02:34 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Tervishoid
lühendatud link
25421

Terviseamet tuletab meelde, et MMS nime all propageeritav naatriumklorit on tugev oksüdeerija, mis muundatakse happelistes tingimustes kloordioksiidiks.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Terviseameti mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul peaks inimene, kes peale kloordioksiidi või seda sisaldava MMS-i tarbimist end halvasti tunneb, koheselt abi otsima.

"Aine võtmisega kaasneda võivad kõhuvalu ja oksendamine pole mitte märk alanud puhastusprotsessist, vaid tegemist on esmaste mürgistusnähtudega," ütles Mare Oder, kelle sõnul ei ole kloordioksiidi tervendavat mõju ühegi uuringuga tõestatud.

Mürgistusteabekeskus on alates 2009. aastast saanud mitmeid telefonikõnesid mürgistustest, mille põhjuseks on MMS-i tarbimine — näiteks oli vanaema mures lapselaste pärast, kellel tänu MMS-i manustamisele olid katki suunurgad ning kes kannatasid oksendamise ja kõhulahtisuse all. Üks täiskasvanu kurtis aga peale 5 tilga MMS-i tarbimist kõhulahtisuse, uimasuse, iivelduse ja kurguvalu üle.

Näonahale MMS-i määrinud 34-aastane naisterahvas avastas hommikul nahalt pruunikad laigud, 31-aastast meest hakkas peale paarinädalast MMS-i tarbimist vaevama iiveldus ja kõhuvalu. Paar kuud kloordioksiidi võtnud 39-aastane naine pöördus mürgistusteabekeskuse poole, kaevates pidevat oksendamist ja kõhulahtisust, samuti tegi naise murelikuks pidevalt tekkiv külm higi. 75-aastane naine sattus aga MMS-i võtmise tagajärjel haigla erakorralise meditsiini osakonda.

"Meie hinnangul on tegemist mürgiga, mille tarbimine pole ühegi tervisehäda korral põhjendatud. Terviseküsimustes tuleb kindlasti pidada nõu oma perearsti ja –õega, mitte otsida infot internetifoorumitest või kahtlase väärtusega preparaatidest," ütles Oder, kelle sõnul ei tohi mitte mingil juhul lahust anda tarbimiseks lastele. "Lapse organism on väga õrn ja haavatav. Seetõttu peetaksegi lapsele teadliku ja tahtliku tervisekahjustuste tekitamist lapse väärkohtlemiseks, mille eest on võimalik võtta vanemad või lapse hooldajad vastutusele."

Kloordioksiidi tarvitamine sai alguse Ameerika Ühendriikidest, kus Louis Daniel Smith tõi 2007. aastal turule MMS-i ehk Mirace Mineral Supplement-nimelise preparaadi.

Smith mõisteti USA-s 2015. aastal süüdi vandenõus, smugeldamises, valesti sildistatud kemikaali ravimina müümises ja kelmuses.

MMS (inglise keeles Miracle Mineral Solution või Miracle Mineral Supplement, "imeline mineraalilahus" või "imeline mineraalilisand" ja "imeline mineraalide lisand") on alates 2006. aastast USAs ja hiljem ka mujal turundatud mürgine imeravim ("organismi puhastaja"), väidab Vikipeedia.

Terviseamet: messiboksis ilusüste teha ei tohi, illustreeriv foto
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Eestis pälvis MMSi propaganda esmakordselt avalikkuse tähelepanu 2009. aastal, mil eesti keeles ilmus Robert O. Youngi ja Shelly Redford Youngi raamat "pH ime: tasakaalusta oma toitumist, paranda oma tervist" (tõlkija Raili Puskar, eessõna Riina Raudsik, kirjastus Balti Raamat).

Lisaks MMSi lahusele soovitas raamat juua ka vesinikperoksiidi ehk vesinikülihapendit, mis on tuntud tugeva pleegitusainena. Raamatu ilmumise järel tuli kõnesid ka mürgistusteabekeskusesse ning mürgistusteabekeskus, kiirabi ja Tartu Ülikooli toksikoloogid tegid ajakirjanduses ühisavalduse, milles palusid inimestel kloordioksiidi või vesinikülihapendi lahuseid mitte mingil juhul juua ega muul moel manustada.

Taas tõusis MMS ajakirjanduse huviorbiiti 2015. aastal seoses avalikkusele suletud Facebooki grupiga, kus propageeriti nii "lahjendatud" MMSi lahuse joomist kui ka lastele jootmist. Grupi eestvedajateks nimetas ajakirjandus TTÜ töötajat Merilin Kukuškinit ja Jaanika Veskit.

Grupis osalenud Jüri aleviku perearst ja tervisekeskuse juhataja Riina Raudsik nimetas ennast vaid vaatlejaks ja eitas MMSi propageerimist, vaatamata varem raamatule "pH ime" kirjutatud eessõnale.

Nagu mujalgi, on ka Eestis MMSi reklaamis kasutatud otsest valet ja keemiliselt ebapädevaid väiteid. Näiteks on MMSi propageerija Merili Kukuškin väitnud: "MMS ei olegi mürgine, MMS on ju kõigest lauasool ja vesi," ning kinnitanud, et MMSi efektiivsus vähiravis on 90% ("Samamoodi vähk, nagu te juba teate, on väga lihtsasti ravitav.").

Kukuškini sääraseid väiteid kommenteeris uudisteportaal Delfi nii: "Olgu täpsustatud, et lauasool ehk keedusool on naatriumkloriid, mitte kloordioksiid, ning arvestades, et Kukuškin on (tootmistehnika) doktorikraadiga inimene, on ebatavaline, et ta sellise vea teeb."

Terviseamet tuletab meelde, et mürgistuste kahtluse või mürgistuste korral on võimalik infot ja nõu küsida terviseameti mürgistuse infoliinilt 16662, kuhu helistamine on anonüümne, kõnedele vastatakse ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel.

Tagid:
imeline mineraalilisand, imeline mineraaalilahus, MMS, Terviseamet, Eesti, USA

Peamised teemad