08:59 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Tervishoid
lühendatud link
22 0 0

Jõulud erakorralise meditsiini osakonnas (EMO) ei erine argipäevadest, kuid täheldada võib sugulaste poolt kohale toodavate vanurite suuremat hulka, ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla EMO juhataja dr Märt Põlluveer.

TALLINN, 25. detsember — Sputnik. Jõulud EMO-s ei erine Põlluveeri sõnul argipäevadest EMO-s, kuid kui pühad tulevad, hakatakse tooma vanainimesi igaks juhuks kontrolli, vahendas Pealinn

"EMO on valmis erakorralist abi andma 24/7, aga igaks juhuks pöördumine ei ole vajalik. Soovitan pigem pakkuda eakale emotsionaalset tuge, mitte tuua EMO-sse," räägib doktor Põlluveer.

Viilma rõhutas jõulujutluses ühtehoidmise vajadust >>

"Kui on mingi tervisemure, soovitan pöörduda esmalt perearstile või helistada perearsti telefoniliinile. Kutsun üles veetma pühasid koos oma eaka lähedasega, mitte teda EMO-sse transportima. Vanainimesel on lähedastega palju mõnusam olla pühade ajal kodus kui EMOs järjekorras istuda," lisab doktor.

Eestis ei ole mõistena kasutusel, kuid maailmas on täheldatud holiday heart syndrome ehk pühadeaegse südame sündroomi, mille ilmnemisel tekivad südamerütmihäired alkoholi liigtarvitamise tagajärjel. "Kui juua palju alkoholi, süüa hapukapsast kõvasti peale, siis kõht ägiseb ja alkohol teeb oma töö. Mõõdukus on alati voorus," paneb EMO juht inimestele südamele.

Pikkade pühade puhul on oht pikalt liialdada alkoholiga ja selle tulemusena võivad juhtuda tõsised traumad. Aastavahetuse saabudes saavad EMO-s aktuaalseks ilutulestikuga seotud vigastused.

"Kandke kaitseprille ja hoidke rakettidega ohutut distantsi, mida tootja on soovitanud. Mitte mingil juhul ärge laske ilutulestikku käest," ütleb Põlluveer. "Soovin kõigile häid pühi ja toredat aastavahetust - uskuge mind, uude aastasse on palju mõnusam minna kahe, mitte ühe silmaga."

Kurvad jõulud: vaesus on Eestis süvenevaks trendiks >>

Kõneledes seekordsest jõuluõhtust avaldas peapiiskop Urmas Viilma lootust, et see püha öö tähendaks kõigi jaoks turvalisi, armastust ja hoolimist tulvil hetki koos inimestega, kes on meile kõige armsamad, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Peapiiskop kõneles jõuludest kui perepühadest selle sõna kõige kaunimas tähenduses. Pere peab hoidma ühte. Nagu klassikalisel jõulukaardil, kus on Joosep isana, Maarja emana, jõululaps Jeesus, lemmikloomi esindavad koduloomad, heade sugulaste ja tuttavate aset täitvad karjased, kaugeid külalisi esindavad idamaa targad.

24. detsembril ehk jõululaupäeva keskpäeval (kell 12), kuulutas Tallinna linnapea Taavi Aas välja jõulurahu, lugedes traditsiooni kohaselt Raekoja aknalt linnarahvale ajaloolise jõulurahusõnumi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Jõulurahu tava ulatub juba 17. sajandisse ning kuulub Eesti, Soome ja Rootsi õigusriikluse ühisaega. Traditsioon sai alguse Rootsi kuninganna Kristiina valitsusajal aastail 1632-1654.

Samal teemal

Minister Iva: eakate potentsiaal Eestis on kasutamata
Tallinna linnaosade juurde luuakse eakate nõukogud
Eesti on EL-i eakate vaesusriski pingerea tipus
Tagid:
tervis, eakad, jõulud, EMO

Peamised teemad