07:42 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
2411

Saaremaal kinnitati kolmapäeval kahe inimese haigestumine leetritesse. Haigestusid üle 40-aastane mees ja üle 50-aastane naine, kelle haigestumine ei ole seotud reisimisega ja kelle vaktsineerimisstaatus on teadmata.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko sõnul on sel aastal Saaremaal laboratoorse kinnituse saanud kokku neli leetrite haigusjuhtu, seisab Terviseameti kodulehel

Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi >>

"Lisaks juba kinnitatud juhtudele on Terviseametil andmed veel kahe leetrite kahtluse kohta, kuid nende juhtude puhul meil laboratoorsete uuringute tulemusi hetkel ei ole," lisas Dontsenko.

Uutel juhtudel puudub seos saarel sel aastal varem registreeritud kahe leetrite haigusjuhuga. "Tihedas koostöös kohalike perearstidega jätkame haigestumise üksikasjade uurimise, kontaktsete väljaselgitamise ja nõustamisega," kinnitas Dontsenko.

Leetrite viiruse leviku tõkestamiseks ja uute võimalike juhtude ennetamiseks palume leetritele viitavate haigusnähtude ilmnemisel võtta viivitamatult ühendust oma perearstiga.

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale ning hiljem ülejäänud kehale.

Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

Eestis algas vaktsineerimisnädal >>

Vaktsineerimine

Terviseamet tuletab meelde, et Eestis vaktsineeritakse kõiki lapsi vastavalt vaktsineerimiskavale kahe MMR (leetrid, mumps ja punetised) vaktsiinidoosiga vanuses 1 ja 13 eluaastat.

Kui teie laps on mingil põhjusel jäänud seni vaktsineerimata, siis võite alati pöörduda vaktsineerimisealaseks nõustamiseks perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole. Laste vaktsineerimine on tasuta.

Leetrid laastavad Euroopat >>

Täiskasvanutel, kes ei ole leetreid põdenud ja kes ei ole vaktsineeritud või ei oma andmeid oma vaktsineerimise kohta, soovitab Terviseamet lasta end vaktsineerida kahe MMR (leetrid-punetised-mumps) vaktsiinidoosiga. Kahe vaktsineerimise vaheline aeg peaks olema vähemalt üks kuu.

Neil täiskasvanuil, kes teavad kindlalt, et nad on aastaid tagasi vaktsineeritud leetrite ühe doosiga, soovitab Terviseamet uuendada kaitset leetrite suhtes ühe täiendava vaktsiinidoosiga.

Vaktsineerimiseks peab pöörduma oma perearsti poole või vaktsineerimiskabinetti. Täiskasvanutel tuleb leetrite vastase vaktsineerimise eest ise tasuda.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Syda Productions

Sel aastal on Eestis ametlikult kinnitatud 6 leetritesse haigestumist, neist neli Saaremaal ja kaks Harjumaal. Eelmisel, 2017. aastal registreeriti Eestis üks reisilt kaasa toodud leetrite haigusjuht.

Euroopa Parlament avaldas muret vähenevast vaktsineerimisest tulenevate ohtude pärast rahvatervisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Saadikud väljendavad muret, sest epidemioloogilised andmed vaktsineerimise hetkeolukorra kohta näitavad, et vaktsiinide kasutamises, mis tagaks piisava kaitse, esinevad olulised lüngad, edastas parlamendi pressiesindaja.

Alanud Euroopa vaktsineerimisnädala keskmes on Euroopa vaates haigestumine leetritesse, Eesti keskendub vaktsineerimise tõhususele laiemalt, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti esmaspäeval.

Mitmes Euroopa riigis levib leetritesse haigestumine >>

"Leetrid on hea näide unustuste hõlma vajuma hakanud nakkushaigustest, mis endast taas märku annavad ja seda paljus tänu vaktsineerimata jäänud kogukondade hulga suuremisele Euroopas," märkis Terviseameti peaspetsialist Irina Filippova.

2017. aastal Euroopas leetritesse haigestunutest olid 80 protsendil tegu vaktsineerimata teismeliste ja noortega.

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)
Tagid:
tervishoid, meditsiin, haigestumine, vaktsineerimine, tervis, leetrid, Terviseamet, Irina Dontšenko, Saaremaa, Eesti

Peamised teemad