04:46 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Tervishoid
lühendatud link
118 0 0

Tallinna Lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja dr Anne Kleinbergi sõnul kannatab kuni neljandik Eesti lastest ja noorukitest mingit laadi vaimse tervise probleemi käes.

TALLINN, 27. august — Sputnik. Esmaspäeval oma kolmandat sünnipäeva tähistavas Laste Vaimse Tervise Keskusest on tuge saanud ligi 10 000 erinevate vaimse tervise probleemidega last ja noorukit, teatas Tallinna Lastehaigla.

"Keskuse koolitatud personalil selja taga tegus ja lootusrikas algus, kuid vajadus abi järele pigem kasvab," ütles Kleinberg.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul tuleb senisest oluliselt suuremat tähelepanu pöörata vaimsele tervisele ning ka probleemide märkamisele ja ennetamisele.

Nutitelefoni jõllitamine teeb teismelised õnnetuks >>

"Statistika näitab, et vaimse tervise probleemid on süvenemas ning on tähtis, et meil oleksid professionaalsed asutused, kust inimesed saaksid abi ning ei peaks olema oma murega üksi," ütles Mölder.

Vaimse Tervise Keskuses aitavad lastepsühholoogid ja —psühhiaatrid ühiskonna kõige haavatavamaid. Kleinbergi sõnul väljenduvad laste ja noorukite meeleoluhäired väga sagelei kehalistes vaevustes ning häiritud käitumises.

Tema juhitavast keskusest saavad abi kõikide psüühikahäiretega lapsed ja noorukid kuni täiskasvanueani, sh kurvameelsed väikelapsed, meeleoluhäiretega teismelised ja depressioonis noorukid Põhja- ja Kesk- Eestist, saartelt, Läänemaalt ja Ida-Virumaalt.

Laste Vaimse Tervise Keskus valmis kolme aasta eest tänu Norra riigi toetusele, Eesti riigi kaasfinantseeringule ja Tallinna Lastehaigla SA omafinantseeringutele.

Laste arv, kellel on probleeme vaimse tervisega, kasvab üha, uuringu kohaselt esineb kurbust või masendust igal nädalal 40 protsendil 11-15-aastastel lastel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu talvel.

Internet on saanud noorte igapäevaelu asendamatuks osaks >>

Kümnes Euroopa riigis mullu kevadel läbi viidud uuringus, mille töörühma kuulus ka Tallinna Ülikooli (TLÜ) sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, hinnati noorte kehalist aktiivsust ja selle seost vaimse tervisega, vahendas Sputnik Eesti.

Uuringu tulemusel selgus, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv omab olulist positiivset mõju vaimsele tervisele, kusjuures olulisel kohal on mõõdukus.

14-15-aastaste koolinoorte hulgas läbi viidud uuringust selgus, et sagedasem liikumine on seotud kõrgema subjektiivse psühholoogilise heaoluga ning madalama ärevuse ja depressiooni tasemega.

„Suurim erinevus vaimse tervise näitajate osas esines nende gruppide vahel, kes olid kõige vähem aktiivsed ja mõnevõrra aktiivsed. Kõige rohkem aktiivsete vaimse tervise näitajad võrreldes mõnevõrra aktiivsete liikujatega oluliselt paremad ei olnud," selgitas Merike Sisask.

See tähendab, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv aitab võidelda ärevuse ja depressiooniga.

Tagid:
statistika, vaimne tervis, tervis, noored, lapsed, Laste Vaimse Tervise Keskus, Tallinna Lastehaigla SA, Anne Kleinberg, Tõnis Mölder, Eesti

Peamised teemad