04:55 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Tervishoid
lühendatud link
97 0 0

Tervise Arengu Instituudi (TAI) esmaspäeval algav kampaania keskendub alkoholi tarvitamise ja vaimsete häirete seostele – alkoholi tarvitamine stressi ja negatiivsete emotsioonidega hakkama saamiseks võib neid hoopis süvendada.

TALLINN, 5. november — Sputnik. "Igaüks kogeb elus negatiivseid tundeid ja stressi – halb tuju ja pinge üldiselt, ärevus, hirm, häbi, süü, jõuetus, lootusetus. Alkohol aitab suurepäraselt emotsioone tuimestada ja mõtlemist pärssida. Nii võib alkoholi mõju all olles tunduda lihtsam maailma raskuse ja enda muredega hakkama saada," ütles kliiniline psühholoog Kariina Laas, seisab TAI kodulehel.

"Kuid tegelikult süvendab alkohol emotsionaalseid probleeme ja lisab uusi. Alkohol võib kaasa aidata depressiooni, unetuse ja ärevushäirete tekkimisele või süvenemisele," lisas Laas.

Laasi sõnul tuleks inimesel, kellel on negatiivsete emotsioonide ja stressiga keeruline hakkama saada, otsida toetust lähedastelt või nõu pidada perearsti, psühhiaatri või psühholoogiga. Alkoholi tuleks aga pigem vältida, sest leevendus alkoholi tarvitamisest on lühiajaline.

"Pikemalt ette vaadates kahjustab alkohol inimese suhteid, saavutusi, tööelu, rahalist seisu ning tervist. See aga omakorda süvendab stressi, muretsemist ja masendust. Nii võibki sattuda nõiaringi, mis hakkab esialgsele eesmärgile – oma negatiivseid tundeid leevendada – hoopis vastu töötama," ütles Laas.

"Eeltoodu ei tähenda muidugi, et alkoholi tarvitamine niisama või positiivsete emotsioonide võimendamiseks kuidagi teisiti mõjuks, ka sel puhul võib liigtarvitamine lõpuks samasuguste probleemideni viia," lisas Laas.

Eestis on enesetapjaid rohkem, kui tules ja liikluses hukkunuid kokku >>

Abi leiab ka veebilehelt, kuhu on loodud emotsionaalse enesetunde test, mis aitab saada ülevaate oma emotsionaalsest seisundist. Kampaania reklaame näeb ka tänavatel, raadios, televisioonis ja internetis.

2018. aasta augustis TAI tellimusel läbi viidud küsitlus näitas, et viimase kuu jooksul on enam kui pooled täisealistest eestimaalastest kogenud stressi, ülemäärast pinget või muret.

Ligi pooltel oli raskusi uinumisega. 40% vastanutest on hiljuti tundnud üksildust, lootusetust või kurvameelsust. Küsitluse tulemused näitasid, et jätkuvalt on inimesi, kes arvavad, et alkoholist võib selles abi saada – veerand vastanutest nõustus, et alkohol aitab neil saada paremaks suhtlejaks, viiendik peab alkoholi heaks unerohuks ning 14% näeb alkoholis head vahendit negatiivsete emotsioonidega toimetulekuks.

Ka 2016. aastal läbi viidud Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring näitas, et alkoholi tarvitamise ja kehvema vaimse tervise vahel on seos. Inimesed, kes tarvitavad alkoholi tervist ohustaval moel (naised, kes on viimase 7 päeva jooksul tarvitanud üle 8 ja mehed üle 16 alkoholiühiku) on suurema tõenäosusega stressis, masenduses või mõelnud enesetapumõtteid.

Kui nende seas, kes tarvitavad alkoholi madala riski piires või üldse mitte, on varasemast rohkem masendunud inimesi 19%, siis alkoholi tervist ohustaval moel tarvitajate hulgas oli see osakaal koguni 28%.

Kampaaniat rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest programmi "Kainem ja tervem Eesti" raames.

10. septembril tähistati rahvusvahelist suitsiidiennetuspäeva, et juhtida tähelepanu probleemile, mille tõttu sureb Eestis rohkem inimesi kui liikluses ja tulekahjudes kokku, vahendas uudiisteportaal Sputnik Eesti.

Eestis protestiti tohutute aktsiiside vastu >>

Kui 2017. aastal hukkus liikluses 67 inimest ja tulekahjude tõttu kaotas oma elu 39 inimest, siis samal perioodil suri enesetapu tagajärjel enam kui kaks korda sama palju inimesi kui nendes kahes kokku, täpsemalt 226, teatas suitsiidiennetuspäeva korraldava MTÜ Peaasjad tegevjuht BNS-ile.

See tähendab, et sagedamini kui üle päeva otsustab keegi meie seast oma elu lõpetada. Sealjuures arvatakse, et iga enesetapu kohta on Eestis umbes 25 enesetapukatset. Enesetapud on väga sageli seotud vaimse tervise raskuste ja psühhiaatriliste haigustega.

TAI kampaaniaga "Septembris ei joo" liitus tänavu ligi 27 600 inimest, mis on kõigi aegade suurim osavõtjate arv, selgus järeluuringust. Eelmisel aastal oli osalejaid üle 20 000, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Alates 1. juunist jõustusid reklaamiseaduse muudatused, mis piiravad oluliselt alkoholireklaami. Lisaks varasematele piirangutele keelustatakse täielikult alkoholi välireklaam ja reklaam sotsiaalmeedias ning piiratakse veelgi alkoholireklaami televisioonis, raadios ja ajakirjades.

Politsei sattus septembris Harjumaal silmitsi harva esineva juhtumiga, kui jalgrattaga liiklusõnnetusse sattunud 11-aastasel poisil tuvastati joove. Õnnetus juhtus Rae vallas Peetri alevikus, kus alkoholijoobes 11-aastane poiss sõitis jalgrattaga ja kukkus. Kiivrita laps sai vigastada ning kiirabi viis ta Tallinna lastehaiglasse.

Enamik baare müüvad alkoholi alaealistele, vahendas uudisateportaal Sputnik Eesti kevadel. Poolesajast Tallinna vanalinna baarist õnnestus ilmseid joobetunnuseid näidelnud testostlejal alkoholi osta 32 asutuses, alaealise välimusega testostlejalt küsiti aga dokumenti vaid ühel korral, selgus Põhja prefektuuri ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) läbi viidud testostlemisest.

Tagid:
ühiskond, tervis, kampaania, vaimne tervis, alkohol, TAI, Kariina Laas, Eesti

Peamised teemad