19:19 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Tervishoid
lühendatud link
2710

Eesti elanikud toetavad jätkuvalt piirangutega alkoholipoliitikat, selgus eisipäeval Tervise Arengu Instituudi (TAI) konverentsil tutvustatud alkoholi aastaraamatust "Alkoholi turg, tarbimine ja kahjud Eestis".

TALLINN, 13. november — Sputnik. Konjunktuuriinstituudi läbi viidud elanike küsitlus näitas, et 39% elanikest pooldab väheste piirangutega ja 30% rangete piirangutega alkoholipoliitikat. Võimalikult liberaalset alkoholipoliitikat sooviks 15% vastanutest ja 16% ei osanud küsimusele vastata, teatas TAI oma kodulehel.

"Septembris ei joo" kampaaniaga liitus rekordarv osalejaid >>

"Alkoholi ostuvõimalusi on Eestis piisavalt ning alkohol kergesti kättesaadav," ütles aastaraamatu koostaja, Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. "Enam kui 90 protsendile elanikest asub lähim alkoholi ostukoht kuni 10-minutilise teekonna kaugusel."

Veidi enam kui pooled täiskasvanud elanikud (53%) toetasid toitlustusasutustes alkohoolsetele jookidele ajalise müügipiirangu kehtestamist. Valdav osa elanikke (73%) ei lubaks alkoholireklaame tänavale ja üle poole elanikest keelustaks alkoholireklaamid ka raadios (61%), internetis, sotsiaalmeedias ja televisioonis (60%) ja trükimeedias (53%).

"Riik on tõstnud kiirest alkoholi jaehinda ja piiranud sellega alkoholi kättesaadavust, mis on kaasa aidanud piirikaubanduse hoogustumisele. On positiivne, et alates 2018. aastast hakkasid rakenduma ka muud alkoholipoliitika meetmed, nagu reklaami ja müügiedenduse piirangud," ütles Josing.

"Alkoholipoliitika tööriistakast sisaldab kümneid võimalikke meetmeid ja tark oleks neid mitmekesiselt rakendada. Oluline on ka see, et riigi elanikud mõistaksid ja toetaksid riiklikku alkoholipoliitikat," lisas ta.

Maanteeamet: autorool ja alkohol ei kuulu kokku >>

Eesti elanikud tarbisid 2017. aastal 8,6 liitrit absoluutset alkoholi inimese kohta (10,3 l täiskasvanud elaniku kohta). Maailma terviseorganisatsiooni WHO hinnangul on 6 liitrit absoluutset alkoholi elaniku kohta piir, millest alates tekivad olulised kahjud rahva tervisele.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Võrreldes 2016. aastaga mullu alkoholi tarbimine oluliselt ei muutunud ja võrreldes Eestile kõige kriitilisema 2007. aastaga on alkoholi tarbimine inimese kohta langenud ligi 4,5 liitrit. Kümne aastaga on kõige enam vähenenud kange alkoholi ja lahjemate jookide, nagu siidrid ja veinid, tarbimine (vastavalt 47 ja 63%), mõnevõrra vähem langes õlle tarbimine (13%).

Alkoholi kuritarvitamisega seotud probleemidest pidasid Eesti elanikud kõige murettekitavamaks sõiduki alkoholijoobes juhtimist (92%), kodust vägivalda (84%), isikuvastaseid kuritegusid (81%), avaliku korra rikkumisi, terviseprobleeme ja alkoholist põhjustatud pereprobleeme (igaüht 80%).

Alkoholi aastaraamatuga saab tutvuda siin.

Alkoholi aastaraamat valmis Tervise Arengu Instituudi (TAI) tellimusel.

TAI kampaaniaga "Septembris ei joo" liitus tänavu ligi 27 600 inimest, mis on kõigi aegade suurim osavõtjate arv, selgus järeluuringust. Eelmisel aastal oli osalejaid üle 20 000, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

TAI kuu alguses alanud kampaania keskendub alkoholi tarvitamise ja vaimsete häirete seostele – alkoholi tarvitamine stressi ja negatiivsete emotsioonidega hakkama saamiseks võib neid hoopis süvendada, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Igaüks kogeb elus negatiivseid tundeid ja stressi – halb tuju ja pinge üldiselt, ärevus, hirm, häbi, süü, jõuetus, lootusetus. Alkohol aitab suurepäraselt emotsioone tuimestada ja mõtlemist pärssida. Nii võib alkoholi mõju all olles tunduda lihtsam maailma raskuse ja enda muredega hakkama saada," ütles kliiniline psühholoog Kariina Laas, seisab TAI kodulehel.

Mustvalge arusaam alkoholitarvitamisest >>

"Kuid tegelikult süvendab alkohol emotsionaalseid probleeme ja lisab uusi. Alkohol võib kaasa aidata depressiooni, unetuse ja ärevushäirete tekkimisele või süvenemisele," lisas Laas.

Liiklusõnnetus Läänemaal: 17-aastane lubadeta juht oli joobes, sõiduk hävis tules, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Lapsed ja alkohol

Politsei sattus septembris Harjumaal silmitsi harva esineva juhtumiga, kui jalgrattaga liiklusõnnetusse sattunud 11-aastasel poisil tuvastati joove. Õnnetus juhtus Rae vallas Peetri alevikus, kus alkoholijoobes 11-aastane poiss sõitis jalgrattaga ja kukkus. Kiivrita laps sai vigastada ning kiirabi viis ta Tallinna lastehaiglasse.

Enamik baare müüvad alkoholi alaealistele, vahendas uudisateportaal Sputnik Eesti kevadel. Poolesajast Tallinna vanalinna baarist õnnestus ilmseid joobetunnuseid näidelnud testostlejal alkoholi osta 32 asutuses, alaealise välimusega testostlejalt küsiti aga dokumenti vaid ühel korral, selgus Põhja prefektuuri ja Tervise Arengu Instituudi (TAI) läbi viidud testostlemisest.

Tagid:
konverents, aastaraamat, alkoholipoliitika, ühiskond, alkohol, Eesti Konjunktuuriinstituut, TAI, Eesti

Peamised teemad