15:00 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1104
  • RUB73.1897
Ka tervishoiutöötajad peaksid end kindlasti vaktsineerima

Eestis kinnitati üks A-gripiviirus

© Sputnik / Александр Кондратюк
Tervishoid
lühendatud link
1210

Ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse haigestumise hinnatakse madalaks.

TALLINN, 1. november — Sputnik. Aasta 43. nädalal (22.-28.10. 2018) pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 2899 inimest, neist pooled olid lapsed, teatab Terviseamet.

Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 220,3. Nakatunute arvu osas maakondade lõikes suuri erinevusi ei ole. Vanusrühmade järgi haigestusid enim kuni 5 aastased lapsed.

Grippi ja gripilaadsete haiguste haigestumuse intensiivsust hinnatakse praegu madalaks, gripiviiruse levikut ei täheldata, registreeritakse üksikuid gripiviirusega seotud haigusjuhte. Haigestumine püsib stabiilsena

Sel nädalal kinnitati üks A-gripiviirus, kuid peamiselt olid haigestumised seotud rino- ja paragripiviirustega.

Euroopa Parlament on mures vaktsineerimise vähenemise pärast>>

Haigestumine Euroopa regioonis

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni kõikides riikides.

Püsivat gripiviiruse levikut veel ei täheldata, üksikud gripiviirusega seotud haigusjuhud registreeritakse peaaegu kõikidest riikidest, ka Eestis.

Kindlaima kaitse gripi vastu annab vaktsineerimine

Praegu on viimane aeg end gripi vastu vaktsineerida. Eriti tõsiselt peaks vaktsineerimisele mõtlema vanemaealised inimesed ja need, kes puutuvad igapäevaselt kokku eakatega või põevad ise kroonilisi haigusi.

Möödunud talvehooajal võttis gripp Eestis elu 94 inimeselt. See on üks kõige kõrgemaid näitajaid Euroopas. Üks peamisi kõrge suremuse põhjuseid riigis on elanikkonna vaktsineerituse madal tase.

Euroopa Parlament avaldas kevadel muret vähenevast vaktsineerimisest tulenevate ohtude pärast rahvatervisele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Vähenev avalikkuse usaldus vaktsineerimise suhtes on suur väljakutse, mis on juba mõjutamas rahvatervist, leidsid parlamendiliikmed.

Gripi hääbumisest veel rääkida ei saa
© Sputnik / Вадим Анцупов

Vaktsineerimisvastaste hääl on tehislikult võimendatud

Nagu Sputnik Eesti kirjutas varem, Ameerika Ühendriikide väärinfo ekspert Renee DiResta andis kolmapäeval, 31. oktoobril Tallinnas ligi 50 perearstile, pereõele ja erinevale tervishoiuga seotud asutuse töötajatele ülevaate vaktsineerimisvastaste poolt levitatavast väärinfost ja selle varjatud eesmärkidest.

Ekspert: vaktsineerimisvastaste hääl on tehislikult võimendatud>>

Sotsiaalvõrgustike toimimist ja sõnumite levikut analüüsinud DiResta sõnul on tervishoidu puudutava väärinfoga võitlemine keeruline, sest näiteks vaktsineerimisvastased kasutavad oma sõnumite tehislikuks võimendamiseks automaatseid postitusprogramme. Samuti on lisaks majanduslikku kasu taotlevatele manipulaatoritele olemas ka tõsiuskujaid, kelle tegevus väljendabki inimese isiklikke veendumusi.

"Kindlasti tuleb tegeleda nende gruppide ja postitajatega, kes nii-öelda trollivad või levitavad otseselt tervisele ohtlikku informatsiooni," ütles DiResta, kelle sõnade kohaselt hindab postituste sobivust sotsiaalmeedia platvorm, kelle personali tähelepanu tuleb vajadusel ka kahtlasele tegevusele juhtida. "MMSi Facebooki grupi sulgemisel tegite head tööd, jätkake samas vaimus."

Sel suvel avaldas American Journal of Public Health uuringu, mis analüüsis enam kui 1,8 Twitterisse postitatud vaktsineerimisteemalist säutsu. Analüüsi tulemusel selgus, et veebidiskussioonides külvati teatud bottide ja trollide kontodelt regulaarselt segadust ja vastuolusid, et vaktsineerimisdebatti reostada ja konflikte võimendada.

Haiguse vältimine on alati parem kui põdemine

Vaktsineerimine on väga tõhus ning ohutu viis kaitsta end tõsiste haiguste eest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Terviseameti teadet.

Grippi haigestunute hulk on hakanud kiiresti kasvama
© Sputnik / Александр Кондратюк

Vaktsineerides aitate kaasa haiguste leviku takistamisele ja kaitsete oma lähikondseid ning neidki, keda mingil põhjusel vaktsineeritud ei ole. Vaktsineerimine on olnud väga tõhus — riiklikus immuniseerimiskavas olevate vaktsiinide abil välditavaid haigusi Eestis kas enam üldse ei esine või esineb neid harva. Seetõttu võidakse alahinnata vaktsineerimisest saadavat kasu, sest nende nakkushaiguste tegelik olemus hakkab ununema.

Vaktsineerida saab 10. novembrini 15 apteegis üle Eesti. Kaasatud on kõik suuremad apteegiketid: Apotheka, Benu, Südameapteek ja Euroapteek.

Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi>>

Tänu vaktsineerimisele on haigestumine paljudesse rasketesse nakkushaigustesse oluliselt vähenenud ja aastas säästetakse maailmas ligikaudu 2,5 miljoni inimese elu.

Tagid:
hingamisteed, viirusnakkus, haigustamine, gripihooaeg, vaktsineerimine, gripp, Eesti

Peamised teemad