15:49 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Tervishoid
lühendatud link
20220

Terviseamet tuletab meelde, et mis tahes toodete väärkasutamine võib ohustada kasutaja tervist. Toodete väärkasutamisele õhutamine on rahvaterviseseaduse alusel keelatud.

TALLINN, 22. august — Sputnik. Terviseametini on jõudnud mitmeid päringuid, kus palutakse selgitust toodetes leiduvate ainete ja nende kasutamise suhtes viisidel, mis pole kooskõlas toote tootja ja levitaja algsete eesmärkidega, teatab Terviseamet.

Kõige kõnekam näide on viimasel ajal palju tähelepanu saanud MMS, mida müüakse kui mineraalset suuloputusvahendit, mis omakorda on registreeritud kosmeetikatootena, aga mida kinnistes internetifoorumites õhutatakse kasutama ravivahendina. Kosmeetikatootena müüdava preparaadi juures on kasutamisõpetuses muu hulgas lause: mitte alla neelata.

MMS on kloordioksiidil põhinev tervisele kahjulik lahus >>

Mõned toote propageerijad on inimeste eksitamiseks toonud välja näitena ühe aine, so naatriumkloriti (NaClO₂) kasutamise meditsiiniseadmena registreeritud Optrex"i niisutavates silmatilkades, püüdes seeläbi esitada ainet meditsiinis aktsepteeritava ja ohutuna.

Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepp selgitab: "See, et ainet kasutatakse meditsiiniseadmes, ei tähenda seda, et aine on ohutu – see tähendab, et tema ohud on kontrollitud vastavalt kasutusvaldkonnale ja manustamisviisile. Toote jääkohud on kirjeldatud kasutusjuhendis ja kasutajale teada. Seadmete ohutus lähtub alati põhimõttest, et saadav kasu on suurem kui saadav kahju."

"Sama aine kontsentratsioonid ja kasutamise viisid, mida soovitatakse alternatiivsete kanalite kaudu kergeusklikele, ei ole kontrollitud ja seepärast võib sama aine kasutamisel kasu asemel kaasneda pöördumatu kahju," lisas Ratassepp.

Terviseamet palub iga ostetud toote puhul lugeda alati toote infolehte ja kasutada iga toodet ainult selleks ettenähtud otstarbeks.

Terviseaemet: mürgised marjad ja taimed ohustavad väikelapsi >>

Juhul kui te ise või teie lähedased on teadmatusest või eksperimendi soovist kasutanud mõnda toodet teisiti, siis mürgistuste kahtluse või mürgistuste korral saate alati infot ja nõu küsida terviseameti mürgistuse infoliinilt 16 662, kuhu helistamine on anonüümne, kõnedele vastatakse ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel.

Ligi kolmandik abivajajatest helistab kiirabisse terviseprobleemiga
© Sputnik / Вадим Анцупов

On veel üks võimalus esmase nõu saamiseks, mida saab kasutada 24 tundi ööpäevas ning seda nii eesti kui vene keeles. See on perearsti nõuandetelefon 1220, kus kogemustega nõustajad — pereõed ja perearstid abivajajate kõnedele vastavad, vahendas uudistepotrtaal Sputnik Eesti.

Nõuandetelefon aitab hinnata mure tõsidust ja annab tegutsemisjuhised esmaseks abiks, lihtsamate olukordade puhul ka koduseks raviks. Samuti aitab nõustaja otsustada, kas peaks pöörduma perearsti vastuvõtule või haigla valvetuppa. Kriitilistel puhkudel suunatakse kõne kohe edasi kiirabisse.

MMS nime all propageeritav naatriumklorit on tugev oksüdeerija, mis muundatakse happelistes tingimustes kloordioksiidiks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Terviseameti teadet.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul peaks inimene, kes peale kloordioksiidi või seda sisaldava MMS-i tarbimist end halvasti tunneb, koheselt abi otsima.

Tagid:
meditsiin, MMS, mürgistus, ühiskond, tervis, Terviseamet, Tagne Ratassepp, Eesti

Peamised teemad