06:52 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Tervishoid
lühendatud link
25 0 0

8.-9. septembril toimuvad esimest korda looduskeskuste päevad, kus ligi 40 loodus- ja keskkonnahariduskeskust üle Eesti kutsuvad külla ning pakuvad erinevaid looduse ja tervisega seotud tegevusi.

TALLINN, 5. september — Sputnik. "Oma argiaskeldustes kipume unustama, kui palju mõjutab looduses viibimine meie tervist. Looduskeskuste päevadel saab igaüks valida endale sobivaima liikumisviisi, olgu selleks siis seenelkäik, kepikõnd, kanuuretk või traditsiooniline loodusmatk," tõi keskkonnaminister Siim Kiisler välja võimalusi, kuidas esimest korda toimuvatest looduskeskuste päevadest osa saada, edatsas Keskkonnaministeerium.

Arvamusfestivalil said metsahuvilised võimaluse suud puhtaks rääkida >>

Looduskeskuste programmid on tõeliselt mitmekülgsed ja põnevad. "Sügisele iseloomulikult toimuvad seeneretked metsa, targemaks saab nii seeneroogade, seentega lõnga värvimise kui ka puuseente teemadel. Alati on inimesi huvitanud ka mürgised, söödavad ning ravimtaimed. Nüüd saab meelde tuletada, mida veel korjata aiast ja metsast ning kuidas koguda ja kuivatada ravimtaimede juuri, mille varumiseks on just praegu parim aeg," lausus Maris Kivistik, Keskkonnaameti keskkonnahariduse osakonna juhataja.

Mõeldud on ka väikestele loomasõpradele, kes saavad Nõmme ja Tartu loodusmajas tuttavaks sealsete neljajalgsete elanikega, jõe- ja järvehuntide akadeemia õpetab Lodjakojas tundma kalu, Saadjärvel saab aga ise minna parvega veetaimi uurima ning veeselgrootuid püüdma.

Pernova loodusmajas Pärnus saab õppida tervislike smuutide valmistamist, Lahemaal meisterdada okstest tuulekella, Palupõhjal teha raudosjast küürimisnuustikut ning Soomaal taimepaberit. Eesti südames, Paide tehisjärve juures jagab aga Keskkonnaameti keskkonnahariduse bussi naiskond näpunäiteid looduse kaubamaja külastamiseks, kus ainsaks maksevahendiks on oma aeg.

Kõigi avatud looduskeskuste päevade programmid ja registreerimisinfod on leitavad keskkonnahariduse portaalist. Looduskeskuste päeva korraldab Keskkonnaamet SA KIK toetusel ning tegu on kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

Keskkonnahariduse portaali septembrikuu alguse andmetel tegutseb Eestis üle 140 loodus- ja keskkonnahariduskeskuse. Neist 17 on Keskkonnaameti keskused, 18 RMK loodushariduskeskused, 19 muuseumid ning 90 mittetulundusühingud, sihtasutused, kohalikele omavalitsustele kuuluvad asutused ja muud keskused. Kokku pakutakse keskustes üle 1000 erineva õppeprogrammi.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti looduse päev oli sündmus EV100 suvisest peonädalast, mis ühendab endas ligemale pooltsadat võimalust külastada looduskeskusi, muuseume, ühinguid ja seltse ning Eesti loodust paremini tundma õppida, seda väärtustada ja hoida. Sellel päeval toimusid parimate giidide juhendamisel üle Eesti kümned matkad, töötoad ja loodusvaatlused, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Meist kõigist sõltub, millise kodumaa ja keskkonna pärivad meie järeltulijad," ütles peaminister Jüri Ratas oma avasõnavõtus Vargamäel asuvas Tammsaare majamuuseumis. Ratas lisas, et kõigil tuleb hoida ja väärtustada Eesti erakordset ning ainulaadset looduskeskkonda.

"Loodan südamest, et saja aasta pärast, kui me tähistame järgmist Eesti suurt juubelit ja Eesti looduse päeva, saavad inimesed ka siis Eestimaa kaunist loodusest rõõmu tunda," ütles peaminister.

Tallinna Loomaaed tähistab Eesti looduse päeva >>

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal tähistati taasiseseisvumise aastapäeva suvise peonädalaga, mis tõi Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku suurtele ühisüritustele. EV100 suvine peonädal algas 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja lõpes 25. augustil muinastulede ööga üle Eesti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
liikumine, keskkond, tervis, ühiskond, loodus, looduskeskuste päevad, Keskkonnaamet, Keskkonnaministeerium, looduskeskus, Siim Kiisler, Eesti

Peamised teemad