12:50 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Tervishoid
lühendatud link
209 0 0

Gripihooaja ametlikku algust ei ole Eestis veel välja kuulutatud, kuid arstid kutsuvad eestimaalasi üles juba praegu end tõve vastu kindlustama, lastes end vaktsineerida. Seda enam, et vaktsiinisüsti saab sel aastal teha koguni apteegis.

TALLINN, 1. oktoober – Sputnik, Angelina Mandrõka. Grippi haigestumise tippaeg saabub tavaliselt jaanuaris-veebruaris, aga haigust annab vältida, kui õigeaegselt vaktsineerimine läbi teha.

Möödunud talvehooajal võttis gripp Eestis elu 94 inimeselt, kellest paljud elasid hooldekodudes ja olid üle 65 aasta vanad. See on üks kõige kõrgemaid näitajaid Euroopas. Üks peamisi kõrge suremuse põhjuseid riigis on elanikkonna vaktsineerituse madal tase. Arstid kutsuvad üles kohustuslikus korras gripi vastu vaktsineerima üle kuuekuiseid lapsi, eakaid, rasedaid naisi ja nõrgenenud immuunsusega inimesi. Kõik nad kuuluvad riskigruppi.

Perearst Konstantin Ivanov rääkis Sputnik Eestile sellest, et gripivastase vaktsineerimise võib ära teha juba alates septembri keskpaigast. Tema sõnul on tänavu Eesti ravimiturul esindatud kaks vaktsiini: kolmevalentne Influvac ja neljavalentne Vaxigripp (mis hõlmab suurt hulka gripiviiruse tüvesid).

"Nüüd on kasvanud erinevate viirushaigustega patsientide arv, kuid nende hulk ei ületa iga-aastaseid näitajaid sama ajaperioodi vältel. Gripiviirust ei ole seni veel tuvastatud," ütleb doktor Ivanov.

Seoses kõrge suremusega gripiviirusest põhjustatud tüsistustesse plaanib Eesti sotsiaalministeerium alustada eakate inimeste tasuta vaktsineerimist gripi vastu. Ent tänasel päeval on kõik veel arutelus.

Gripihooaja esimese nädala haigestumisi põhjustasid peamiselt rinoviirused>>

Konstantin Ivanovi sõnul vaevalt küll juba sel hooajal vanemaealistele tasuta vaktsineerimisi tegema asutakse, kuid arst rõhutas, et selleks on tohutu vajadus. Spetsialist teeb võrdluse, et riik eraldab suuri ressursse näiteks liiklusrikkumiste ennetamisele. Gripi tõttu surnud inimeste hulk on aga suurem kui autoavariides hukkunute arv, seetõttu on arstidele arusaamatu riigi ükskõiksus sellesama riigi elanikkonna tervise suhtes.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Syda Productions

Eestil tuleb naaberriigist Soomest eeskuju võtta

Üldarst Aleksandra Rautio tuletab samuti meelde, et gripivastane vaktsineerimine käib Eestis täie hooga. Ta teatas, et sel aastal saab ennetavat vaktsineerimist teha mitte ainult vaktsineerimis- ja nakkuskontrolli kabinetis (on iga haigla juures) või perearsti juures, vaid ka apteekides. Vaktsiinisüsti saab teha 10. oktoobrist 10. novembrini viieteistkümnes Tallinna, Tartu, Jõhvi ja Kuressaare suuremas apteegis. Vaktsineerimist hakkavad teostama meditsiiniõed.

"Kahjuks on gripi vastu vaktsineerimine Eestis senimaani kõigile tasuline. Aga loodame, et lähimal ajal olukord muutub," ütles üldarst.

Aleksandra Rautio tõi näiteks naaberriigi Soome, kus gripivaktsiin on eakatele inimestele tasuta. Ta leiab, et selle poole peab püüdlema ka Eesti, kuna kõige kõrgem suremus haigestumise tõttu esineb just üle 60-aastaste ja vanemate inimeste seas.

Врач общей практики Александра Раутио
© Фото : из личного архива Александры Раутио
Doktor Aleksandra Rautio.

Spetsiaisti sõnul on gripi vastu vaktsineerimise tase Eestis jätkuvalt kõige madalam Euroopas. Möödunud aastal oli gripi vastu ennetavalt vaktsineeritud ainult 3,2% elanikkonnast. Et vältida riigis gripiepideemiat, on tingimata vaja vaktsineerida 65% elanikkonnast.

Gripp nõudis Eestis 92 inimelu>>

Tänase päeva seisuga andmeid esimeste gripijuhtude diagnoosimise kohta ei ole, nii et ametlikult pole gripihooaeg veel alanud ja praegu on ülim aeg viiruse "visiidiks" ette valmistuda ja vaktsineerimine ära teha, märkis doktor.

Gripp on ohtlik oma tüsistustega
Kodused kehatemperatuurimõõtjad vajavad aeg-ajalt kontrolli, illustratiivne foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Gripivastases vaktsiinis kasutatakse inaktiveeritud (surnud) viirusi. Pärast vaktsineerimist on võimalikud kõrvalnähud: valu, nahapunetus või sügelus süstekohal ning väike palavik. Järgmisel päeva võib õlg valutada. Immuunsus haiguse suhtes moodustub umbes kaks nädalat pärast vaktsineerimist.

Kasvab vaktsineerimisest keeldujate ja vaktsineerimata laste arv>>

Aleksandra Rautio ütles, igal aastal annab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) välja soovituses vaktsiini koostise kohta, kõik need olenevad konkreetse piirkonna geograafiast. Viirusetüvede valik iga vaktsiini jaoks on mitme organisatsiooni ja paljude laboratooriumide hoolika töö ja analüüsi tulemus.

Gripp on äge viirushaigus, mis levib õhk-piisknakkuse teel. Haigus algab kiiresti ja ootamatult: paari tunniga tõuseb kõrge palavik, ilmub liigese- ja peavalu, algab kuiv köha. Haigus on ohtlik oma tüsistustega nagu näiteks kopsupõletik, mis võib lõppeda surmaga.

Tagid:
vaktsineerimine, gripp, apteek, perearst, Eesti

Peamised teemad