01:33 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Illustreeriv foto

Rinnavähi sõeluuringul sihtrühm laianes

© Fotolia / Photographee.eu
Tervishoid
lühendatud link
14 0 0

Maikuu on rahvusvaheline rinnavähikuu, mille raames tuletab Haigekassa meelde, et varakult avastatud rinnavähk on ravitav ning parim võimalus rinnavähi varajaseks avastamiseks on minna sõeluuringule.

TALLINN, 9. mai — Sputnik. 2018. aastal on rinnavähi sõeluuringule kutsutud 1949, 1950, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966 ja 1968 aastal sündinud ravikindlustatud naised, teatab Haigekassa.

Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil kurnavat ja kulukat ravi ning haigusesse suremust.

Miks on vajalik osaleda rinnavähi sõeluuringus?

Kümnendik rinnavähijuhtudest avastatakse sõeluuringu käigus>>

Vähk areneb organismis pika aja jooksul ja ei anna esimestes staadiumites tihti endast kuidagi väliselt märku.

Käesolevast aastast uuenes hambaravi teenuste loetelu
© Sputnik / Кирилл Брага

Rinnavähki on uuringuga võimalik avastada enne, kui kasvaja on endast märku andnud ja organismis levima hakanud.

Sõeluuringul osalemine tähendab, et naisele tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia. See on lühike ja enamjaolt valutu protseduur.

2015. aastal diagnoositi Eestis 8662 vähi esmasjuhtu>>

Kõigi ravikindlustatud naiste uuringu eest tasub haigekassa.

Rinnavähi varajane avastamine on ülioluline, kuna võimaldab alustada ravi õigeaegselt. Varakult avastatud rinnavähk on paremini ravitav.

Enamasti pöördutakse arsti juurde rinnavähi kahtlusega siis, kui on tekkinud mingid kaebused või sümptomid, näiteks rinnas avastatakse n-ö tükk. Lisaks sellele tasub olla tähelepanelik ka teiste ohumärkide suhtes, nagu muutunud rinnakuju, laikude teke või kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine. Selliste märkide puhul tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.

Rohkem infot rinnavähi varajasest avastamisest ja uuringule minemise võimalustest leiab infot SIIT.

Tagid:
rinnavähk, vähk, sõeluuring, haigekassa

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  70
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  64
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46