22:13 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
4601

Sel nädalal sai Saaremaal kinnituse veel kaks leetrijuhtu – nakkuse said algkooli-ealine tüdruk ja üle 30-aastane mees. Kumbki haigestumine pole seotud reisimisega.

TALLINN, 2. mai — Sputnik. Kokku on aasta algusest Saaremaal laboratoorse kinnituse leidnud 8 haigusjuhtu, neist kaks inimest haigestusid märtsis ja kuus aprillis, teatas Terviseamet. 

Saaremaal kinnitati veel kaks leetrite haigusjuhtu >>

Kuna leetriviirused levivad väga kergesti ja kiiresti, on tõenäoline, et aprillis haigestunud inimesed nakatusid sama seni tuvastamata nakkusallikaga kokku puutudes. Epidemioloogiline uuring nakkusallika tuvastamiseks jätkub.

Leetrite viiruse leviku tõkestamiseks ja uute võimalike juhtude ennetamiseks palub Terviseamet leetritele viitavate haigusnähtude ilmnemisel võtta viivitamatult ühendust oma perearstiga.

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale ning hiljem ülejäänud kehale.

Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

Vaktsineerimine

Terviseamet tuletab meelde, et Eestis vaktsineeritakse kõiki lapsi vastavalt vaktsineerimiskavale kahe MMR (leetrid, mumps ja punetised) vaktsiinidoosiga vanuses 1 ja 13 eluaastat.

Kui laps on mingil põhjusel jäänud seni vaktsineerimata, võib vaktsineerimisealaseks nõustamiseks alati pöörduda perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole. Laste vaktsineerimine on tasuta.

Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi >>

Täiskasvanutel, kes ei ole leetreid põdenud ja kes ei ole vaktsineeritud või ei oma andmeid oma vaktsineerimise kohta, soovitame lasta end vaktsineerida kahe MMR (leetrid-punetised-mumps) vaktsiinidoosiga. Kahe vaktsineerimise vaheline aeg peaks olema vähemalt üks kuu.

Kindlasti tuleks vaktsineerimisele mõelda neil, kes plaanivad minna välisreisile. Enne reisile minekut tasub tutvuda terviseameti kodulehega, kus on riigiti kirjas seal levivad haigused.

Euroopa Parlament avaldas muret vähenevast vaktsineerimisest tulenevate ohtude pärast rahvatervisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aprillis.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Syda Productions

Saadikud väljendavad muret, sest epidemioloogilised andmed vaktsineerimise hetkeolukorra kohta näitavad, et vaktsiinide kasutamises, mis tagaks piisava kaitse, esinevad olulised lüngad, edastas parlamendi pressiesindaja.

Euroopa vaktsineerimisnädala keskmes oli Euroopa vaates haigestumine leetritesse, Eesti keskendus vaktsineerimise tõhususele laiemalt.

Mitmes Euroopa riigis levib leetritesse haigestumine >>

"Leetrid on hea näide unustuste hõlma vajuma hakanud nakkushaigustest, mis endast taas märku annavad ja seda paljus tänu vaktsineerimata jäänud kogukondade hulga suuremisele Euroopas," märkis Terviseameti peaspetsialist Irina Filippova.

2017. aastal Euroopas leetritesse haigestunutest olid 80 protsendil tegu vaktsineerimata teismeliste ja noortega.

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)
Tagid:
ühiskond, haigestumine, tervis, leetrid, Terviseamet, Saaremaa, Eesti

Peamised teemad