07:54 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Tervishoid
lühendatud link
Leetrid laastavad Euroopat (22)
46 0 0

Ameerika Ühendriikide väärinfo ekspert Renee DiResta andis kolmapäeval Tallinnas ligi 50 perearstile, pereõele ja erinevale tervishoiuga seotud asutuse töötajatele ülevaate vaktsineerimisvastaste poolt levitatavast väärinfost ja selle varjatud eesmärkidest.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. Ameerika Ühendriikide saatkonna ja terviseameti koostöös korraldatud kahetunnine kohtumine koosnes DiResta loengust, mis keskendus väärinfole ja selle sotsiaalmeedias levitamisele ning diskussioonipaneelist, kus osalejad said esinejale küsimusi esitada, edastas Terviseamet.

Eestis saab gripi vastu vaktsineerida ka apteegis >>

Sotsiaalvõrgustike toimimist ja sõnumite levikut analüüsinud DiResta sõnul on tervishoidu puudutava väärinfoga võitlemine keeruline, sest näiteks vaktsineerimisvastased kasutavad oma sõnumite tehislikuks võimendamiseks automaatseid postitusprogramme. Samuti on lisaks majanduslikku kasu taotlevatele manipulaatoritele olemas ka tõsiuskujaid, kelle tegevus väljendabki inimese isiklikke veendumusi.

Toodete väärkasutusele õhutamine on seadusega keelatud
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Kindlasti tuleb tegeleda nende gruppide ja postitajatega, kes nii-öelda trollivad või levitavad otseselt tervisele ohtlikku informatsiooni," ütles DiResta, kelle sõnade kohaselt hindab postituste sobivust sotsiaalmeedia platvorm, kelle personali tähelepanu tuleb vajadusel ka kahtlasele tegevusele juhtida. "MMSi Facebooki grupi sulgemisel tegite head tööd, jätkake samas vaimus."

Sel suvel avaldas American Journal of Public Health uuringu, mis analüüsis enam kui 1,8 Twitterisse postitatud vaktsineerimisteemalist säutsu. Analüüsi tulemusel selgus, et veebidiskussioonides külvati teatud bottide ja trollide kontodelt regulaarselt segadust ja vastuolusid, et vaktsineerimisdebatti reostada ja konfikte võimendada.

DiRestal on bakalaureusekraad nii programmeerimises kui politoloogias, väärinfo alal on ta nõustanud USA kongressi nii Barack Obama kui Donald Trumpi administratsiooni ajal.

Gripihooaja ametlikku algust ei ole Eestis veel välja kuulutatud, kuid arstid kutsuvad eestimaalasi üles juba praegu end tõve vastu kindlustama, lastes end vaktsineerida. Seda enam, et vaktsiinisüsti saab sel aastal teha koguni apteegis, kirjutas kuu algul uudisteportaali Spuntik Eesti autor.

Euroopa Parlament on mures vaktsineerimise vähenemise pärast >>

Möödunud talvehooajal võttis gripp Eestis elu 94 inimeselt, kellest paljud elasid hooldekodudes ja olid üle 65 aasta vanad. See on üks kõige kõrgemaid näitajaid Euroopas. Üks peamisi kõrge suremuse põhjuseid riigis on elanikkonna vaktsineerituse madal tase, seisab artiklis.

Euroopa Parlament avaldas kevadel muret vähenevast vaktsineerimisest tulenevate ohtude pärast rahvatervisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Vähenev avalikkuse usaldus vaktsineerimise suhtes on suur väljakutse, mis on juba mõjutamas rahvatervist, leidsid parlamendiliikmed.

Vaktsineerimisest hoidumine on juba kaasa toonud mitmes Euroopa riigis märkimisväärseid leetrite puhanguid, nenditakse resolutsioonis.

Haiguse vältimine on alati parem kui põdemine

Vaktsineerimine on väga tõhus ning ohutu viis kaitsta end tõsiste nakkushaiguste eest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Terviseameti teadet. Vaktsineerimine on osa elukindlustusest nakkushaiguste vastu.

Vaktsineerides aitate kaasa haiguste leviku takistamisele ja kaitsete oma lähikondseid ning neidki, keda mingil põhjusel vaktsineeritud ei ole. Vaktsineerimine on olnud väga tõhus — riiklikus immuniseerimiskavas olevate vaktsiinide abil välditavaid haigusi Eestis kas enam üldse ei esine või esineb neid harva. Seetõttu võidakse alahinnata vaktsineerimisest saadavat kasu, sest nende nakkushaiguste tegelik olemus hakkab ununema.

Leetrid laastavad Euroopat>>

Tänu vaktsineerimisele on haigestumine paljudesse rasketesse nakkushaigustesse oluliselt vähenenud ja aastas säästetakse maailmas ligikaudu 2,5 miljoni inimese elu.

Teema:
Leetrid laastavad Euroopat (22)
Tagid:
tehislikult, väärinfo, vaktsineerimine, postitus, meditsiin, tervis, sotsiaalmeedia, Renee DiResta, perearst, Eesti

Peamised teemad