19:05 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Tervishoid
lühendatud link
Kas Tallinnast eemale? Kus veel eestlastel puhata (13)
7710

Pangakaardid pole üksnes mugavamad, vaid kupüüridest ja müntidest ka ohutumad. Ühel rahatähel elutsevatest mikroobidest ja patogeensetest bakteritest piisab täiesti mõningaseks epideemiaks.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Kes rahatähtede peal elavad, kas neist võib nakkuse saada ja kuidas määrdunud raha puhastatakse — sellest on juttu RIA Novosti artiklis.

Kelle kupüürid on kõige nakkusohtlikumad

Viiekümnerublased kupüürid on tõenäoliselt kõige määrdunumad rahatähed, mida ealeski olete käes hoidnud. Kümme aastat tagasi Goznaki (Venemaa rahatähtede ja väärtpaberite tootmise peavalitsuse – tlk.) ja N. F. Gamalei nimelise epidemioloogia ja mikrobioloogia teadusliku uurimiskeskuse töötajate korraldatud uuring tuvastas neil 34 liiki patogeenseid mikroorganisme, mis põhjustavad tuberkuloosi, kopsupõletikku, meningiiti ja teisi ülimalt ohtlikke haigusi.

Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi >>

USA ühedollarilised kupüürid on aga veelgi määrdunumad ja "elurikkamad". Nagu rühm USA New Yorgi ülikooli teadureid kindlaks tegi, elutseb neil rahatähtedel ligi nelisada liiki ohtlikke mikroorganisme. Kõige rohkem on baktereid, millest tuleneb akne, vistrikuline lööve ja teised nahahaigused (Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis), suuõõnest pärit mikroobe ja haigusttekitavaid viirusi.

Kõige tihedamalt aga on asustatud Brasiilia reaalid – nende küljest on leitud enam kui kolme tuhande bakteriperekonna esindajaid.

Lisaks bakteritele elutsevad rahatähtedel seentepoorid ja peaaegu kõikide helmintooshaiguste tekitajad (lihtsamalt öeldes ussid). Vahel võib leiduda koduloomade DNA fragmente ja narkootikumide osakesi. Ameerika toksikoloogide andmetel on ligi 80% ühedollarilistel kupüüridel kokaiini jälgi, esineb ka opiaate ja amfetamiini.

Uus turismiseadus suurendab tarbijate kaitset, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kõige ohtlikumad

Kõige ebameeldivamaiks asukaiks raha küljes on soolekepike (Escherichia coli), salmonellabakter ja kuldne stafülokokk (Staphylococcus aureus), mis põhjustavad vastavalt raskeid toidumürgistusi, salmonelloosi, kopsupõletikku ja ajukelmepõletikku.

Kõiki neid baktereid loeb Maailma Terviseorganisatsioon inimesele ülimavalt või väga ohtlikeks, kuna teatud tüved ilmutavad kõrget resistentsust antibiootikumidele. Olgu lisatud, et mõnedel USA ja Kanada rahatähtedel on teadlased juba avastanud metitsilliinresistentse stafülokoki MRSA eriliigi, millest ei saa jagu isegi uusimad antibiootikumid.

Kaitske oma rahakest

Haigusttekitavad mikroobid püsivad kupüüridel elus küllaltki kaua – ühest kuni kolme kuuni. Rahapaberis on palju tselluloosi ning see on bakterite jaoks väga toitev keskkond. Plastikkupüüridel (näiteks Austraalia dollaritel) ja metallmüntidel on mikroorganisme kordades vähem ja nende eluiga on lühike – poolteist kuni kaks nädalat.

Kas Tallinnast eemale? Kus veel eestlastel puhata >>

Huvitav, et bakteritel on müntide osas omad eelistused. Nii leidub soolekepikesi ja salmonellabaktereid eriti sageli USA sentidel, milles on rohkesti vaske. Nad elavad seal kuni 11 päeva.

Kõige turvalisemad on hõbeda- ja kullalisandiga mündid – väärismetallid piiravad tublisti mikroobide kasvu- ja paljunemisvõimalusi. Juba nädala pärast, kui niisugune münt on ringlusest väljas, pole sellel mikroorganisme enam jäänud.

Puhastada ja kahjutuks teha

Aga nagu USA teadlaste uuringud on näidanud, pole oht rahalt nakkust külge saada kuigi suur. Sularaha soodustab enim mikroobide rännet mandrilt mandrile ja nendevahelist antibiootikumide suhtes resistentsete geenide levikut, leiavad Hongkongi teadlased.

Mõnedes riikides desinfitseeritakse raha osooni või ultraviolettkiirtega. Jaapanis kuumutab spetsiaalne seadeldis pangautomaatides kupüüre enne väljastamist kuni kahesaja kraadini. Sellest piisab, et bakteritest, seentest ja hallitusest vabaneda.

Seevastu euro võib pihku võtta vähimatki kartmata: neil rahatähtedel mikroobe samahästi kui ei esine, kuna kupüürid on kaitstud eriliste antibakteriaalsete lahustega.

Venemaa pank laskis välja meenemündid 2018. aasta jalgpalli MM-i auks >>

Venemaal on kõige puhtam sajarublane meenekupüür, mis lasti käibele tänavusteks jalgpalli maailmameistrivõistlusteks. See on valmistatud polümeersetest materjalidest, mis ei lase patogeenidel paljuneda.

Teema:
Kas Tallinnast eemale? Kus veel eestlastel puhata (13)
Tagid:
mikroobid, kupüür, pangakaart, teadus, münt, nakkushaigus, uuring, ühiskond, tervis, raha, ülikool, pank, maailm

Peamised teemad