13:47 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
4011

Kiirele leetrite taasilmumisele Euroopas on kaasa aidanud vanemate kasvav otsusekindlus laste vaktsineerimisest loobumisel. Euroopa riikide arstide sõnul on märgata haigusjuhtude arvu tõusu.

TALLINN, 24. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa meditsiinil ei õnnestu leetrite levikut tõkestada, nakatumiste arv kasvab vaktsineerimata noorte hulgas, eriti Rumeenias — seal oli aprilli lõpu seisuga 2712 haigusjuhtu. Teisel kohal on Prantsusmaa 2173 haigestunuga. Kreeka haigete arv on 1948, Itaalias aga 805. Euroopa Nakkushaiguste profülaktika ja kontrolli (CDTR) poolt avaldatud ettekande autorite arvates jätkab haigus levimist ka Tšehhis, Hispaanias, Portugalis ja Suurbritannias.

Baltimaade ja Eesti andmed kirjutises puuduvad, ehkki kohalikud meedikud märgivad samuti haigusjuhtude arvu suurenemist. Seega võib Euroopa üldpilt olla veel tõsisem, kui CDTR-i esitatu. Nagu Sputnik Eesti varasemalt teatas, oli leetritepuhang ka Saaremaal.

Riigi töö- ja tervishoiuministri Riina Sikkuti sõnul levib Eestisse sissetoodav haigus vaktsineerimata inimeste kaudu, ähvardades epideemiaks muutuda. Valitsus kaalub täiskasvanute tasuta vaktsineerimise võimalust, sest näiliselt ammuvõidetud haiguse leviku peamiseks põhjuseks on kaitsesüstidest loobumise trend. Aprillis registreeriti tervishoiuministeeriumi andmeil Eestis 7 leetrite juhtumit, üks neist mitte Saare- vaid Hiiumaal. Kokku on aasta jooksul haigust põdenud 9 Eestimaa elanikku.

Sotsiaalminister kavandab tasuta vaktsineerimist leetrihaigetega kontaktis olnutele>>

Nüüd ka Dengue palavik

Leetritepuhang ei ole mõistagi nii eriline, kui tänavu Eesti eri piirkondades registreeritud kolm eksootilise ja väga ohtliku Dengue palaviku juhtu, kuid seegi osutus arstide jaoks üllatuseks. Seda ka väljaspool Eestit, sest selget ja ühest vastust küsimusele, kuidas leetrid nii tormiliselt Euroopasse tagasi pöördusid, ei suuda anda ka sealsed meditsiinitöötajad.

Leetrid laastavad Euroopat>>

Nende riikide arstide sõnul, kus nakkuse levik CDTR-i raportis kajastamist leidis, suri leetritesse 22 inimest. Suur osa nakatusjuhtumeist diagnoositakse üle 15-aasta vanuste noorte hulgas. Eksperdid leiavad, et nagu Eestiski, on haiguse leviku põhjuseks laste vaktsineerimisest keeldumine või selle hooletussejätmine. Kantseliitlikus stiilis avalduste taga tundub peituvat hirm leetrite "superviiruse" (muteeruva vormi) tekkimise ees, mille vastu vana vaktsiin oleks abitu.

Leetrid on nakkushaigus, millega kaasneb kõrge palavik, suu ja ülemiste hingamisteede limaskestade põletik, konjunktiviit ja organismi üldine sepsis, iseloomulikust lööbest rääkimata.

EV100: unustatud nakkushaigused>>

Taust:

Eestis vaktsineeritakse kõiki lapsi vastavalt vaktsineerimiskavale kahe MMR (leetrid, mumps ja punetised) vaktsiinidoosiga vanuses 1 ja 13 eluaastat, teatab Terviseamet.

Kui laps on mingil põhjusel jäänud seni vaktsineerimata, võib vaktsineerimisealaseks nõustamiseks alati pöörduda perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole. Laste vaktsineerimine on tasuta.

Täiskasvanutel, kes ei ole leetreid põdenud ja kes ei ole vaktsineeritud või ei oma andmeid oma vaktsineerimise kohta, soovitab terviseamet lasta end vaktsineerida kahe MMR (leetrid-punetised-mumps) vaktsiinidoosiga. Kahe vaktsineerimise vaheline aeg peaks olema vähemalt üks kuu.

Leetrite viiruse leviku tõkestamiseks ja uute võimalike juhtude ennetamiseks tuleb leetritele viitavate haigusnähtude ilmnemisel võtta viivitamatult ühendust oma perearstiga.

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale ning hiljem ülejäänud kehale. Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik 4-5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)
Tagid:
leetrid, vaktsineerimine, Riina Sikkut, Euroopa, Eesti

Peamised teemad