06:25 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Tervishoid
lühendatud link
125 0 0

Eesti Kliiniliste Onkoloogide Selts (EKOS) pöördus sotsiaalministeeriumi poole palvega toetada uude Ida-Tallinna Keskhaiglasse kiiritusravi integreerimist, kuna suremus vähki on tõusmas surmapõhjuseks number üks.

TALLINN, 9. september — Sputnik. Aastal 2016 avaldati USA teadlaste poolt uurimus, kus toodi esile, et kardioloogiline suremus on viimasel kümnendil vähenenud kolm korda kiiremini kui vähisuremus, kusjuures Šveitsis vähisuremus juba ületab kardioloogilist suremust, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Soome seade eemaldab kasvajaid ilma kiirituse ja lõikuseta >>

Selline tendents viitab kohesele vajadusele tagada Eestis nii optimaalne vähiravi kui ka efektiivseimate ravimetoodikate kättesaadavus, märgib selts sotsiaalministeeriumile saadetud pöördumises.

Vajadus kiiritusravi järele suureneb pidevalt nii elanikkonna vananemisest tingitud suurema vähki haigestumise kui ka kiiritusravi järjest laienevate näidustuste tõttu.

Praegu on spetsialiseeritud vähiravi võimalik kolmes Eesti haiglas: Tartu Ülikooli Kliinikumis, Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ja Ida-Tallinna Keskhaiglas. Kui süsteemset vähiravi saavad patsiendid kolmes Eestis haiglas, siis kiiritusravi osakonnad paiknevad ajaloolistelt väljakujunenult Tartu Ülikooli Kliinikumis ning Eesti Onkoloogiakeskusest ületooduna Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.

"Hetkel on Eestis kuus väliskiiritusravi aparaati, millega jääme endiselt allapoole Euroopa mediaani," märkis selts. Ka siis, kui kahe regionaalhaigla plaanid täituksid ning Eesti saaks täiendavalt juurde veel neli kiiriitusravi masinat, siis jääks Eesti sellegipoolest ravi kättesaadavuse osas vaid Põhjamaade 2013. aasta taseme juurde.

"Paraku peab tõdema, et sisuline kvaliteetse ravi kättesaadavus kahjuks sellega oluliselt ei paraneks. Nimelt suureneb elanikkonna vananemise ja suurema vähki haigestumise tõttu Euroopas juba aastaks 2025 hinnanguliselt kiiritusravi vajadus ligikaudu 16 protsenti," märkis selts.

Uus teenuste loetelu toob leevendust vähihaigetele>>

2015. aastal diagnoositi Eestis 8662 vähi esmasjuhtu, neist meestel 4231 ja naistel 4431, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Kõige sagedamini esines naha mittemelanoomi, eesnäärmevähki, käär- ja pärasoolevähki ning kopsuvähki (vastavalt 1431, 1102, 844 ja 799 esmasjuhtu), selgus Tervise Arengu Instituudi avaldatud statistikast.

Meestel oli kõige sagedam eesnäärme- ja kopsuvähk, naistel naha mittemelanoom ja rinnavähk. Kümne sagedama hulka kuulusid lisaks eelnimetatutele nii meestel kui ka naistel mao-, neeru- ja kõhunäärmevähk ning nahamelanoom; meestel kusepõievähk ja mitte-Hodgkini lümfoom ning naistel emakakeha- ja emakakaelavähk.

Üle 60% esmasjuhtudest diagnoositi 65-aastastel ja vanematel. Lastel vanuses 0-14 aastat diagnoositi 2015. aastal 33 pahaloomulist kasvajat.

Rohke omega-3 rasvhapete sisaldusega toiduainete tarvitamine võib vähki haigestumist ennetada ning vähirakkude kasvu ja levikut peatada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eeesti.

Nõnda teatas RIA Novosti osundusega portaalile MedicalXpress. Illinoisi osariigi ülikooli teadlased uurisid omega-3 rasvhapete ainevahetuses moodustuvate endokannabioidsete epoksüüdide EDP-EA organismile toimimise mehhanismi.

Selgus, et see aineühend hävitas vähirakke ja ühtlasi aeglustas pahaloomuliste kudede kujunemisega seotud uute veresoonte tekkeprotsessi. Teadlased avastasid ka, et epoksüüdid EDP-EA pärssisid defektsete rakkude levikut.

Tagid:
ühiskond, suremus, tervis, vähk, haigestumine, TÜ Kliinikum, Ida-Tallinna Keskhaigla, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, haigla, USA, Eesti

Peamised teemad