17:02 09. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7441
Terviseamet: messiboksis ilusüste teha ei tohi, illustreeriv foto

Terviseamet: messiboksis ilusüste teha ei tohi

© Sputnik / Кирилл Каллиников
Tervishoid
lühendatud link
5510

Terviseamet tuletab meelde, et ilusüstid ja mesoteraapia on tervishoiuteenused, mille ostmisel tuleb kindlasti veenduda teenusepakkuja pädevuses. Teenusest tuleks loobuda juhul, kui seda pakutakse seadusevastaselt mõnes messiboksis.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. "Ilusüste ega muid naha aluskihte läbivaid protseduure ei tohiks kindlasti osta mõnelt messilt. Oma ilu ja sellega seonduvalt ka tervise osas tuleb alati usaldada asjatundjat," ütles terviseameti esmatasandi tervishoiu osakonna juhataja Pille Saar, seisab terviseameti kodulehel.

Terviseamet manitseb ettevaatlikkusele rabarberi söömisel >>

Saare sõnul tuleb teenuse ostmisel lähtuda nii teenuseosutaja haridusest, väljaõppest kui eelnevatest kogemustest vastavas iluvaldkonnas. Enne protseduuri tellimist tuleks veenduda nii selle vajalikkuses kui teenuseosutaja kvalifikatsioonis.

Ebapädeva teenusepakkuja tegevus võib pahaaimamatule kliendile tekitada tervisekahjustuse, milleks võib muuhulgas olla moondunud nägu või huuled.

Ilusüstide näol on tegemist kõrgendatud riskiga protseduuridega, mis eeldab nii eelnevat anamneesi võtmist kui terviseriskide väljaselgitamist ning dokumenteerimist.

Tegemist on tervishoiuteenusega, mida tohivad osutada ainult tervishoiutöötajate registrisse kantud tervishoiutöötajad, kellele on väljastatud ambulatoorse eriarstiabi tegevusluba mittekirurgilise esteetilise meditsiini teenusele või osutab seda ambulatoorse eriarstiabi teenuse raames pädev arst.

Tegevusloa olemasolu saab kontrollida terviseameti veebilehelt tervishoiuteenuse osutajate avalikust registrist aadressil http://mveeb.sm.ee/Tegevusload/.

Arstid: kiirabi kutsumine tervisetõendi saamiseks on kuritegu >>

2017. aastal sai terviseamet ilu- ja isikuteenuste osutamise osas kokku 29 kaebust. Muuhulgas jõudis terviseametini info, et tervishoiuteenuse tegevusluba nõudvaid protseduure osutati ka iluteenuste messil.

2016. aastal viis terviseamet läbi küsitluse 135 ilusüstide teenust kasutanud inimese seas, kellest 7,4 protsenti kinnitas, et sai ilusüstidest tervisekahjustusi.

Iluteenuse ostja meelespea

  • Veendu protseduuri vajalikkuses. Vajadusel konsulteeri eelnevalt arstiga.
  • Teenuseosutaja valikul lähtu eelkõige teenuseosutaja haridusest, väljaõppest ja eelnevatest kogemustest sind huvitavas iluvaldkonnas. Lase protseduur teha asjatundjal.
  • Pea meeles, et keerulised noorendamise protseduurid (nagu näiteks ilusüstid, mesoteraapia, mikroniidling) eeldavad teenuseosutajalt vastavat meditsiinialast haridust ja tegevusluba. Teenuse pakkuja peab olema registreeritud tervishoiutöötajate registris ning ruumidel, kus teenust pakutakse, peab olema tegevusluba. Teenuse pakkuja õigust osutada tervishoiuteenust on võimalik kontrollida terviseameti veebilehelt tervishoiuteenuse osutajate avalikust registrist.
  • Veendu teenuse sobivuses. Ilu protseduuriga võivad kaasneda ka mittesoovitavad tulemused/ tüsistused või vastunäidustused. Seetõttu on äärmiselt oluline koguda enne protseduuri teostamist võimalikult palju informatsiooni protseduuri käigu ning kasutatavate preparaatide kohta.

Enamikes solaariumites ületab UV-kiirgus soovitatud tasemeid >>

Enamikes solaariumites ületab UV-kiirguse tase standardiga soovitatud väärtusi, leidis ka terviseamet solaariumisalongides läbi viidud sihtuuringute tulemusel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis.

Standardi järgi ei tohi päevitusseadmes mõõdetav kogukiiritustihedus ületada 0,3 W/m2. 2016. aasta uuringu andemetel ületas soovituslik väärtus 20-st uuritud seadmest 18-ne puhul. 2017 aastal jätkatud uuringu andmed näitavad sama tendentsi.

Seega tuletab terviseamet inimestele meelde, et solaariumid ei ole ohutu alternatiiv õues päevitamisele. Nii päikese kui ka solaariumi UV-kiirgus võib kahjustada nahka.

Tagid:
mesoteraapia, meditsiin, protseduur, ilusüst, Terviseamet, Eesti

Peamised teemad