17:31 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Tervishoid
lühendatud link
18320

Sõjalised ja tööstuslikud mürgised keemilised ühendid Läänemere põhjas mürgitavad järk-järgult ka Läänemere kalavarusid. Teadlased soovitavad Baltimaade elanikel oma igapäevane toiduratsioon kriitiliselt üle vaadata.

TALLINN, 22. november — Sputnik. Läti hüdroökoloogia instituut avaldas Läänemere keskkonnaaruande, mille kohaselt Läänemeres elavad kalad on saastunud polüklorobifenüüliga (PCB). Läti toiduohutuse uurimisinstituut BIOR omakorda hoiatab dioksiinide – ohtlike kumulatiivsete mürkide sisalduse eest merekalades.

Eelista nooremaid ja väiksemaid räimi või söö neid ainult paar korda kuus >>

Kui polüklorobifenüül satub inimorganismi, võib see põhjustada niinimetatud "keemilise AIDSi" – surmaga lõppeva haigusseisundi, mis on põhjustatud mitte mürgiainete otsesest toimest, vaid nendest tingitud immuunsüsteemi nõrgenemisest. Teadlaste aruande kohaselt ületab Balti mere lõhe, heeringa, kilu, tursa ja ahvena PCB-sisaldus lubatud normi, teatab Sputnik Latvija.

Iga aasta 22. märtsil tähistatakse Läänemere päeva, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

PCB-d kasutatakse tööstuses materjalide tuleohtlikkuse vähendamiseks. Läti hüdroökoloogia instituudi merejärelevalve osakonna juhataja Juris Aigarsi sõnul on ohtlik aine merre sattunud kanalisatsiooni kaudu. Sealt kandub PCB edasi kaladesse, akumuleerub nende rasvas ja kujutab nii endast surmavat ohtu toiduahela kroonile – inimesele.

LSM.LV teatel tegi ka toiduohutuse instituut BIOR oma uuringud. Teadlaste tähelepanu alla võeti üksteist Läti sisevetest püütud kalaliiki. "Saagi" uuringu tulemused olid kurvastavad — angerjas avastati kõrgenenud toksiliste dioksiinide sisaldus. Angerjas on transiitkala ja kogub ohtlikud ained endasse rände ajal Läänemerest.

Läänemere kalade mürgisuse tõttu soovitavad Läti teadlased seda süüa mitte sagedamini kui kord kuus. Ekspertide sõnul tuleks toiduks eelistada väiksemaid kalu, sest need sisaldavad vähem mürgiseid aineid. Rasedad naised aga peaksid nendest "delikatessidest" hoopis loobuma.

Sõja mürgine kaja

Kolumnist Aleksandr Hrolenko märgib, et olme-, tööstus- ja põllumajandusjäätmete tõttu laieneb Läänemeres "surnud tsoonid", kust peaaegu kogu loomastik on kadunud. Nende hapnikuta tsoonide kogupindala Läänemeres on tema hinnangul umbes 70 000 ruutkilomeetrit ja see laieneb jätkuvalt.

Александр Хроленко
© Sputnik /
Kolumnist Aleksandr Hrolenko

Mis puutub ohtlike ainete sisaldust kalades, siis näiteks dioksiini poolestusaeg inimese organismis on kümme aastat. "Ja pole juhus, et Balti riikides on märgatavalt noorenenud sellised "vanainimesehaigused" nagu hüpertoonia ja diabeet. Ohtude nimekiri pole kindlasti täielik," kirjutab Hrolenko.

Temaga nõustub ka Venemaa Föderatsiooni Kalanduse infobüroo juhataja Aleksandr Saveljev, kelle arvates on dioksiini sisaldus Balti mere kalas "tõepoolest kohutav".

Pomerants: plastik on ressurss, mitte mereprügi >>

Intervjuus portaalile Sputnik Eesti väljendas ta seisukohta, et need Läti teadlaste uuringud annavad mõningase hoobi Läti kalatööstusele, mis on juba niigi Venemaa turu äralangemise tõttu hukule määratud.

Läänemere olukorda halvendab veelgi Teise maailmasõja aegsete keemiarelvade probleem. Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni HELCOM andmetel on Läänemere põhjas siiamaani ligikaudu 50 tuhat tonni Teise maailmasõja aegset laskemoona. Selle kogukaalust umbes 15% moodustavad mürkained, mis mahutite lagunemise tõttu järk-järgult merevette satuvad ja keskkonnale tohutut kahju põhjustavad. Nende "viitsütikuga pommide" eest tuleb "tänada" Teise maailmasõja võitnud liitlasi.

Püüdes võimalikult kiiresti vabaneda Saksamaal avastatud keemiarelvadest, arvasid nad, et keemiarelvade uputamine merre on lihtsaim viis probleem lahendada. Uputamise piirkonnad on merekaartidel tähistatud ja kõik need jäävad ka edaspidi erilise seire objektiks. Viimase kümnendi uurimistöö on toimunud peamiselt Läänemere piirkonna rahvusvahelise koostöö raames.

Sõjajärgsel ajal on Balti mere rannikuriikide kalurid aeg-ajalt merest välja püüdnud nii keemilisi mürkaineid sisaldavat moona kui ka mürkaineid ja nende mahuteid. On esinenud kalurite mürgistusjuhtumeid, kuid Läänemere kala söömisest ei ole keegi surnud. Seni veel mitte.

Ohtlik Balti meri
© Sputnik /
Ohtlik Balti meri
Tagid:
PCB, polüklorobifenüül, mürgine, keemiline, tervis, kala, Läti hüdroökoloogia instituut, BIOR, Baltikum, Läänemeri, Läti, Eesti

Peamised teemad