06:19 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Tervishoid
lühendatud link
35810

Päikese aktiivsus mõjub inimestele – see on teaduslikult tõestatud. Aga kuufaaside suhtes, eeskätt täiskuu osas üksmeelsel arvamusel ei olda.

TALLINN, 24. november — Sutnik. See küsimus tekitab tuliseid vaidlusi, korraldatakse rohkesti uuringuid. Sellest, kuidas meie planeedi looduslik kaaslane siinsetele asukatele toimida võib, on juttu RIA Novosti artiklis.

Suur sebimine sünnitusmajas

Täiskuu ümber on kujunenud rikkalik mütoloogia ning hulgaliselt endeid-ennustusi. Mõned usuvad seniajani, et neil päevil aktiveeruvad vampiirid ja libahundid. Loomad ja inimesed muutuvad rahutuiks, vaimuhaigused süvenevad, ilmnevad unehäired.

Täiskuu ajal sagenevad koerte hammustamised ja autoavariid, inimesed hukkuvad, suureneb agressiivsus – need uskumused on kujunenud juba meie päevil.

Teadlased selgitasid, miks poolvalges, mitte päris pimedas on ohtlik magada>>

Sünnitusmajade haiglaõed kurdavad, et täiskuu ajal tuleb neil rohkem tööd rabada, kuna naised sünnitavad siis sagedamini. Saksamaa teadlased otsustasid seda väidet kontrollida. Olles riigi andmed sündivuse kohta 1920. aastast kuni 1989. aastani läbi analüüsinud, ei leidnud nad mitte mingisugust statistiliselt olulist sündivuse sõltuvust Kuu faasidest. See-eest tuvastasid nad korrelatsiooni päikeseplekkide arvukusega.

Kes ulub Kuu peale

Kuu tiirleb ümber Maa elliptilist orbiiti pidi. Meie poole on maakera kaaslane pööratud alati vaid ühe poolega. Kuud valgustab Maalt tagasipeegelduv päikesevalgus. Kui kuuketas on maksimaalses suuruses nähtav, on tegemist täiskuuga. Novembris sattus see 23. kuupäevale.

Sedamööda, kuidas Maa, Päikese ja Kuu omavahelisest asetusest tingitud vari Maa kaaslasele langeb, kahaneb tema ketas kuni peenikese sirbini ja hakkab seejärel taas kasvama – saabub kuuloomise faas. Lisaks sellele on kaks vahefaasi: esimene ja viimane veerand. Perioodi, mil Kuu kogu tsükli läbi teeb, nimetatakse kuukuuks. Selleks on keskeltläbi 29,5 ööpäeva.

On andmeid, et Kuu faasid avaldavad mõju mesilastele, kaladele, teatud lindudele ja veeloomadele. Võib-olla reguleerivad muutused kuuketta ereduses öisel ajal kuidagiviisi melatoniini taset – ajuhormooni, mis vastutab ööpäevarütmide (päevase aktsiivsustsükli) eest. Täiskuu ajal toodetakse seda hormooni tugevamalt ning vastavalt sellele muutub looma aktiivsus. Mis puudutab imetajaid, siis on teadlased teinud katseid ainult laborihiirte ja —rottidega. Nendegi puhul on täheldatud melatoniini taseme muutumist. Milline võiks olla Kuu faaside füüsiline mehhanism organismile mõju avaldamisel? Hüpoteeside seas on nii tõusu-mõõna jõud kui elektromagnetkiirgus.

Lõikus lükatakse edasi

Kuutsükli mõju inimeste tervisele ja käitumisele on teadlasi alati huvitanud, ent seda seost kinnitavaid andmeid ei ole. Näiteks 11 protsenti sakslastest usub, et nende elu oleneb Kuu faasidest. Esineb eelarvamus, et neerusiirdamise operatsioon tuleks parem edasi lükata, kui see satub täiskuu ajale. Asi on selles, et astroloogidel seostuvad neerud Kaaludega, mis on üheks Kuu sodiaagimärgiks.

Jaapanis hakati töötajatele tervisliku une eest raha maksma>>

Saksamaa teadlased valisid välja 178 haiguslugu patsientide kohta, kellel ajavahemikus 1994. kuni 2009. aastani oli neer siirdatud. Lõikuskuupäev kõrvutati kuufaasiga ja perioodiga, mil Kuu oli nähtav Kaalude tähtkujus. Kontrolliti suremust, inimese enesetunnet pärast operatsiooni ja tema tervist järgnevate aastate vältel.

Mitte mingisugust sõltuvust kuutsüklist või Kaalude tähtkujus asetsemisest ei tuvastatud.

Illustratiivne foto.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Samalaadse töö tegid ära Leedu teadlased 186 patsiendi osas, kes alates 2011. kuni 2014. aastani olid saabunud haiglasse ajuarteri aneurüsmi kirurgiliseks raviks. Tulemus oli samuti negatiivne.

USA Nebrasca ülikooli teadurid kontrollisid, kuidas erinevad keskkonnategurid, kaasa arvatud kuutsükkel ja täiskuu mõjutavad neerukivitõve ägenemist. Uurijad sõelusid läbi 559 kohaliku kliiniku patsientide haiguslugu, kuid mingisugust seost Kuuga ei leidnud. Enamik atakke leidis aset tavalistel päevadel ja ainult 16,1 protsenti täiskuu ajal.

Kuu on delikaatne asi

Kinnitust pole leidnud ka müüt täiskuu ajal sagenevatest psüühikahäiretest. USA-s uuriti 1857 psühhiaatrilise kiirabiga haiglasse toimetamise juhtumit. Väljakutsed jagunesid võrdselt kõikide kuufaaside vahel.

Töö autorid ei eita, et Kuu mõjutab psüühikat, kuid see mõju on niivõrd väike, et teaduslike meetoditega seda mõõta ei anna.

Huvitavaid andmeid on esitatud Austraalia teadlaste artiklis. Analüüsides kiirabiga Calvary Mater Newcastle'i kliinikusse haiglaravile toimetamise kuupäevi, tõdesid teadlased, et 23 protsenti raskelt haigetest tuuakse haiglasse täiskuu ajal. Patsiendid kaklevad personaliga, äigavad rusikatega, sülitavad. Kergematel juhtudel aga haigusilmingud kuufaasidega seotud ei ole.

Ka Kanada teadlased kummutavad müüdi Maa loodusliku kaaslase mõjust psüühikahäiretega inimestele. Nende arvates jõuavad uurijad erinevatele järeldustele sellepärast, et arvestavad täiskuu kestust erinevalt: 12 tundi, 24 tundi või kolm ööpäeva.

Koerad hammustavad täiskuu ajal samaviisi, nagu tavalistel päevadel, kinnitatakse Austraalia näite põhjal veel ühes uuringus.

Kuutsüklitest ei sõltu ja jalgpallurite traumade arv. Seda kontrollisid Tuneesia ja Katari teadlased Katari esiliiga kutseliste jalgpallurite haiguslugude najal.

Kes magab halvemini

Teadlased pole jätnud tähelepanuta ka üldlevinud arvamust unehäiretest täiskuu ajal. Näiteks uuris USA ja Kanada töörühm seda küsimust põlisrahvaste – Aafrika küttidest ja korilastest hatsade ja Madagaskari põlluharijate näitel. Selgus, et hatsad magavad täiskuu ajal vähem ja on päeval aktiivsemad, koos noorkuu saabumisega sarnaneb nende päevakava rohkem "öökulli" omaga. Une kvaliteet ei olene seejuures mitte kuidagi kuutsüklist.

Šveitsi teadlased kaasasid uuringusse (kogusummas) 64 ööks 33 vabatahtlikku. Uneajal tehti neile aju elektroentsefalogramm (EEG). Ilmnes, et täiskuu ajal on uni viletsam – kahekümne minuti võrra lühem, seevastu magamajäämise aeg osutus viie minuti võrra pikemaks. Sügava aeglase delta-une kestus vähenes kolmekümne protsendi võrra.

Teised Šveitsi, Saksamaa ja Hollandi teadlased seda tulemust korrata ei suutnud. Artikli autori arvates on 33 katsealuse põhjal järeldusi teha ebakorrektne. Võttes kolme erineva uneuurimise instituudi käest info sadade inimeste kohta ja kõrvutades seda kuufaasidega, ei ole teadlased mingisugust sõltuvusseost tuvastanud.

Tagid:
suurkuu, päike, Eesti

Peamised teemad