21:33 21. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Tervishoid
lühendatud link
52 0 0

Tartu Ülikooli kliinikumi esindajate sõnul said 44 haiglatöötajat sügeliste nakkuse. Ükski patsient haigestunud ei ole.

TALLINN, 1. november — Sputnik. Kliinikumi esindajad andsid selgitusi kliinikumis toimunud pressikonverentsil.

Neljapäeval teatas kliinikum, et infektsioonikontrolli teenistusele laekunud info kohaselt levivad nende majas sügelised.

Infektsioonikontrolli teenistuse direktor Matti Maimets ütles, et sügelised on alguse saanud ühest väga haigest patsiendist, kes käis läbi mitme osakonna. Sellel patsiendil on ülinakkav koorikuliste sügeliste nakkus, aga temalt nakkuse saanud meditsiinitöötajatele kandus üle tavasügeliste nakkus.

Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse direktor Matti Maimetsa sõnul on harva esinevasse sügeliste vormi nakatunud 44 töötajat — õed, hooldustöötajad ja üks arst. Ükski meditsiinitöötaja hospitaliseerimist ei vajanud ja pärast ravi saamist said nad jätkata tööülesannete täitmist.

"Meil on kõikidele ravimid olemas ja kõik on kontrolli all," lisas ta.

Ükski patsient haigestunud ei ole.

Indekspatsient on isoleeritud eraldi ruumis intensiivravi osakonnas.

Tartu Ülikooli Kliinikum palub kõikidel patsientidel, kes on alates septembrist kuni tänaseni külastanud kliinikumi, kaebuste ilmnemisel pöörduda perearstile.

Terviseameti info järgi on sügeliste tekitajaks parasiit – sügeliselest. Pärast nahale sattumist tungib lest naha pindmisesse kihti, kuhu uuristab 0,5–1 cm pikkuse käigu ja muneb munad.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Аньков

Minevikus seostati sügeliste puhanguid mittehügieeniliste elamistingimustega. Eesti viimase aastakümne kogemus näitab, et kehvad elutingimused ei ole määravad. Sügelised võivad tabada kõiki sotsiaalseid kihte ega pruugi sõltuda isikliku hügieeni tasemest.

Sügeliselestad levivad inimeselt- inimesele tiheda kontakti kaudu parasiitide poolt kahjustatud nahaga, sealhulgas seksuaalse kontakti ajal. Lestad kanduvad nahalt nahale küllaltki kiiresti.

Euroopas on hüppeliselt kasvanud leetritesse haigestumine>>

Levik voodipesu ja aluspesu kaudu toimub lühikese aja jooksul pärast nendega kokkupuudet. Eriti nakkavad on koorik — ehk norra sügelised ja seda just suure lestade hulga tõttu nakatunu nahas.

Kooriksügelised e. norra sügelised on väga nakkav sügeliste vorm, suure lestade hulga tõttu nakatunu nahas. Tekib sagedamini immuunpuudulikkusega isikutel ja vanuritel. See vorm võib kulgeda üldise dermatiidina, mida iseloomustavad koorikulised sõlmekesed, naastud peopesal ja labajalgadel ning üle kogu keha k.a suurte voltide piirkond, tuharad, peanahk. Harvem esineb psoriaasitaolist ja eksematoosset löövet ja punetust ning sügelemine võib olla vähene või üldse puududa.

Eesti elanikud toovad reisidelt kaasa ohtlikke nakkushaigusi>>

Tagid:
sügelised, TÜ Kliinikum, Tartu Ülikool, Tartu

Peamised teemad