21:10 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Tervishoid
lühendatud link
6710

Eelmisel nädalal toimus Lasnamäe linnaosa valitsuses linnaosa eakate nõukogu avalik koosolek, kus osalesid Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder, Ida-Tallinna Keskhaigla, Eesti Haigekassa ning Medicumi esindajad. Kohtumise teema oli arstiabi kättesaadavuse probleem Lasnamäel.

TALLINN, 5. november — Sputnik. Tuletame meelde, et Haigekassa eriarstiabi riigihange tulemusena paljud erakliinikud jäid rahastamisest ilma, mille raames osutasid nad meditsiiniteenuseid munitsipaal- ja regionaalkeskuste tariifide järgi, teatas Lasnamäe linnaosa valitsus pressiteate vahendusel.

Eriarstid nõuavad uut eriarstiabi hanget >>

Nii näiteks riigihange tulemusena kaotas Lasnamäe tervisekeskuses Medicum günekoloogi, oftalmoloogi ja LOR-arsti vastuvõttude riiklikus rahastamises. Pärast skandaali puhkemist olid Eesti Haigekassa esindajad sunnitud tunnistama hanke läbiviimisel eksimusi ning astuma samme probleemi lahendamiseks.

Lasnamäelastel on oma linnaosas eriarsti juurde aja saamine raskendatud, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Riigihanke korraldamisel lähtusime kõigist erakliinikutest võrdsete võimaluste pakkumise põhimõttest, kuid kahjuks olid patsientide huvid tõepoolest riivatud. Järgmise hanke korraldamisel võtame arvesse õppetunde ja arvestame konkreetsete piirkondade iseärasusi," ütles Eesti Haigekassa esindaja Andrei Saitšuk.

Tänu Tallinna linnavalitsuse sekkumisele on praegu tervisekeskuse Medicum eriarstide teenusepakkumine stabiliseerunud. Endises mahus hakkavad toimuma LOR-, günekoloogi, ortopeedi ja pulmonoloogi eriarstide vastuvõtud. Kõige rohkem sai kannatada gastroenteroloogia valdkond – see jääb ainult 30% ulatuses. Kahjuks siiani ei õnnestunud lahendada ka probleemi silmaarstiga.

"Nüüd on meie günekoloogid ja LOR-arstid allkirjastanud töölepingud Ida-Tallinna Keskhaiglaga ning jäävad vastu võtma linnaosa patsiente Medicumis," ütles selle meditsiiniasutuse juht Tõnis Allik.

Ida-Tallinna Keskhaigla klienditeeninduse osakonna juhataja Lea Kariku sõnul Lasnamäe elanikud saavad isegi kasu sellest, et LOR-arstid ja günekoloogid saavad täiendkoolitusi nende haigla statsionaaris.

Statistika: ligi kolmandik Eesti lapsi sünnib haigena >>

"On kahetsusväärne, et Haigekassa spetsialistid ei võtnud hange tingimuste koostamisel arvesse seda, et Lasnamäe elanikkond on üle 120 000 inimest ning tuleks käsitleda eraldi regioonina. Eriti tingimusel, kui meie piirkonnas pole ühtegi munitsipaal- või regionaalhaiglat," ütles Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva.

"Praegu arutatakse Lasnamäe munitsipaalse tervisekeskuse loomine 2021. aastaks. Loodan, et Haigekassa esindajate kohtumine Lasnamäe eakatega on näidatud, et tervishoiuküsimustes peaksid inimesed olema esikohal, mitte ettevõtete õiglase konkurentsi küsimused," lisas Jufereva.

Haigekassa jagab eratervishoiu asutustele iga nelja aasta tagant riigihanke korras vastuvõtuaegu. Oktoobrist lõppesid eelmise Haigekassa hanke tulemusel sõlmitud lepingud, mis tähendab, et lasnamäelastel on oma linnaosas eriarsti juurde aja saamine raskendatud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu aega tagasi.

"Eesti Haigekassa juht Rain Laane, kelle juhtimisel on Lasnamäel peatatud eriarstide vastuvõtud ja kes soovitab haigetel inimestel mööda Eestit bussiga ringi sõita, peab tagasi astuma," kirjutas Lasnamäe linnaosavanem Maria Jufereva sotsiaalmeedias oktoobris.

Rohkem kui 500 Tallinna Lasnamäe ja Pirita ning Viimsi meedikut tegid avaliku pöördumise, kus nimetasid eriarstiabi konkurssi ebaõnnestunuks ja tegid haigekassale ettepaneku korraldada uus hange, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobri algul.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut palus haigekassal kaaluda eraldi lahendust, et tagada Lasnamäe, Pirita ja Viimsi inimestele eriarstiabi kättesaadavus kodu lähedal.

Tagid:
meditsiin, ühiskond, tervishoid, tervis, Medicum, Ida-Tallinna Keskhaigla, linnavalitsus, Eesti Haigekassa, Andrei Saitšuk, Tõnis Mölder, Maria Jufereva, Lasnamäe, Eesti, Tallinn

Peamised teemad