nenditakse resolutsioonis.

Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi>>

Saadikud juhivad tähelepanu sellele, et vaktsiine kontrollitakse rangelt mitmes etapis toimuvate uuringutega.

Euroopa Parlamendi liikmed väljendavad heameelt selle üle, et peatselt käivitub EL-i tervishoiuprogrammist kaasrahastatav ühismeede, mille eesmärk on suurendada vaktsineerituse taset. Saadikud kutsuvad Euroopa Komisjoni üles jätkuvalt toetama riikide pingutusi, mille eesmärk on suurendada vaktsineerituse ulatust, ja võimaldama paremini koordineeritud vaktsineerimise ajakava koostamist kogu EL-is.

Saadikud kutsuvad üles suurendama usalduse taastamiseks läbipaistvust. Vaktsiinide tootmise ja hindamise suurem läbipaistvus ning nende võimalike kõrvalmõjude uurimise sõltumatute programmide rahastamine aitaks taastada usaldust vaktsineerimise vastu,öeldakse vastu võetud resolutsioonis.

Resolutsiooni kohaselt peaksid teadlased teatama mis tahes huvide konfliktist ja huvide konfliktiga teadlased tuleks jätta hindamiskomisjonidest välja.

Parlamendiliikmed nõuavad Euroopa Ravimiameti hindamiskomisjoni arutelude konfidentsiaalsuse tühistamist ja teevad ettepaneku avalikustada teadus- ja kliinilised andmed, mis on hindamiskomisjoni järelduste aluseks.

Gripi haigestunute seas on endiselt enim lapsi>>

Samuti on vaja hõlbustada faktilist ja teaduspõhist dialoogi kodanikuühiskonnaga, et võidelda ebausaldusväärse, eksitava ja ebateadusliku vaktsineerimisalase teabe vastu, lisavad nad.

Parlament peab põhjendamatuks, et ühe lapse täieliku vaktsiinipaketi hind, isegi kõige madalamate maailmaturu hindade korral, on ajavahemikul 2001–2014 kasvanud 68 korda. Resolutsioonis avaldatakse toetust ühishanke kokkuleppele, mis annab liikmesriikidele ja Euroopa Komisjonile raamistiku vaktsiinide ühiseks hankimiseks, et selle kaudu ühendada liikmesriikide ostujõu.

Haiguse vältimine on alati parem kui põdemine

Vaktsineerimine on väga tõhus ning ohutu viis kaitsta end tõsiste nakkushaiguste eest, teatab Terviseamet. Vaktsineerimine on osa elukindlustusest nakkushaiguste vastu.

Leetrid laastavad Euroopat>>

Vaktsineerides aitate kaasa haiguste leviku takistamisele ja kaitsete oma lähikondseid ning neidki, keda mingil põhjusel vaktsineeritud ei ole. Vaktsineerimine on olnud väga tõhus — riiklikus immuniseerimiskavas olevate vaktsiinide abil välditavaid haigusi Eestis kas enam üldse ei esine või esineb neid harva. Seetõttu võidakse alahinnata vaktsineerimisest saadavat kasu, sest nende nakkushaiguste tegelik olemus hakkab ununema.

Tänu vaktsineerimisele on haigestumine paljudesse rasketesse nakkushaigustesse oluliselt vähenenud ja aastas säästetakse maailmas ligikaudu 2,5 miljoni inimese elu.

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)
Tagid:
vaktsiin, vaktsineerimine, Euroopa Parlament

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  31
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  26
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  29