01:23 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Tervishoid
lühendatud link
60 0 0

Terviseametile saabunud andmetel on Noa restoranist alguse saanud salmonelloosi haiguspuhangu tõttu tänase seisuga arstide poole pöördunud 24 haigestunut, neist 14 on vajanud haiglaravi.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Terviseamet sai võimalikust haiguspuhangu kahtlusest teada 18 juuli õhtul. 19. juuli hommikul käisid Noa restoranis kohapealset olukorda hindamas terviseamet koos veterinaar- ja toiduametiga. Veterinaar- ja toiduamet võttis vajalikud analüüsid võimaliku nakkusallika ja haigustekitaja levikutee väljaselgitamiseks.

Salmonelloosi puhul on tegu Salmonella perekonda kuuluvate bakterite poolt põhjustatud soolenakkusega, millesse nakatutakse suukaudselt. Haiguse peiteperioodiks võib olla 6 – 72 tundi. Haigestumise iseloomulikeks sümptomiteks on rohke ja kurnav kõhulahtisus koos kehatemperatuuri tõusu, pea- ja kõhuvalu, iivelduse ja vahel ka oksendamisega, millega kaasneb suur vedeliku kaotus.

Terviseamet: keskpäeval varitseb inimesi kuumarabanduse oht, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Haigusnähud püsivad neli kuni seitse päeva. Raskematel juhtudel vajab haigestunu haiglaravi.

Rimi müüs salmonelloosinakkusega pelmeene>>

Nakkusallikaks võib olla haigestunud inimene või loom. Haigestumist põhjustavad haigustekitajaga saastunud toiduained nagu (linnu)liha, kanamunad ja nendest valmistatud tooted.

Sel aastal on registreeritud Eestis neli viie ja enama haigestunuga rühmaviisilist haigestumist, mille käigus on salmonelloosi saanud kokku 40 inimest. Valdavalt on olnud tegu kodus valmistatud söökidega, sageli on põhjuseks olnud toormunadest valmistatud kookide, ebapiisavalt küpsetatud lihatoodete või saastunud valmistoidu söögiks tarvitamine.

Eestisse on jõudnud fiproniili sisaldav munatoode>>

Salmonelloosi ennetamiseks tuleb täita isikliku hügieeni, toiduhügieeni ja ohutu toidukäitlemise nõudeid. Salmonelloosi ennetamine algab looma- ja linnufarmis, kus tuleb vältida toiduloomade ja —lindude nakatumist ja kestab kuni ohutu toidu jõudmiseni lauale.

Noa restoran suleti kohe, kui söögikoha töötajad nakkusest kuulsid. Peakokad Tõnis Siigur ja Orm Oja teatasid neljapäeva õhtul, et restoran jääb suletuks lõplike asjaolude selgumiseni, kuigi terviseamet lubas restorani avada, teatas ERR.

Tagid:
salmonella, salmonelloos, NOA, restoran, Viimsi, Eesti

Peamised teemad