04:21 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Tervishoid
lühendatud link
3210

Peremeditsiin on teinud viimastel aastakümnetel läbi suure arengu, perearstide ettevalmistus on põhjalikult muutunud ja perearstid on võimelised lahendama suurema osa meie tervisemuredest kogu elu jooksul.

TALLINN, 5. november — Sputnik. Sellest rääkis tervise- ja tööminister Riina Sikkut tänasel Eesti Haigekassa kampaania "Tervisemurega alusta perearstist!" avaüritusel, edastas Sotsiaalministeerium.

"Perearstidest on saanud mitmekülgsete pädevustega spetsialistid ja uuringud näitavad, et Eesti inimesed hindavad perearste kõrgelt. Üle Eesti rajatavates uutes tervisekeskustes tugevnevad perearstide meeskonnad veelgi, perearstide ja —õdedega koos hakkavad tööle ka teised spetsialistid ja see võimaldab pakkuda esmatasandil veelgi laiemat valikut teenuseid," ütles minister Riina Sikkut.

"Koos oma meeskondadega suudavad perearstid ravida paljudel juhtudel paremini kui eriarstid ja on võimelised lahendama enamiku tervisemuredest kogu inimese elu jooksul," lisas minister.

Haigekassa lubas Lasnamäe skandaalsest olukorrast õppust võtta >>

Samas on peremeditsiinil ministri sõnul väga oluline roll ka tervisemurede ja haiguste ennetamises ning inimeste tervisekäitumise muutmisel.

"Pereõde saab kontrollida inimese olulisi tervisenäitajaid ja nõustada, kuidas oma tervise eest paremini hoolt kanda. Oma tervise hoidmisel ja terviseprobleemide ennetamisel saame aga ka kõik ise väga palju ära teha – tervislikult toituda, piisavalt liikuda, loobuda ebatervislikest harjumustest," ütles minister Sikkut.

"Tervishoiusüsteem toetab meie tervena püsimist, oluline on, et annaksime selleks ka enda panuse. Sellisel juhul on meil ka arstiabi vähem vaja ja meie ravijärjekorrad lühemad," lisas minister.

Uuringust "Eesti elanike hinnangud tervisele ja arstiabile" (2016) selgub, et mehed käivad võrreldes naistega harvemini pere- ja eriarsti juures. Viimasel 12 kuul oli meestest perearsti juures käinud 59% ja eriarsti juures 39%, naistest perearsti juures 68% ja eriarsti juures 54%.

Näiteks ei pöördunud 73% meestest oma terviseprobleemiga arsti poole põhjusel, et probleem ei olnud nende meelest piisavalt tõsine, 28% seepärast, et haigus ei ägenenud ning 23% põhjusel, et polnud aega.

"Enda tervise eest hoolitsemiseks piisab sageli ka lihtsalt tervisekontrollis käimisest ja kutse saamisel sõeluuringutel osalemisest, et mitte oodata probleemide kuhjumist. Alustada tuleks aga kindlasti just perearstist või —õest," ütles minister Riina Sikkut.

Täna anti Viru Keskuse Rahva Raamatu poes avalöök Eesti Haigekassa kampaaniale "Tervisemurega alusta perearstist!", mis julgustab inimesi oma terviseprobleemidega esmajärjekorras perearsti poole pöörduma.

Kampaania kutsub üles alustama pikalt vaevanud või ootamatult tekkinud tervisemuredega just perearstikeskusest. Kuna november on meestekuu, on kampaania reklaamid suunatud 30-60-aastastele meestele.

Eesti inimeste oodatav eluiga on kasvanud viimase kümne aastaga rohkem kui üheski teises Euroopa riigis, samas on tervena elatud eluaastate kasv pidurdunud ning naiste ja meeste vahel suur erinevus.

Eestis elab mees tervena keskmiselt 54 ja naine keskmiselt 59 aastat. Kõige enam eluaastaid kaotame südameveresoonkonna haiguste, pahaloomuliste kasvajate, vigastuste ning vaimse tervise häirete tõttu.

Haigekassa kinnitab: inimestele on arstiabi jätkuvalt tagatud >>

Tervena elatud elu on võimalik oluliselt pikendada, kui vähendame oma riskikäitumist, teeme tervisesõbralikumaid valikud ning elukeskkond toetab meie tervist.

Viimastel nädalatel meedias teemaks olnud Haigekassa eriarstiabi hange puudutab vaid erakliinikutes osutatavat teenust. Perearstide vastuvõttude ja suurhaiglates eriarstiabiteenuse osutamises muutusi ei ole ja arstiabi on patsientidele tagatud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Haigekassa teadet oktoobrikuu lõpus.

Statistika: ligi kolmandik Eesti lapsi sünnib haigena, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Трефилов

Haigekassa juhatuse liikme Maivi Parve sõnul on viimastel päevadel ringelnud inimesi segadusse ajanud infot.

"Üks on kindel, jätkuvalt ei ole mitte vähimatki muutunud perearstide vastuvõttudes, perearstile saavad kõik pöörduda nagu varem. Samuti ei puuduta hange suuri haiglaid, neid on Eestis 20 ja need asuvad igas maakonnas. Sealgi saab jätkuvalt eriarstiabi tavapärasel viisil, kus näiteks närviarsti või südamearsti vastuvõtu eest tasub haigekassa," kinnitas Parv.

Rohkem kui 500 Tallinna Lasnamäe ja Pirita ning Viimsi meedikut tegid avaliku pöördumise, kus nimetasid eriarstiabi konkurssi ebaõnnestunuks ja tegid haigekassale ettepaneku korraldada uus hange, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti oktoobri algul.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut palus haigekassal kaaluda eraldi lahendust, et tagada Lasnamäe, Pirita ja Viimsi inimestele eriarstiabi kättesaadavus kodu lähedal.

Eelmisel nädalal toimus Lasnamäe linnaosa valitsuses linnaosa eakate nõukogu avalik koosolek, kus osalesid Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder, Ida-Tallinna Keskhaigla, Eesti Haigekassa ning Medicumi esindajad. Kohtumise teema oli arstiabi kättesaadavuse probleem Lasnamäel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
tervishoid, ühiskond, meditsiin, perearst, tervis, Eesti Haigekassa, sotsiaalministeerium, Riina Sikkut, Eesti

Peamised teemad