11:47 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Tervishoid
lühendatud link
42 0 0

Valitsus kinnitas Kõrgharidusstandardi muudatused, millega riigi rakenduskõrgkoolid Tallinna Tervishoiu Kõrgkool ja Tartu Tervishoiu Kõrgkool said esmakordselt loa alustada terviseteaduse magistriõpet.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. Uue terviseteaduse magistriõppekava pikkus on 1,5 aastat ja see hakkab asendama senist 1-aastast õe erialakoolitust. Varem oli õeõppe nominaalaeg 4,5 aastat, millest 3,5 aastat kulus põhiõppele ja üks aasta erialakoolitusele.

Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrgharidusosakonna peaekspert Ivi Lillepuu märkis, et aastase erialaõppe läbimisega kaasnes sisuline haridustaseme tõus, kuid lõpetajad said teist korda rakenduskõrghariduse diplomi ning nende võimalused jätkata erialaseid õpinguid järgmisel haridusastmel olid piiratud.

"Magistriõppe lisandumine annab edaspidi õdedele võimaluse saada süvendatud teadmised ja valmisoleku töötada eriõena iseseisvalt, jätkata õpinguid doktoriõppes ja teha teadustööd," lisas Lillepuu.

Eesti parim kiirabibrigaad töötab Tallinna Kiirabis, illustreeriv foto
© Sputnik / Аллан Хантсом

Uus õppekava töötati välja mõlema tervishoiu kõrgkooli, Tartu Ülikooli, Eesti Õdede Liidu ning tööandjate ja vilistlaste koostöös.

Terviseamet: sinivetikate õitseng ohustab supluskohti>>

Lisaks tervishoiu kõrgkoolidele taotles uues õppekavagrupis õppe läbiviimise õigust neli kõrgkooli. Doktoriõppe läbiviimiseks said õiguse Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja ehituse ning Tallinna Ülikool kunstide õppekavagrupis. Rakenduskõrgharidusõppe läbiviimise õigus anti Tartu Ülikoolile informaatika ja infotehnoloogia ning Eesti Ettevõtluskõrgkoolile Mainor isikuteeninduse õppekavagrupis. Mainori puhul oli tegemist kordushindamisega ning õppekava sai tähtajatu õiguse, teistele kõrgkoolidele anti esmahindamise järel luba kolmeks aastaks.

Viimase aasta jooksul on õppe läbiviimise õigused lõppenud kolmel kõrgkoolil viies õppekavagrupis ja need jäeti Kõrgharidusstandardist välja. Magistriõppe läbiviimise õigus on lõppenud Tallinna Ülikoolil matemaatika ja statistika, Euroakadeemial ärinduse ja halduse ning Eesti Kunstiakadeemial õpetajakoolituse- ja kasvatusteaduse õppekavagrupis. Eesti Kunstiakadeemial jätkub tähtajatu magistriõppe õigus kunstiõpetaja ühisõppekaval, mida viiakse läbi koos Tallinna Ülikooliga.

Kõrgharidusstandardis asendatakse Tartu Kõrgema Kunstikooli nimi uue nimega Kõrgem Kunstikool Pallas. Kõrgkool soovis oma nimes täiendina Pallas kasutusele võtta juba asutamisel enne 2000. aastat, kuid siis jäi liiga vähe aega laiemaks aruteluks kooliga ajalooliselt seotud institutsioonide ja teiste huvigruppidega. Nimevahetuse protsess algatati uuesti kolm aastat tagasi, ideel oli palju toetajaid ning 1. augustist hakkab õppeasutus kandma uut nime.

Terviseametini jõuab üha enam teavet tervishoiu puudustest>>

Taustainfo

Kõrgharidusstandardiga kinnitab valitsus õigused kõrgharidustasemel õpet läbi viia ja õppekavasid avada. Õppe läbiviimise õigusega kaasneb õigus väljastada riiklikke lõpudokumente.

Valitsus uuendab Kõrgharidusstandardit igal aastal.

Valitsusele teeb ettepanekud haridus- ja teadusminister, kes lähtub Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri hinnangutest.

Taotluse uues õppekavagrupis õppekava avamiseks peab kõrgkool esitama vähemalt üheksa kuud enne õppeaasta algust.

Tagid:
arstideadus, kõrgharidus, magistriõppekava, valitsus, Eesti

Peamised teemad