09:51 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Tervishoid
lühendatud link
5010

Maailma Terviseorganisatsiooni algatusel on oktoobris kogu maailmas fookuses vaimse tervise teemad, mis on seekord suunatud noortele. Eestis toimuvad Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel terve oktoobrikuu vältel erinevad tasuta töötoad.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Kuu sündmused tipnevad 10. oktoobril ülemaailmse vaimse tervise päeva messiga "#tundedülepea #tuledtoime #minaka" Rahvusraamatukogu saalis ja fuajees kell 10.00-18.00, vahendas Pealinn.

"Kogu maailmas on seekordne vaimse tervise päev pühendatud noortele," rääkis Tallinna Ülikooli vaimse tervise professor Airi Värnik. "Noorena laotud tugev vundamet võib meid terve elu toetada: kaitsta depressiooni eest, aidata stressi ja kriisidega toime tulla, kindlustada rõõmsa meele ja terve ellusuhtumise ka vanemas eas. Iga lapse lapsepõlv ja noorukiiga vajab hoolt ja tarka suunamist."

Kuni neljandik lastest kannatab vaimse tervise probleemide käes >>

Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni eestvedaja ja sotsiaaltervishoiu professori Merike Sisaski sõnul on oluline, et noor leiaks tasakaalu netisuhtluse ja vahetute kontaktide vahel, oskaks kaitsta ennast vajadusel küberkiusamise vastu, leiaks emotsionaalse tasakaalu, et mitte kukkuda sõltuvuste, vägivalla ja ennast hävitava käitumise nõiaringi.

Sisask loodab, et vaimse tervise kuu aitab noorel suure tormamise vahel peatuda ja mõtestada oma tegevust, tundeid ja suhteid, vabaneda üleliigsest. Kogu kuu jooksul saavad noored ja teised huvilised osaleda enesearengu töötubades üle Eesti.

Oma uksed avavad erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid. Tasuta töötubasid viivad läbi koolitajad, coachid, terapeudid ja psühholoogid. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi FB lehel.

Vaimse tervise kuu peasündmuseks on mess "#tundedülepea #tuledtoime #minaka", mis toimub 10. oktoobril Rahvusraamatukogu saalis. Messilaudades on kohal professionaalid, kellega saab vestelda ja erinevate abisaamise võimalustega tutvuda.

Toimuvad tasuta töötoad-ettekanded, kus viiakse läbi suhtlustreeninguid, õpetatakse noori oma emotsioone juhtima, hoidma sõprus- ja romantikasuhteid, kasvatama enesekindlust, hoiduma ennast hävitavast käitumisest ning jagatakse teavet murdeea kriiside ja aju eripära kohta. Messil saab osa Kristel Aaslaiu ennast avavast humoorikast etteastest, päev lõpeb meeleoluka foorumteatrietendusega "Äpi life – happy life?".

Nutitelefoni jõllitamine teeb teismelised õnnetuks >>

Kõik vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i (Vaimse tervise ja heaolu koalitsioon) liikmed, mis tagab nende usaldusväärsuse. Vaimse tervise kuud ning messi korraldab juba neljandat aastat VATEK, mida juhib Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI).

Tallinna Lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja dr Anne Kleinbergi sõnul kannatab kuni neljandik Eesti lastest ja noorukitest mingit laadi vaimse tervise probleemi käes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti suvel lõpus.

Augusti ma kolmandat sünnipäeva tähistavas Laste Vaimse Tervise Keskusest on tuge saanud ligi 10 000 erinevate vaimse tervise probleemidega last ja noorukit, teatas Tallinna Lastehaigla.

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul tuleb senisest oluliselt suuremat tähelepanu pöörata vaimsele tervisele ning ka probleemide märkamisele ja ennetamisele.

"Statistika näitab, et vaimse tervise probleemid on süvenemas ning on tähtis, et meil oleksid professionaalsed asutused, kust inimesed saaksid abi ning ei peaks olema oma murega üksi," ütles Mölder.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebileht tarkvanem.ee koondab infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanematele. Veebis on kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Info ja nõuanded on veebilehel jaotatud teemade ja vanusegruppide kaupa, et hõlbustada sisu kiiret leidmist. Vanem saab lugeda erinevate vanemlusstiilide kohta ja mõelda, millist kasvatusstiili ise kõige enam kasutab ning lugeda selle mõjust lapse arengu toetamisel.

Tagid:
töötuba, ühiskond, noored, vaimne tervis, tervis, Vaimse tervise kuu, Eesti Rahvusraamatukogu, , VATEK, Airi Värnik, Eesti

Peamised teemad