05:16 25. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1187
  • RUB72.1352
Tallinnas tomub tervisepoliitika juhtide tippkohtumine

Tallinnas toimub tervisepoliitika juhtide tippkohtumine

© Sputnik / Марина Павленко
Tervishoid
lühendatud link
3010

Tuleval nädalal, 13. ja 14. juunil toimub Tallinnas rahvusvaheline konverents "Tervisesüsteemid solidaarsuse ja jõukuse heaks – et mitte keegi ei jääks maha", millega tähistatakse 10 aasta möödumist Tallinna harta vastuvõtmisest.

TALLINN, 7. juuni — Sputnik. Kõrgetasemeline konverents toob Tallinnasse enam kui 200 osalejat WHO Euroopa Regiooni 53 liikmesriigist – terviseministrid ja tervisepoliitika juhid, tervishoiueksperdid ja —analüütikud, teatab Sotsiaalministeerium.

2008. aastal vastuvõetud ja 53 WHO Euroopa Regiooni liikmesriigi heakskiidetud Tallinna harta seadis eesmärgiks liikuda kõikjal Euroopas võrdsema, õiglasema ja solidaarsema ühiskonna poole, kus tervishoid on kõigile kättesaadav ja taskukohane.

Kolmandatest riikidest pärit arstid peavad eksami tegema >>

Tervise- ja tööminister Riina Sikkuti sõnul on Tallinna harta ja selles sõnastatud eesmärgid endiselt väga aktuaalsed ka praegu.

"Euroopa on harta allkirjastamisest saadik palju muutunud. Elanikkonna vananemise ja krooniliste haiguste levikuga kasvab surve tervishoiu eelarvele, samas suurenevad ka inimeste ootused – tervisesüsteem peab pakkuma üha paremat tulemust, paremat tervist meie inimestele. Aeg on näidanud, et parem tervis on inimestel, kes elavad riikides, kus on avalikult rahastatav solidaarne tervishoid," ütles minister Riina Sikkut.

"Juurdepääs õigeaegsele ja kvaliteetsele arstiabile on üks inimese põhiõigustest ja see ei saa sõltuda tema rahakoti paksusest. Seepärast peame mõtlema, kuidas investeerida tervishoidu targalt, et vähendada ebavõrdsust tervises ja ühiskonna jõukust seeläbi tervikuna suurendada," rääkis Sikkut.

Konverentsi avavad Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja WHO Euroopa Regiooni direktor Dr Zsuzsanna Jakab. Konverentsile on tulemas 14 liikmesriigi – Belgia, Bosnia ja Hertsegoviina, Gruusia, Kreeka, Iirimaa, Kasahstani, Leedu, Montenegro, Portugali, Rumeenia, Sloveenia, Makedoonia, Ukraina ja Eesti terviseministrid.

"Tallinna harta aastapäevale pühendatud tippkohtumise toimumine annab kinnitust, et tervisepoliitika juhid kõikjal Euroopas mõistavad tugeva tervisesüsteemi olulist rolli ühiskonna majandusliku heaolu ja jõukuse kasvatamisel ning, et Eesti võetud suund meie solidaarsel rahastamisel põhineva tervisesüsteemi tugevdamiseks on olnud õige," lisas Sikkut.

Tallinna harta 10. aastapäevale pühendatud konverentsil "Tervisesüsteemid solidaarsuse ja jõukuse heaks – et mitte keegi ei jääks maha" on kolm peateemat:

  • Kaasamine (Include) – kuidas tagada terviseteenustega hõlmatus kõigile, parandada ligipääsu tervishoiuteenustele ning suurendada kaitset suurte ravikulude eest?
  • Investeerimine (Invest) – kuidas investeerida tervishoidu targalt, et see tooks endaga kaasa ühiskonna jõukuse?
  • Innovatsioon (Innovate) – kuidas tuua tervishoidu innovatsiooni ja seda inimeste tervise heaks paremini ära kasutada?

Konverentsi esimesel päeval, 13. juunil kell 13.30 esitletakse Euroopa Tervisesüsteemide ja –poliitika Vaatluskeskuse (European Observatory) vastvalminud uuringut "Tervisesüsteemid muutustes. Eesti tervisesüsteemi ülevaade 2018." Sõna saavad raamatu autorid Triin Habicht ja Ewout van Ginneken.

Väljaannet kommenteerivad tervise- ja tööminister Riina Sikkut, WHO Euroopa Regiooni direktor Dr Zsuzsanna Jakab ja Euroopa Tervisesüsteemide ja —poliitika Vaatluskeskuse direktor Josep Figueras.

Konverentsi korraldavad sotsiaalministeerium, WHO Euroopa Regionaalbüroo ning Euroopa Tervisesüsteemide ja –poliitika Vaatluskeskus. Konverents toimub 13. ja 14. juunil 2018 Tallinnas, Radisson Blu Sky hotellis.

Haiglajuhid: aastaks 2025 Eestile üks ühtne ülikoolihaigla >>

Kuus Tartu ja Tallinna haiglajuhti kutsuvad üles looma 2025. aastaks Eestis ühtne ülikoolihaigla, millel on üks linnak Tartus ja teine Tallinnas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuus.

"Regionaalse tervishoiu tagamine oleks mõlema linnaku vastutus ja toimiks sarnaselt praegusega. Lähtudes konsortsiumi konsensuslikest otsustest, mis kooskõlastataks omavalitsustega, toimuks mõnede erialade piirkondlik profileerumine," märgivad haiglajuhid.

Tagid:
tippkohtumine, tervisepoliitika, tervishoid, tervis, sotsiaalministeerium, Riina Sikkut, Tallinn, Eesti

Peamised teemad