12:07 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Tervishoid
lühendatud link
88 0 0

Teiste Europa riikide diabeedistatistika taustal ei paista Eesti just kõige kohutavam, arstid püüavad olukorda kontrolli all hoida, kuid laste diabeeti tekib üha enam.

TALLINN, 14. november — Sputnik, Angelina Mandrõka. Suhkurtõve sümptomid võivad ilmneda ammu enne seda, kui arst lõpliku diagnoosi paneb, ja mida varem need tuvastatakse, seda kergem on organismi pöördumatute tagajärgede eest kaitsta, manitsevad asjatundjad.

Üsna hiljuti diagnoositi Tatjanal esimest tüüpi diabeet. Sellest sai ta teada päris juhuslikult, kui tehti plaanipärane üldine vereanalüüs, mis näitas, et veresuhkru tase oli normist neli korda kõrgem.

Diabeet puudutab igat perekonda >>

Järgnes kohtumine endokrinoloogiga ja lõplik diagnoos: esimest tüüpi diabeet, ning ravi – insuliinravi. Ilma igasuguste "ei"-de ega "kui"-deta. Arst veenis Tatjanat, et tal on vedanud, saades sellest teada nimelt nüüd, kui haigus progresseerub kõigest kolme-viie kuuga ning organism kannatab kuni pöördumatute tagajärgedeni, elundikahjustuste ja elustamiseni välja.

Kampaania kutsub suhkrutarbimist vähendama, illustreeriv foto
© Фото : Ирина Тихомирова

"Minu diabeet ei ole paraku ravitav ja seda ei peata ei dieet ega tabletid. Järgnevate aastatega see ainult progresseerub. Aga kõike kontrolli all hoida, spetsialisti pilgu all jälgimisel olla ja õigeaegselt insuliiniannust reguleerida – seda saab ja tuleb teha," märkis ta.

Haigussümptomid olid ka olemas, ent Tatjana mõistis seda alles pärast arstiga kõnelemist. Pärast sööki algasid perioodiliselt peavalud, tekkis tugev väsimus ja unisus, piinas janu ja suukuivus, jalad tõmbusid krampi.

Esimesed kaks nädalat pärast diagnoosi panekut pidas arst Tatjanaga ööpäevaringselt sidet, aitas tal välja arvutada vajaliku insuliiniannuse olenevalt kavandatud toidukorrast. Ja nüüd, kui mingeid küsimusi tekib, vastab arst ühe tunni jooksul.

Tatjanal tuleb tingimata järgida individuaalset toitumiskava. Söögikordade vahele ei tohi jätta pikki vaheaegu, tuli loobuda kahjulikest vahepaladest, ühtusel ajal hoiduda süsivesikutest, harjuda õigel ajal (enne ja pärast sööki) veresuhkru taset mõõtma ja insuliiniannus õigesti välja rehkendada.

© Depositphotos / Ginasanders
Suhkurtõve sümptomid võivad ilmneda ammu enne seda, kui arst lõpliku diagnoosi paneb

Aitas ainult operatsioon

Vladimiril diagnoositi samuti, kuid teist tüüpi diabeet. Sel ajal oli tal istuv töö ilma vähimagi kehalise koormuseta, mistõttu ta hakkas kaalu koguma. Arstid koostasid talle dieedi ja määrasid suukaudsed ravimid, mille maksumusest poole hüvitas Eesti Haigekassa.

"Sel hetkel ei olnud mu elus just kõige soodsam seis, oli depressioon ja mõne aja pärast jätsin ma vajaliku toitumisviisi sinnapaika. Veresuhkru näidud hakkasid üles rulluma, mulle kirjutati välja öised insuliinisüstid," lausub ta.

Diabeeti haigestunute arv kasvab >>

Aga suhkrutase ei alanenud, jätkab Vladimir, ja siis tulu süste teha mitte ainult enne uinumist, vaid ka pärast iga söögikorda.

Süstid ei aidanud, kehakaal muudkui kasvas ja jõudis 160 kilogrammini, algasid probleemid südamega. Arstid suunasid Vladimiri maovähendusoperatsioonile, mida samuti rahastas Haigekassa.

"Kuu aja jooksul pärast operatsiooni hakkas veresuhkur normi minema ning paari kuu pärast lõpetasin insuliini süstimise ja asusin organismi ainevahetuse parandamiseks tablette neelama," ütleb Vladimir.

Riik jätkab seniajani Vladimirile teatud osa ravimikulude hüvitamist.

Naised põevad meestest sagedamini

Ida-Viru Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna vanemarst Arnold Persidski lausus portaalile Sputnik Eesti, et tänasel päeval põeb meie riigis suhkurdiabeeti üle 70 000 inimese. Kuid tuhanded inimesed ei pruugi seda veel aimatagi.

"Samas on suhkurtõbe võimatu välja ravida, haige saab insuliini vabanemist stimuleerivat või insuliiniga asendusravi," ütleb doktor Persidski. Spetsialist nentis, et iga-aastane juurdekasv diabeedihaigete hulgas toimub eeskätt teist tüüpi diabeedi arvel vanuserühmas 65 ja enam eluaastat. Statistika kohaselt on diabeeti haigestumise protsent naiste puhul kõrgem kui meestel, lisas Arnold Persidski.

Lapsdiabeetikuid on aina rohkem

Ida-Viru Keskhaigla avalikkussuhete spetsialist Nadežda Ivanova ütles portaalile Sputnik Eesti samuti, et olukord diabeeti haigestumise osas on olukord mitte ainult Eestis, vaid ka maailmas murettekitav.

"Diagnositud haigusjuhtude hulk kasvab pidevalt. Ei saa jätta muret tekitamata tõsiasi, et laste diabeeti esineb aina rohkem," ütles Ivanova.

Diabeeti ei anna välja ravida, jätkab asjatundja, kuid selle saab kontrolli alla võtta. Praegu on juba palju erineva toimeajaga insuliiniliike. Igale inimesele saab valida individuaalse raviviisi, mille maksumusest suure osa hüvitab Eesti Haigekassa (hüvitis võib küündida kuni 90%-ni).

Veerand diabeedihaigetest ei pruugi haigestumist aimatagi

Ka residentarst Aleksandra Rautio juhtis tähelepanu teist tüüpi diabeedile, mida nimetatakse "hiilivaks tapjaks" – pika aja vältel võib haigus areneda ilma sümptomiteta. Ta märkis, et vähemalt 25% inimestest kogu maailmas, kes kannatavad suhkurtõve käes, pole aimu oma haigestumisest.

Toiduapartheid: Ida-Euroopa on muutunud Brüsseli "solgiämbriks" >>

"Teist tüüpi diabeet tekib seeläbi, et kõhunääre ei tooda piisavas koguses glükoosi taset alandavat hormooni – insuliini, või siis langeb organismis insuliinitundlikkus. Selle tagajärjel ei saa koos toiduga organismi jõudev suhkur lõhustuda," nentis doktor Rautio.

EL toidab Lätit riknenud toiduainetega, illustratiivne foto
© Sputnik / Sergey Melkonov

Tema sõnul on vere kõrge glükoosisisaldus ohtlik kogu organismi veresoonkonnale, kuna tekitab nii väikeste kui suurte veresoonte siseseinte kahjustusi. Sõltuvalt kahjustuste piirkonnast võivad tekkida häired nägemises, närvisüsteemi töös, neerude ja südame toimevõimes. Verevarustuse häiritus halvendab ühtlasi haavade paranemist, mis võib põhjustada haavandite teket ja gangreeni.

Diabeedi tõttu kannatab maailmas miljoneid inimesi

Eesti Diabeediliidu andmetel on diabeet ülemaailmne probleem, mis avaldab laastavat mõju inimestele, ühiskonnale ja majandusele. Praegusel ajal kannatab diabeedi käes kogu maailmas üle 425 miljoni inimese ning 2030. aastaks võib nende arv kasvada kuni 522 miljoni inimeseni. Möödunud aastal suri selles tõve tõttu ligi neli miljonit inimest.

Tänapäeval tuntakse kaht tüüpi suhkurtõbe. Esimese (insuliinsõltuva) tüübi puhul ei toimu organismis insuliini tootmist, mistõttu on hädavajalik seda igapäevaselt süstimisega organismi viia. Seda tüüpi diabeedi tekkepõhjused on seniajani kindlaks tegemata, seetõttu pole seda võimalik ennetada. Küll aga oletatakse, et sellel haigusel on pärilik iseloom.

Teist tüüpi diabeedile on tunnuslik organismi poolt ebatõhus insuliini kasutamine. Üks peamisi patoloogia arenemise põhjuseid on ülemäärane kehakaal ja kehaline passiivsus. Veel hiljutise ajani täheldati seda tüüpi diabeeti ainult täiskasvanutel, nüüd aga tabab see juba lapsigi.

Suhkruhaigus Euroopa Liidus
© Sputnik / Deniss Grabussov
Suhkruhaigus Euroopa Liidus
Tagid:
kuupäevad, statistika, diabeet, tervishoid, tervis, lapsed, diabeedipäev, EL, Eesti

Peamised teemad