01:41 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Tervishoid
lühendatud link
7210

Tulenevalt sel aastal suurenenud kaebuste arvust tuletab Terviseamet lapsevanematele meelde, et pedikuloos ehk täitõbi on kergesti nakkav ning selle levikut saab piirata vaid ravi ja vastutustundliku käitumisega.

TALLINN, 5. jaanuar — Sputnik. Terviseameti põhja regionaalosakonna vaneminspektor Gerda Jürgensoni sõnul on pedikuloos viimastel aastatel hakanud levima nii laste- kui hoolekandeasutustes, edastab Terviseamet.

EV100: unustatud nakkushaigused >>

Ning kuigi pedikuloosi haigusjuhtude osas ei koguta statistikat enam 2004. aastast, tegeles Terviseamet eelmisel aastal ligi paarikümnel korral pedikuloosi puudutavate kaebuste lahendamise ja inimeste nõustamisega.

"Pedikuloosi puhul on suurimaks probleemiks just valehäbi ja arusaam, nagu tekiksid täid mustusest. Nakkuse võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest," ütles Jürgenson.

Tema sõnul peaksid lapsevanemad täide tekkimisel nii probleemi teadvustama, sellest teavitama kui ka kasutusele võtma vastavad ravimeetodid. "Leviku seisukohalt on oluline koheselt kontrollida ka teisi lapsi ja muid kontaktseid," ütles Jürgenson.

Peatäidega nakatumine toimub enamasti otseselt pea-pea kontaktil täitõve haigega. Sagedamini esineb täitõbe 3-11 aastastel lasteaia-ja koolilastel, eriti tüdrukutel, kes nakatuvad otseses kokkupuutes teiste laste juuste või kammide, rätikute, patsikummide ning mütside vahendusel. Peatäid levivad eelkõige rahvarikkas kohas.

Illustreeriv foto
© Fotolia / Syda Productions

Inimese peatäi on 2-4 mm seesamiseemne suurune, tiivutu, kuue jalaga, verdimev parasiit, kes elab inimese pea juustega kaetud alal. Täi ei hüppa, lenda ega uju, aga suudab väga kiiresti ronida.

Emane peatäi muneb päevas juuksejuurtele umbes 5-10 muna ehk tingu, umbes 30-päevase eluea jooksul muneb üks emane peatäi kokku 150-300 muna.

Parasiitide sülg ja väljaheited omavad allergilist toimet ja tekitavad ärritusnähte, kratsimise tagajärjel võib lisanduda naha mädapõletik. Peatäidest võib olla põhjustatud ka lümfisõlmede suurenemine kaelal ja kõrvade taga.

Praktilisi nõuandeid lapsevanematele

Kammimine omab täitõve diagnoosimisel olulist tähtsust, sest visuaalne kontroll ei ole piisavalt usaldusväärne.

Peanaha sügelus tekib sageli alles nädalaid peale peatäidega nakatumist, mistõttu võib täinakkus jääda pikka aega avastamata. Seetõttu on oluline regulaarselt kontrollida kõiki oma pereliikmeid. Ravima peab kõiki nakatunuid samaaegselt.

Enne ravišampooni kasutamist peab tutvuma kindlasti ravijuhisega ning kasutama vahendeid otstarbekohaselt.

Tervishoid on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Taasnakatumise vältimiseks peab pesema pesumasinaga (veetemperatuur üle 60ºC) haigega kontaktis olnud riideesemed – mütse, salle, kraega riideid ja voodipesu. Kuivatite kasutamisel peab lähtuma kuumemast režiimist.

Masinpesuks mitte sobivaid esemeid peaks hoidma vähemalt 2 nädalat suletud kilekotis või viima keemilisse puhastusse.

Juukseharju, kamme ja patsikumme tuleks samuti töödelda kõrgel temperatuuril või siis lihtsalt ära visata.

Peab puhastama korralikult tolmuimejaga kõik põrandad, vaibad, pehme mööbel ning seejärel vahetama tolmuimeja tolmukott, kuna tingude eluiga on kaks nädalat. 

Grippi haigestumine kasvas hüppeliselt

Terviseamet juhib elanike tähelepanu asjaolule, et paljudel juhtudel põetakse gripp läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Püstijalu grippi põdev inimene võib aga levitada viirust riskirühmadele, kelle jaoks haigestumine võib kujuneda eluohtlikuks.

Grippi haigestumine hoogustub >>

Lõppenud aasta viimasel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 2524 haigestunut, neist 47,5 protsenti olid lapsed.

Laboratoorselt leidis kinnitust 210 gripijuhtu, mis on ligi kaks korda enam kui perioodil 17.-23. detsember registreeritud 109 gripijuhtu, teatas Terviseamet.

Samal teemal

"Pole hullu": iga neljas meist kogeb elus vaimse tervise häiret
Teadlaste avastus aitab naistel kiiremini sünnitustest taastuda
Kas on olemas nakkuslikke vähivorme
Tagid:
nakkushaigus, tervishoid, tervis, ühiskond

Peamised teemad