08:04 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Tervishoid
lühendatud link
27 0 0

Kolmapäeval, 10. oktoobril on ülemaailmne vaimse tervise päev.

TALLINN, 10. oktoober — Sputnik. Tervise- ja tööminister Riina Sikkuti sõnul tuleb vaimse tervise hoidmisega tegeleda iga päev, edastab Sotsiaalministeerium.

"Vaimse tervise probleemid ei olene vanusest või soost. Neid võib esineda meil kõigil ja need võivad tabada meid ootamatult. Samas on paljusid vaimse tervise probleeme võimalik ennetada, kui me õigeaegselt märkame, oskame ära tunda ja teame, kust abi leida," ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Meelerahu, head suhted ja tasakaal igapäevastes tegemistes aitavad vaimset tervist hoida, aga mure korral on tähtis abi küsida ning teiselt poolt märgata ja aidata, ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Märtsi Must lumi
© Fotolia / Viacheslav Iakobchuk

WHO hinnangul on aastaks 2030 kujunenud vaimse tervise probleemid domineerivaks rahvatervise probleemiks kogu maailmas. Samuti on see üks suurimaid rahvatervisega seotud väljakutseid Euroopas.

"Vaimse tervise probleemid ei olene vanusest või soost. Neid võib esineda meil kõigil ja need võivad tabada meid ootamatult. Samas on paljusid vaimse tervise probleeme võimalik ennetada, kui me õigeaegselt märkame, oskame ära tunda ja teame, kust abi leida," ütles tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Vaimse tervise kuul on fookuses noored>>

Ministri sõnul on viimastel aastatel vaimse tervise edendamisele ja ennetusele ka rohkem tähelepanu pööratud.

"Meil on sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskuste programmid lastele lasteaedades, koolides, koolikiusamise vastased programmid, lapsevanematele oskuste õpetamine, mitmedimensiooniline pereteraapia. Samuti töötavad vaimse tervise keskused ja kabinetid ning enam kui pooltes rajatavates uutes tervisekeskustes alustavad perearstide meeskonnas tööd ka vaimse tervise õed," ütles minister Riina Sikkut. "Oluline on, et keegi ei peaks olema oma mures üksi."

Vaimsest tervisest on ministri sõnul oluline rääkida, et oleksime teadlikud, et meil on tegelikult erinevaid abivõimalusi olemas ja me ei pea oskama ise oma murele lahendust leida. Vaimse tervise muredest võib rääkida oma vanematele, õpetajale, koolipsühholoogile või sotsiaalpedagoogile, perearstile, aga ka anonüümselt veebinõustajale, näiteks peaasi.ee või lahendus.net lehel.

Samuti võib helistada ööpäevaringselt anonüümsele tasuta lasteabitelefonile 116 111.

Uuring: enesetappude ennetamiseks peab märkama abivajajaid>>

WHO andmetel moodustavad vaimse tervisega seotud tervisehädad 16% kogu 10-19 aastaste laste ja noorte vigastus- ja haiguskoormusest. Pool kõigist vaimse tervisega seotud probleemidest saavad alguse enne 14. eluaastat, kuid jäävad enamasti avastamata ja ravimata.

Iga aasta 10. oktoobril tähistatava vaimse tervise päeva eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust vaimse tervise teemadel ning vähendada psüühikahäiretega seotud stigmat. 2018. aastal on vaimse tervise päeva teemaks noorte vaimne tervis.

Veebileht juhendab vanemaid lastekasvatamise keerulises töös>>

Ülemaailmset vaimse tervise päeva tähistatakse Eestis Rahvusraamatukogus messiga "#tundedülepea #tuledtoime #minaka". Messil on tähelepanu all noorte võtmeküsimused: netisuhtlus versus vahetud kontaktid, küberkiusamine, emotsionaalse tasakaalu leidmine, vägivalla ja ennast hävitava käitumise vältimine.

E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

Tervise Arengu Instituudi (TAI) loodud veebileht koondab infot, nõuandeid ja nippe igas vanuses laste vanematele. Veebis on kaetud lai valik teemasid, millega kõigil emadel-isadel on kasulik kursis olla, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Info ja nõuanded on veebilehel jaotatud teemade ja vanusegruppide kaupa, et hõlbustada sisu kiiret leidmist. Vanem saab lugeda erinevate vanemlusstiilide kohta ja mõelda, millist kasvatusstiili ise kõige enam kasutab ning lugeda selle mõjust lapse arengu toetamisel.

Tagid:
vaimne tervis, WHO, Riina Sikkut, noored, Eesti

Peamised teemad