16:27 21. Märts 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB73.0040
Rohkem kui 12 000 last jooksis heategevuse nimel, illustreeriv foto

Rohkem kui 12 000 last jooksis heategevuse nimel

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Tervishoid
lühendatud link
2810

Neljapäeval toimus 25 Eesti linnas ja asulas heategevuslik Teatejooks, millest võttis osa rohkem kui 12 000 last. Teatejooksul osalemisega kutsusid lapsed üles annetama liikumisvõime kaotanud laste heaks.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Teatejooksul osalemisega kutsusid lapsed üles helistama annetustelefonile 900 7777, millega toetatakse Haapsalusse ratastoolikasutajatele kohandatud mängu- ja treeningpargi rajamist. Eestis on liikumisvõime kaotanud lapsed saanud ravi Haapsalu Neuroloogilises Rehabilitatsioonikeskuses juba 60 aastat, vahendas Pealinn.

Tallinnas avas Teatejooksu president Kersti Kaljulaid, kelle sõnul kannab Teatejooks kahte olulist sõnumit. "Esiteks tuletab Teatejooks lastele ja noortele meelde, et liikumine, eriti veel ilusa ilmaga ja koos sõpradega on üks suur rõõmuallikas. Ning teiseks – teeme üheskoos rohkem head! Homme jookseme selleks, et kutsuda inimesi üles annetama liikumisvõime kaotanud laste heaks," ütles president.

Kampaania kutsub suhkrutarbimist vähendama >>

Teatejooksu ühe eestvedaja Erik Pallase sõnul ei osatud 2005. aastal esimest jooksuüritust korraldades oodata, et sellest kasvab Eesti suurim laste- ja noortespordiüritus.

"Tuhandete Eesti laste ja nende õpetajate jaoks on Teatejooks saanud iga-aastaseks traditsiooniks, kus osaletakse rõõmuga üha uuesti ja uuesti. See on võimalus tunda rõõmu liikumisest ja teha oma jooksuga head," ütles Pallase.

Tallinnas, Tartus ja Pärnus oli jooksul üle tuhande osaleja, Viljandis, Kuressaares, Paides, Narvas, Kohtla-Järvel, Viimsis ja Keilas 600 või rohkem; Põlvas, Raplas ja Toilas üle 500, Rakveres ja Valgas üle 400; Haapsalus, Võrus, Jõgeval, Otepääl, Elvas, Sillamäel ja Peetris üle 300 ning Tõrvas, Kärdlas ja Arukülas üle 200 jooksja.

Teatejooksul osalesid tuhanded lapsed koos sportlaste ja "Eesti otsib superstaari" finalistidega. Tänavuse jooksu fookuses on Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse juurde ratastoolikasutajatele kohandatud mängu- ja treeningpargi rajamine. Tegemist nii keskuse külastajatele kui ka Haapsalu linnale avatud mängupargiga. Lisaks saavad seda kasutada ka linna külastavad puhkajad.

Terviseamet: kooliranits kaalub lubatust enam >>

Haapsalu Neuroloogilises Rehabilitatsioonikeskuses saab igal aastal ravi ligikaudu 3500 patsienti, kelle liikumisvõime on vähenenud või täielikult kadunud. Et arendada ravivõimalusi ja aidata nii väikestel kui ka täiskasvanud patsientidel uue olukorraga kohaneda ka väljaspool haigla- ja koduseinu, teeb keskus ettevalmistusi ratastoolikasutajatele mõeldud treening- ja mängupargi rajamiseks Haapsalu promenaadi äärde.

Rajatav park on mõeldud nii lastele kui ka täiskasvanud patsientidele ning sealsed teed, pinnas ja kasutatavad treeningseadmed on loodud võttes arvesse ratastoolikasutajate vajadusi.

"Pargi rajamisega soovime leida lahenduse kolmele olulisele probleemile: luua puudega lastele ligipääsetavad mängimisvõimalused, tagada treeningvõimalused liikumispuudega täiskasvanutele ning tekitada ratastoolikasutajatele arendavad tasapinnad, mis oleks seotud ühtseks tervikuks mänguväljaku ja treeningseadmetega," ütles keskuse juhataja Priit Eelmäe.

Haapsalusse rajatava ratastoolikasutajatele kohandatud mängu- ja treeningpargi eeldatavaks maksumuseks kujuneb 200 000 eurot, millest on hetkeseisuga varasemate Teatejooksudega ning Sinilillekampaaniaga kogutud ligikaudu 57 000 eurot.

Iga täiskasvanu on oodatud annetama liikumisvõime kaotanud laste heaks, helistades heategevusnumbril 900 7777 — ühe kõne hind on seitse eurot. Head teha saab ka pangaülekandega — heategevuskonto on leitav siit.

Teatejooksu korraldas MTÜ Tallinnmeeting, mis on ellu kutsutud spordiürituste ja võistluste korraldamiseks. Teatejooksu suurtoetaja on on Kalevi Mesikäpp, toetajad Kultuurkapital, Tallinna linn, Tartu linn, Rademar ja Eesti Kergejõustikuliit.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Трефилов

2011. aasta 20. veebruaril toimus Haapsalu väikelastekodu põleng, milles hukkus 10 lastekodu kasvandikku. Tragöödia on Eesti taasiseseisvusaja ohvriterohkeim tulekahju, kus ohvriteks lapsed, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

2011. aasta Haapsalu lastekodupõleng oli Haapsalu Lastekodus (Kastani tänav 9) 20. veebruaril toimunud tulekahju, milles hukkus vingumürgituse tagajärjel kolm tüdrukut, viis 7-16-aastast poissi ja kaks 20-21-aastast hooldusalust. Haapsalu äärelinnas paikneva asutuse kasvandikud on raske või sügava puudega noored inimesed.

Haapsalu lastekodupõlengust möödub seitse aastat >>

Vabariigi Valitsus kuulutas 21. veebruari leinapäevaks. Sama päeva lõunal viibis õnnetuspaigal president Toomas Hendrik Ilves. Õhtul toimus Haapsalu Toomkirikus mälestusteenistus.

Tagid:
liikumisvõime, heategevuslik, ratastool, rehabilitatsioon, lapsed, Teatejooks, Haapsalu, Eesti

Peamised teemad