08:05 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1200
  • RUB79.6793
Tervishoid
lühendatud link
41 0 0

Teismeliste puhul on seaduspärane seos ekraanide ees veedetud aja psüühilise seisundi vahel tugevam kui nooremas eas lastel.

TALLINN, 4. november — Sputnik. Ameerika teadlased on välja selgutanud, et alla 18-aastased lapsed, kes veedavad nutitelefonide ja teiste nutiseadmete ning teleriekraani ees enam kui tunni päevas, võivad tulemusena osaks saada psüühilised probleemid. Uuringu tulemused on avaldatud ajakirjas Preventive Medicine Reports, edastab RIA Novosti.

Teadlased analüüsisid 2016. aastat hõlmanud üleriigilise lapsevanemate küsitluse tulemusi laste tervise kohta. Neilt küsiti probleemide olemasolu kohta lapse käitumises, tema emotsionaalses seisundis ja arengus ning ka seda, kui palju aega veedab ta ekraanide ees.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Евгения Новоженина

Uuring näitab laste vaimsete probleemide kasvu>>

Tulemusena tuvastasid teadlased, et juba ühest tunnist päevas piisab lapse psüühiline seisund halvenemiseks, eeskätt uudishimu, enesekontrolli, emotsionaalse tasakaalu kahanemiseks, aga ka keskendumisraskuste suurenemiseks. Üldiselt olid sellistele lastele omased probleemid suhtlemises eakaaslastega.

Lisaks sellele tuvastasid teadlased, et 14–17-aastastele alaealistele, kes veedavad ekraanide ees seitse või enam tundi, on depressioon ja ärevus tunnuslikumad kui samale vanuserühmale, kes veedab ekraanide ees tunnikese päevas. Esmalt nimetatud noored olid sageli arstliku järelevalve all või tarvitasid psühhotroopseid ravimeid.

Soomes soovitatakse koolides nutitelefonid ära keelata>>

Samas rõhutavad teadlased, et teismeliste puhul on seaduspärane seos ekraanide ees veedetud aja psüühilise seisundi vahel tugevam kui nooremas eas lastel.

Tagid:
nutitelefon, teismeline, laps

Peamised teemad