01:19 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Tervishoid
lühendatud link
73 0 0

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatused, millega korrastatakse kolmandatest riikidest pärit arstide Eestisse tööle asumise süsteemi, sh nende kvalifikatsiooni tunnustamist.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik.  Edaspidi tuleb kõigil välisarstidel läbida Eestis enne tööle asumist tööpraktika, sooritada teooriaeksam ning esitada eesti keele oskust või keeleõpinguid tõendav dokument, vahendab Pealinn.

Siseminister soovitas töökäsi kõigepealt Eestist otsida >>

"Kõige olulisemad on tervishoiutöötajate erialased oskused ja seda kontrollitakse iga kolmandast riigist tulnud tervishoiutöötaja puhul nii tööpraktikal olles kui ka teooriaeksamiga. Muudatusega teeme kõikidele kolmandatest riikidest pärit tervishoiutöötajatele kohustuslikuks tööpraktika ja teooriaeksami läbimise," ütles sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Samuti on väga oluline eesti keele oskus, mistõttu on keeleõpe kohustuslik ja selles osalemist tuleb enne tööpraktikale asumist edaspidi terviseametile tõendada. Ka teooriaeksam toimub eesti keeles," lisas Koppel.

Kõigil kolmandatest riikidest pärit tervishoiutöötajatel, sh arstidel, hambaarstidel, õdedel ja ämmaemandatel tuleb edaspidi läbida kõigepealt 1-6 kuu pikkune (võib pikendada kuni aastani) tööpraktika ning seejärel sooritada teooriaeksam.

Kui seni hindas välisarstide kvalifikatsiooni terviseamet, siis seaduse muudatusega hakkavad kolmandatest riikidest pärit arstide kvalifikatsiooni hindamises osalema ka Tartu Ülikool ja Tartu või Tallinna Tervishoiukõrgkool, kuna nemad hakkavad suunama tööloa taotlejaid tööpraktikale ning korraldama teooriaeksamit.

Eesti arst saab Soomes kuus kätte ligi 8000 eurot >>

Sotsiaalministeeriumis 2015. aastal valminud audit näitas, et senine kolmandatest riikidest pärit tervishoiutöötajate Eestis registreerimise menetlus ei ole õigusselge ja vajab muutmist. Uus kord on läbipaistvam, õigusselgem, konkreetsem ja võimaldab ka tõhusamat järelevalvet.

Kolmandate riikide tervishoiutöötajad on arstid, hambaarstid, õed ja ämmaemandad, kes tulevad Eestisse väljastpoolt Euroopa Liitu ning kellele ei laiene kutsekvalifikatsiooni direktiivist tulenevad õigused.

Aastas esitab taotluse Eestis arstina tööle asumiseks umbes 40 kolmandatest riikidest pärit arsti ja õena tööle asumiseks 1-2 inimest.

"Igal aastal peaks Eesti tervishoiusüsteemi lisanduma 500 uut õde, et täita minimaalsed vajadused," rääkis Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus veebruaris, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

PPA: sisserände piirarv on täitunud >>

"Nõudlus õdede teenuste järgi järjest kasvab. Seda suurendab vananev rahvastik ja pikaajaliste haigete arvu kasv aga ka õdede siirdumine kõrgema töötasuga riikidesse. Igal aastal peaks Eesti tervishoiusüsteemi lisanduma 500 uut õde, et täita minimaalsed vajadused," rääkis Kannus.

EAS alustab Mainor ASiga koostööd välisspetsialistidele suunatud teenuskeskuse loomiseks, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

EAS sõlmis Mainor AS-iga ühiste kavatsuste memorandumi, mille kohaselt alustatakse koostööd Eestisse saabuvatele välisspetsialistidele suunatud teenuskeskuse loomiseks Tallinna Ülemiste City linnakusse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus.

Mainor AS eestvedamisel ja osalusel ning koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS) välisspetsialistide kaasamise programmiga Work in Estonia (WiE) töötatakse välja rahvusvahelise maja koostööprojekt. Rahvusvahelise maja avamine on plaanis 2018. aasta sügisel.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam >>

Rahvusvahelise maja eesmärk on pakkuda välisspetsialistidele vajalikku infot ja teenuseid ühest kohast, et neil oleks võimalik Eestis sujuvamalt kohaneda. WiE osaleb Rahvusvahelise maja projektis nõustaja rollis teenuste väljatöötamisel ning kaasates tulevikus teisi ametiasutusi.

Tagid:
võõrtööjõud, eksam, tööpraktika, tervis, tervishoid, meedikud, arst, , Terviseamet, haigla, välismaa, Eesti

Peamised teemad