14:38 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Tervishoid
lühendatud link
17920

Terviseamet tuletab seoses soojade ilmade saabumisega meelde, et nii mõnigi aias või metsas tärkav taim võib söömisel olla tervisele kahjulik ning põhjustada tõsise tervisehäda.

TALLINN, 21. aprill — Sputnik. Igal kevadel saab mürgistuse infoliin 16662 mitmeid kõnesid mürgiseid taimi söönud inimestelt või nende lähedastelt, vahendas Pealinn viitega BNS-ile.

Kuigi näiteks rabarberi noored varred on söögikõlbulikud ning taime lehti võib väikeses koguses kasutada supi maitsestamiseks, ei tohiks tulenevalt rabarberilehtede maksatoksilistest omadustest neid kasutada smuuti ega pesto valmistamiseks.

Hoia enda tervist — jäta prügilõke tegemata! >>

Kindlasti tuleb terviseameti sõnul olla ettevaatlik ka maa sees leiduvate juurikate toiduks tarvitamisel – näiteks võilillejuurika asemel on toitu valmistatud mürgisest karumustika juurest. Samuti on inimesed karulaugu asemel söönud piibelehe ja mürgise sügislille lehti.

Enne taimede korjamist ja nende söömist tuleb kindlasti täpsemalt uurida nende välimust ja toimeid. Mürgistuskahtluse korral tuleks helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662.

Sel aastal on terviseameti mürgistusteabe infoliinile 16 662 korduvalt helistatud ka seoses tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldavate kraadiklaaside purunemisega, vahendas uudistepoprtaal Sputnik Eesti märtsis. 

Gripp on nõudnud sel hooajal 87 inimese elu >>

Kuigi elavhõbedat sisaldavaid kraadiklaase enam ei müüda, kasutavad inimesed külmetushaiguste hooajal kehatemperatuuri kontrollimiseks ka kunagi soetatud kuni 2 grammi elavhõbedat sisaldavaid termomeetreid, teatas Terviseamet.

Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Кондратюк

Terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje sõnul valmistab helistajatele enim muret see, kuidas käidelda katkisest termomeetrist põrandale välja valgunud metallilist elavhõbedat.

Iga päev helistavad inimesed ka paljudesse perearstikeskustesse saamaks nõu ja abi arstilt või õelt ja teavet tervishoiukorralduse kohta. On aga veel üks võimalus esmase nõu saamiseks, mida saab kasutada 24 tundi ööpäevas ning seda nii eesti kui vene keeles. See on perearsti nõuandetelefon 1220, kus kogemustega nõustajad — pereõed ja perearstid abivajajate kõnedele vastavad, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tervisemure korral helista perearsti nõuandetelefonil 1220 >>

Nõuandetelefon aitab hinnata mure tõsidust ja annab tegutsemisjuhised esmaseks abiks, lihtsamate olukordade puhul ka koduseks raviks. Samuti aitab nõustaja otsustada, kas peaks pöörduma perearsti vastuvõtule või haigla valvetuppa. Kriitilistel puhkudel suunatakse kõne kohe edasi kiirabisse

Tagid:
mürgistus, taimed, ühiskond, infotelefon, infoliin, tervis, rabarber, Terviseamet, Eesti

Peamised teemad