09:30 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Tervishoid
lühendatud link
6610

Vene- ja välismaa biokeemikud selgitasid välja, kuidas toimib misoprostool, mis on kõige levinum vahend sünnitusjärgse verejooksu peatamiseks.

TALLINN, 10. detsember — Sputnik. Fotosid selle aine aatomist ja teadlaste järeldusi tutvustati ajakirjas Nature Chemical Biology, vahendas RIA Novosti.

"Meie töös kirjeldatud misoprostooli retseptori kompleksne ruumiline struktuur võib olla lähtepunktiks tulevaste ravivahendite loomisele. Need kätkevad endas misoprostooli kasulikke omadusi ja on samas organismile ohutumad," lausub Moskva Dolgoprudnõis asuva Füüsika- Tehnika Instituudi teadur Vadim Tšezero, kelle sõnu vahendab tolle kõrgkooli pressiteenistus.

Eesti meeste ja naiste oodatav eluiga pikeneb >>

WHO praeguse statistika kohaselt seisab iga sajas lapseootel naine sünnitusel silmitsi tõsiste komplikatsioonidega, mille tagajärjel tekib neil tugevaid verejookse. Verekaotus võtab igal aastal ligi saja tuhande sünnitaja elu, mis osutub tänapäeval peamiseks tulevaste emade suremuse põhjuseks.

Läänemere kalad on mürgised, illustreeriv foto
© Sputnik / Игорь Зарембо

Arstid on küllaltki ammu õppinud selle murega rinda pistma, kasutades mitmesuguseid hormoonpreparaate nagu oksütotsiin, õnnehormoon, aga ka ravimina misoprostooli. Oma struktuurilt sarnaneb see prostalgiiniga E1 – rasvamolekuliga, misjuhib veresoonte laienemist ja ahenemist ja ühtlasi suguorganite tööd.

Tšerezov nendib, et misoprostool peatab küllaltki hästi sünnitusjärgse verejooksu, kuid tal on mitu tõsist kõrvalmõju, mis muudavad tema kasutamise ohtlikuks või patsientidele lihtsalt ebameeldivaks. Näiteks tekivad igal kümnendal naisel tõsised probleemid ainevahetusega, samuti pearinglus ja iiveldus.

Selle preparaadi ohutuma variandi loomise muudab raskeks see, et teadlased ei ole aru saanud, kuidas nimelt see aine naise organismile mõjub. Asi on selles, et misoprostool sarnaneb struktuurilt mitte ainult prostaglandiiniga E 1, vaid ka tolle lähedase analoogi, prostaglandiiniga Е2. Liiatigi on inimese rakkude pealispinnal korraga neli eri tüüpi retseptorit, mis neid molekule ära tunnevad ja millest igaüks etendab oma erilist rolli organismi talitluses.

Ratas: Eesti rahvastikuprobleemid jäävad suurimaks väljakutseks >>

Antud retseptoreid on biokeemikute sõnul äärmiselt keeruline rakust kahjustamata kujul "eraldada". See pole võimaldanud nende täpset struktuuri lahti kodeerida ja aru saada, millised neist prostaglandiiniga ja misoprostooliga aktiivsemalt vastastikust mõju avaldavad.

Hiljaaegu omandasid Moskva Füüsika-Tehnika Instituudi teadlased oskuse selliseid retseptoreid rakumembraanist "välja lõigata" ja sättida erilistesse sebist ja rasvadest nanostruktuuridesse, mis hoiavad neid stabiilses seisundis. See võimaldab niisugused molekulid külmutada ja neid ülivõimsate röntgenlaserite ja kiirendite abil läbi valgustada.

Valga haigla sünnitusosakond suleti poolteist kuud varem, illustreeriv foto
© Sputnik / Дмитрий Донской

Sedalaadi meetodeid kasutades sai Tšerezov koos oma kolleegidega ülitäpsed fotoülesvõtted "võitlusvalmis" misoprostoolist, olles ameeriklaste kiirendi LCLS tulistanud külmutatud membraaniproove.

Need ülesvõtted aitasid neil välja selgitada, et antud preparaat peatab verejooksu, tungides erilisse "taskusse" retseptori EP3 sisemuses. Huvipakkuvaks on tõik, et sellel molekulil on unikaane struktuur – misoprostooli sattumine selle sisemusse ei põhjusta nimetatud tasku täielikku sulgumist, mis on iseloomulik kõigile muud tüüpi membraanivalkudele.

See teadasaamine, nagu uurijad märgivad, aitas neil kindlaks teha mitu nõrka kohta ravimi molekulis ja aru saada, kuidas saaks seda niiviisi modifitseerida, et see ühilduks ainult EP3-ga ja ignoreeriks kõiki muud tüüpi prostaglandiini retseptoreid. See tugevdab tema toimet ja samal ajal neutraliseerib kõrvalmõjusid, sedastavad teadlased kokkuvõtteks.

Naised Euroopa Liidus
© Sputnik /
Naised Euroopa Liidus
Tagid:
sünnitamine, misoprostool, verejooks, teadlane, naised, tervis, Füüsika- Tehnika Instituut, Venemaa

Peamised teemad