08:03 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Tervishoid
lühendatud link
5210

Ülemaailmne tubakavaba päev, mida tähistatakse iga aasta 31. mail, tahab taas kord juhtida avalikkuse tähelepanu ohtudele, mida kätkeb endas suitsetamine, ja kutsub kõiki maailma riike üles rakendama tõhusat poliitikat nikotiinitarbimise vähendamiseks.

ТАLLINN, 31. mai — Sputnik, Аngelina Mandrõka. Ülemaailmne tubakavaba päev (World No Tobacco Day) seati sisse kolmkümmend aastat tagasi Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) algatusel ning kuulub tänapäeval ÜRO rahvusvaheliste tähtpäevade süsteemi ja seda tähistatakse üle maailma paljudes riikides.

Iga riik võitleb tolle hukutava sõltuvusega omal kombel: ühed eelistavad inimlikke meetodeid, teised seevastu suruvad oma kodanikke jäikadesse raamidesse. Ka Eesti peab agarat võitlust suitsetajatega, muudab tubakavastast poliitikat järjepidevalt karmimaks ning rakendab mitmesuguseid suitsetamisest loobumist hõlmavaid tegevuskavasid, mida rahastatakse Euroopa Liidu poolt.

USA tubakafirmad tunnistasid, et suitsetamine tapab >>

Nii toimub meie riigis nikotiinitoodete akstiisimaksu pidev tõstmine, kehtib avalikes asutustes ja paikades suitsetamise keeld, sigaretipakkidele on paigutatud mitmesugused hoiatused ja hirmutavad pildid. Üle kogu Eesti tegutsevad tasuta nõustamiskabinetid, kus inimesel aidatakse nikotiinisõltuvusest mitte ainult medikamentidega, vaid ka psühholoogiliselt jagu saada.

Peaasi on õige motivatsioon

Mõne aja eest toimus Sputnik Eesti pressikeskuses Eesti, Gruusia, Armeenia ja Kõrgõztani vaheline videosild, kus asjatundjad arutlesid tubakasuitsetamise üle igas esindatud riigis. Eestist oli videosillas osalejaks seitsmeaastase tööstaažiga kutseline suitsetamisest loobumise nõustaja Anastasia Drews.

Spetsialist lasus, et tänaseks on Eestis ette valmistatud üle kahesaja vastava spetsialisti – meditsiiniõed ja arstid, kes viivad läbi tasuta nõustamisi ja aitavad inimestel võimalikult kiiremini oma kahjulikust harjumusest lahti saada. Selleks peab patsient läbi tegema küsitlemise ja emotsionaalse seisundi testimise ning nende tulemuste alusel koostab meedik talle juba individuaalse ravikava.

"Nagu statistika nimelt meie kliinikus näitab, on meestel suitsetamisest loobuda palju kergem ja lihtsam kui naistel," ütleb Drews.

Tema sõnul on suitsetamisest loobumise nõustajate ülesandeks motiveerida inimest loobuma sellest harjumusest, mis tervist ei paranda, vaid vastupidi, hävitab seda.

Spetsialisti sõnul üllatas möödunud aasta hea mõttes sellega, et paljud meie maa elanikud sutsid nikotiinisõltuvusest jagu saada ja hakkasid sporti tegema. Eriti täheldatav oli see tendents 50- kuni 70-aastaste meeste seas.

Kuigi põhiprobleem, jätkab Anastasia Drews, kätkeb vesipiibu ja elektrooniliste sigatrettide suitsetamises. Ta märkis, et inimesed eeldavad ekslikult, et too või teine teeb tervisele märksa vähem kahju kui tavalised sigaretid.

Tegelikult sisaldab vesipiibu-tubakas endas rohkesti raskemetalle, mis kahjustavad organismi ja põhjustavad mitmesuguseid haigusi, elektroonilised sigaterid aga erinevad tavalustest vaid sellega, et neis sisaldub väiksem kogus keemilisi ühendeid.

Hirmud ja illusioonid takistavad sõltuvusest vabanemist

Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmete kohaselt tarbib tänasel päeval igapäevaselt tubakatooteid 21% meie riigi täiskasvanud elanikkonnast, samas kui kümme aastat tagasi suitsetas 30% täisealistest eestimaalastest. Suitsetamisharjumuste uuringute kohaselt mõtleb Eestis 87% suitsetajatest tollest harjumusest loobumisele ning 78% neist on selleks isegi juba midagi ette võtnud. 

Psühhiaater ja psühhoterapeut Vladimir Kukk lausus Sputnik Eestile, et nikotiin on narkootikum, mis ärgitab igaüht oma suitsetamise kasuks argumente otsima.

Tema sõnul ütlevad ühed, et see harjumus aitab neil ajutiselt muredest eemale pääseda, teised on veendunud, et nikotiin lõõgastab ja leevendab stressi, kolmandad aga püüavad sigarettide abil oma tähtsust kergitada. Ent kõik see on üksainus suur illusioon.

E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

"Igal suitsetajal on suitsetamiseks omad motiivid. Aga igaühes neist kükitavad teatud hirmud, millest vabanedes hakkab inimene nägema selle tegevuse mõttetust ja reaalset ohtu oma tervisele," ütleb doktor Kukk.

Ta soovitab esitada endale järgmised küsimused: "Mida suitsetamine mulle annab?", "Mida ma suitsetamist maha jättes kaotan?", "Mida ma sigarettidest loobudes saan?" Spetsialist märkis, et vale on arvata, et tubakast loobumine on raske ja piinarikas. Tuleb häälestada end niiviisi, et elada esimene sigarettideta nädal üle positiivsete tunnetega ja rõõmutundega sellest harjumusest vabanemise üle.

Suitsetamise mahajätmise juures on oluline õige taktika ja strateegia

Tingimata on vaja iseendal või spetsialisti abiga kogu selle sõltuvuse mehhanismis selgust saada, aru saada, kuidas see rivist välja lüüa ja nikotiinihimu endas kustutada. Tollel harjumusel on kaks komponenti: kehaline sõltuvus ja psühholoogiline sõltuvus.

Nende sõltuvuste hülgamine, jätkab spetsialist, on küllaltki keeruline ning seetõttu on tähtis panna paika õige taktika ja strateegia.

"Võib küll püüda veenda inimest nikotiini kahjulikkuses, kuid tingimata tuleb rääkida temaga ausalt ja avameelselt, ilma mingite manipulatsioonide ja teiste psühholoogiliste trikkideta. Selle ülesandega saab toimetulla ainult tõeline spetsialist," ütles doktor.

Vladimir Kukk nentis, et tuleb aktiivselt kujundada tingimused, mille puhul motivatsioon suitsetamisest loobumiseks ilmub iseenesest. Pajatused haigustest ei toimi ning igasugused plaastrid ja nikotiininätsud üksnes nõrgendavad harjumuspäraseid suitsetamisreflekse ja mitte midagi enamat.

Kaheteistkümne aasta jooksul võib suitsetamisest tingitud surmade arv kasvada

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ametlikul kodulehel avaldatud andmete kohaselt võtab ülemaailmne tubakaepideemia igal aastal üle seitsme miljoni inimelu, millest ligi 900 000 kuulub passiivsetele suitsetajatele, kes tubakasuitsu sisse hingavad.

Ligikaudu 80% enam kui ühest miljardist suitsetajast üle kogu maailma elab madala ja keskmise sissetulekuga maades, milliste arvele langebki suurim hulk nikotiinitarbimisest põhjustatud haigestumisi ja surmajuhtumeid.

Minski metroos plahvatas naise käes kott >>

WHO kutsub valitsusi üles rakendama oma riikides aktiivselt nikotiinitarbimisest loobumisele suunatud poliitikat: kehtestama täieliku keelu tubakareklaamile, tõstma maksumäära nikotiinitoodetele ning korraldama rohkem kõnelevaid suitsetamise kahjulikkusest rahvavalgustuslikke üritusi. Kui aga rangeid meetmeid tarvitusele ei võeta, siis võib 2030. aastaks kogu maailma iga-aastane suitsetamisest põhjustatud surmajuhtumite küündida enema kui kaheksa miljoni inimeluni.

Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
Tagid:
tubakas, suitsetamine, ühiskond, tervishoid, tervis, Tubakavaba päev, WHO, ÜRO, maailm, Eesti

Peamised teemad