21:42 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Tervishoid
lühendatud link
65 0 0

Palavate ilmadega peaksid kuumarabanduse osas eriliselt ettevaatlikud olema väikelapsed, üle 65-aastased inimesed ning need, kellel on probleeme ülekaaluga või kes põevad kroonilisi südamehaigusi ja kõrgvererõhutõbe.

TALLINN, 16. juuli — Sputnik. Kuumus võib kurnav olla ka täiesti tervele inimesele, eriti juhul, kui kuuma käes on vaja teha füüsiliselt pingutavat tööd. Kõrge temperatuur, niiskus ning tugev päikesekiirgus võivad põhjustada vedeliku ja soolade kaotust, ülekuumenemist, psüühika- ja vereringehäireid, infarktiohtu ning päikesepõletus, teatab Terviseamet. 

Terviseamet: sinivetikate õitseng ohustab supluskohti >>

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialist Kalev Pahla sõnul on parim viis kuumarabanduse vältimiseks keskpäeval jahedates siseruumides püsimine.

"Vanemaealiste õues toimetamised võiksid jääda kas hommiku- või õhtupoolikusse," ütles Pahla, kelle sõnade kohaselt kehtib sama nõuanne ka väikelaste puhul.

Tänavusel suplushooajal avatakse 51 avalikku supluskohta, illustreeriv foto
© Sputnik / Всеволод Тарасевич

"Kuuma ja intensiivse päikesega tuleb väljas kanda peakatet ning tarbida keskmisest enam vedelikku. Kindlasti tuleb jälgida lapsevankris olevaid imikuid, sest vanker võib valesse kohta jättes väga kuumaks minna," lisas Pahla.

Samuti ei tohi kuumade ilmadega jätta autosse ei inimesi ega loomi, sest auto sisetemperatuur kerkib kiiresti.

Organismi vedelikukaotuse vältimiseks tuleb vedelikku tarbida tavapärasest rohkem, janu kustutamiseks on soovitatav juua gaasita mineraalvett. Kuuma ilmaga ei ole soovitatav tarbida organismist vedelikku välja viivat kohvi või alkoholi.

Päikese käes viibides tuleks kasutada nii UVA- kui UVB-kiirguse eest kaitsvaid päikesekaitsetooteid, samuti saab end päikese eest kaitsta heledaid avaraid riideid, peakatteid ja päikeseprille kandes.

Soome lahel on mitme aastakümne halvim sinivetikaolukord >>

Eesti tingimustes peetakse äärmuslikuks kuumuseks olukorda, kui õhutemperatuur kerkib üle 25 kraadi.

Tõenäoliselt on tegu kuumarabandusega, kui keha temperatuur kiiresti tõuseb, higistamine peatub ning organism ei suuda ise maha jahtuda. Kui esmaabi ei osutata piisavalt kiiresti, võib kuumarabandus põhjustada püsiva puude või halvemal juhul koguni surma.

Kuumarabanduse sümptomiteks võivad olla: kõrge kehatemperatuur (üle 39° C); punane, kuum ja kuiv nahk (higistamine on peatunud); pulsisageduse kiirenemine; tuikav peavalu; peapööritus; iiveldus; meeltesegadus; teadvusetus.

Kuumarabanduse sümptomite ilmnemisel tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi, abi saabumiseni tuleks kuumarabanduse ohvrit aidata järgmiste võtetega:

  • Toimeta kuumarabanduse ohver jahedasse varjulisse paika;
  • Jahuta kannatanu kiiresti, kasutades ükskõik milliseid käepäraseid vahendeid. Näiteks paiguta inimene jaheda dušši alla, pritsi aiavoolikust jahedat vett või niisuta teda jahedasse vette kastetud käsna või märgade jahedate rättide või paberiga, võimalusele lehvita talle jahedamat õhku;
  • Mõõda aegajalt kuumarabanduse ohvri kehatemperatuuri ja jätka tema jahutamist kuni kehatemperatuur langeb vähemalt alla 39° C.

Temperatuurimaksimumid püsivad 30 kraadi juures

Tagasi jõudnud suur suvi jätkub ka eeloleval nädalal, mis tähendab, et vähemalt esmaspäevast kolmapäevani ulatuvad päevased maksimumtemperatuurid 30 kraadini, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teisipäeval püsib Euroopa põhjaalade kohal kõrgrõhuala ja ulatub servaga Läänemere äärde. Öösel on selge ning sajuta ilm. Puhub kirdetuul 2-8 m/s. Sooja on 15-18 kraadi. Teisipäeva päeval on vähese pilvisusega sajuta ilm. Puhub ida- ja kirdetuul 3-9 m/s. Sooja on 25-30, rannikul kohati 22 kraadi.

G4S rannavalve: lõhutud pudelid põhjustavad lõikehaavu >>

Kolmapäeva öösel on vähese pilvisusega sajuta ilm. Puhub kirde- ja idatuul 3-9 m/s. Sooja on 16-20 kraadi. Kolmapäeva päeval on vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Kohati võib hoovihma sadada. Puhub kirde- ja idatuul 3-9 m/s. Sooja on 25-30, rannikul kohati 22 kraadi.

Tagid:
kuumarabandus, peakate, suvi, eakad, vesi, ilm, tervis, lapsed, Terviseamet, Eesti

Peamised teemad