04:14 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Tervishoid
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
36110

Hiljuti võetud veeproovid näitavad, et Pirita rannas kasvab sinivetikas, teatas Pirita linnaosa valitsus esmaspäeval.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. "Pooled sinivetikad on mürgised ja võivad inimese tervisele ohtlikud olla. Seetõttu soovitame praegu vältida Pirita rannas ujumist. Kui siiski vette minnakse, tuleb kindel olla, et vesi ei läheks suhu ning pärast ujumist pestakse ennast põhjalikult puhtaks," ütles Tallinna Pirita linnaosa vanema asetäitja Aleksandra Pavlova. 

G4S rannavalve: lõhutud pudelid põhjustavad lõikehaavu >>

Sinivetikatest tingitud mürgituse tunnused on sarnased gripi tunnustega — esineb palavik, nohu, lihasvalu, halb enesetunne, kõhulahtisus ning naha ja silmade punetus. Kui vetikaid sisaldavat vett on alla neelatud, tuleks püüda see võimalikult kiiresti välja oksendada. Võib võtta ka söetablette.

Uus nädal toob paiguti kuni 26 soojakraadi
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Pirita rannas töötavad ka vetelpäästjad, kelle poole võib pöörduda," ütles Pavlova. "Leitud sinivetikatega on kursis nii Tallinna kui ka riigi keskkonnaamet."

Miks vetikad vohavad ja haisevad?

Vetikate kogunemine Pirita randa ja sellest tekkiv hais on tekitanud külastajate hulgas pahameelt. Pirita linnaosa valitsus selgitab, et tegemist on loodusliku protsessiga, mille ohjes hoidmiseks antakse endast parim.

Vetikate randa kogunemisel on mitu põhjust — kliima, keskkond ja inimtegevus. Erakordselt soe maikuu pani vetikad vohama ning seetõttu on neid rohkem kui mõnel teisel aastal. Lisaks on Pirital vohamiseks sobivad tingimused.

"2016. ja 2017. aasta suvel tegid Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ja Tartu Ülikooli (TÜ) teadlased uurimistöö, mille tulemusel selgus, et mikrovetikatele kasvamiseks on head tingimused Russalka ja Merivälja muuli vahelisel alal. Nimelt on piirkonnas madal vesi ja kruusane merepõhi, kuhu on vetikatel hea kinnituda. Hais on aga tingitud vetikate lagunemisest," nentis Pirita linnaosa vanem Alina Tubli.

Tallinna Pikakari ja Pirita supelrannad saavad sinilipu >>

Lisaks soodsatele keskkonnatingimustele aitab laevaliiklus kaasa vetikate sattumisele supelranda. "Laevaliiklusega, sealhulgas ka purjekatega ja jahtidega sõites, kistakse vetikad merepõhjast lahti ning lainetega kanduvad need rannikule. Tõusuga uhutakse vetikad rannaliivale, kuhu need ka mõõnaga jäävad," lisas Tubli.

TTÜ ja TÜ teadlased on soovitanud haisu kontrolli alla saamiseks vähendada inimtegevuse mõju. Piirata tuleks reostamist, sest just reovesi paneb vetikad vohama. Lisaks peab randa regulaarselt puhastama.

"Igal varahommikul puhastatakse Pirita supelrand vetikatest. Päeva jooksul satuvad vetikad laevaliikluse ja keskkonnaprotsesside tõttu uuesti rannaalale. Keset päeva pole masinatega puhastamine võimalik, sest pärast kella kaheksat hommikul ei ole rannale masinaid lubatud," lisas linnaosavanem.

Tänavusel suplushooajal avatakse 51 avalikku supluskohta, illustreeriv foto
© Sputnik / Всеволод Тарасевич

Kuigi probleem on esinenud aastaid, ei ole sellele ühest ja kiiret lahendust. "Looduslike protsesside vastu me ei saa — nii nagu inimesed surevad, nii lagunevad ka taimed. Küll aga saab iga inimene natukene kaasa aidata, tehes kindlaks, et reovesi ei satu merre," ütles Tubli.

Eestis avatakse 51 avalikku supluskohta

Juunis alanud suplushooajal avati üle Eesti 51 avalikku supluskohta, mis on ühe võrra vähem kui möödunud suplushooajal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Endiselt paistab avalike supluskohtade rohkuse poolest silma Järvamaa, kus avatakse kokku seitse avalikku supluskohta. Tallinn, Hiiu-, Pärnu- ja Tartumaa avavad viis, Läänemaa ja Valgamaa neli, Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa ja Võrumaa kolm, Saaremaa ja Viljandimaa kaks ning Jõgevamaal, Põlvamaal ja Harjumaal avatakse üks avalik supluskoht.

Ühtegi avalikku supluskohta ei ole endiselt Raplamaal. Haldaja soovi kohaselt ei ole sel aastal avalike supluskohtade nimekirjas Ida-Virumaal asuvat Karepa lastelaagri randa.

Avalike supluskohtade veekvaliteedi andmetega on võimalik tutvuda terviseameti kodulehel.

Vetelpääste on randades valves alates 1. juunist kuni 31. augustini, alates kella kümnest hommikul kuni kella kaheksani õhtul. Vajadusel saab G4S rannavalvega ühendust G4S juhtimiskeskuse numbril 1911, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Rannavalve: päästmist vajasid omapäi jäetud lapsed >>

Rannavalve jagab sarnaselt varasemate aastatega Tallinna randades lastele käepaelu, kuhu lapsevanem saab oma telefoninumbri kirjutada juhuks, kui laps mängutuhinas vanemad silmist kaotab või ära eksib.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
sinivetikas, mürgine, ühiskond, tervis, hoiatus, Pirita rand, Pirita, Eesti, Tallinn

Peamised teemad