06:31 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Tervishoid
lühendatud link
61 0 0

Hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis patsienti, kes vajavad nimetatud gruppide verest valmistatud verekomponentide ülekandeid.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0, A ja B reesusnegatiivsete doonorite ab, vahendas Pealinn. Verekeskus ootab doonoriks nii regulaarselt verd loovutavaid doonoreid kui ka neid inimesi, kes pole varem doonorid olnud või kelle vereloovutused on jäänud aastate taha.

Kaitseväelased loovutasid verekeskusele 21 liitrit verd >>

Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0, A ja B reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele ning verekeskus on nende veregruppide doonoritele aktiivselt kutseid saatnud. Paraku on meie verevarud enne pikki pühi ikkagi napid.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

0 reesusnegatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 % Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata.

"Seetõttu on 0 reesusnegatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne. Praegu on meil haiglates abivajajateks ka mitu 0 reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kellele sobivad ülekandeks ainult 0 reesusnegatiivse veregrupiga veretooted.

Lisaks on suur vajadus A ja B reesusnegatiivsele verele. Seetõttu vajame täiendavalt doonorite abi," selgitab verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste.

Verekeskus Ädala tänaval ning DoonoriFoorum Narva mnt 5 on täna ja homme avatud kella 11-19ni ning reedel pikendame oma lahtiolekuaega kella 18ni, ehk siis verekeskus on avatud kella 8-18 ja DoonoriFoorum kella 11-18.

Verekeskus ja DoonoriFoorum on avatud ka laupäeval, 22. detsembril kella 10-15. Inimesed, kes ei saa tööpäeviti verd loovutama tulla, on nüüd oodatud seda tegema pühade eelsel puhkepäeval. 

Ellujäämise valikud: kõigepealt tankid ja siis tervis >>

Dr Kullaste rõhutab: "Kes ei jõua tulla vereloovutusele enne pühi on väga oodatud seda tegema ka 27. ja 28. detsembril ning ka uuel aastal, alates 2. jaanuarist."

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt "Doonorid ja Sõbrad"

24., 25., 26. ja 31. detsembril ning 1. jaanuaril on verekeskus ja DoonoriFoorum suletud.

9. novembril loovutasid Tallinnas Miinisadama doonoripäeval osalenud mereväe ja sõjaväepolitsei Vahipataljoni tegevväelased ning ajateenijad verekeskusele kokku 21 liitrit verd, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Vere loovutamine on üks heategevuse vorme. Verd ei saa kuskilt kokku osta, seega oleme sõltuvad vabatahtlikest. Oleme rõõmsad, kui noortel ja tervetel kaitseväelastel on võimalus ja tahe verd annetada. Igal korral on näha juurdekasvu — ka tänaste doonorite hulgas oli esmakordseid loovutajaid," ütles verekeskuse arst Taissia Aartee.

Veredoonorite arv vähenes 2017. aastal 4,3%, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Veredoonorite arv vähenes 2017. aastal 4,3%, kuna noori doonoreid oli vähem. 18–24-aastaseid doonoreid oli aastaga 16% ja 25–44-aastasi 4% vähemaks jäänud, selgus  Tervise Arengu Instituudi (TAI) kevadel avaldatud statistikast, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Seevastu kasvas veidi doonorlus vanemates vanuserühmades – üle 45-aastaseid doonoreid oli aastaga 2% enam, seisab TAI kodulehel.

Kuna noorte osa rahvastikus on viimasel ajal kahanenud, siis ka uusi potentsiaalseid doonoreid on selle võrra vähem. Näiteks 2007.–2016. a oli rahvastikus noori vanuses 20–24 iga aastaga keskmiselt 3,5% ja noori vanuses 15–19 aastat 5% vähem.

Samal teemal

Verekeskus kutsub inimesi verd loovutama
PERH-i arstid lähevad Keeniasse opereerima ja arste koolitama
Uuring: istuv töö on veel ohtlikum kui varem arvati
Alkoholist põhjustatud suremus Eestis
Onkoloogid: suremus vähki on tõusmas surmapõhjuseks number üks
Tagid:
verekeskus, tervis, doonor, Eesti

Peamised teemad