16:27 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Tervishoid
lühendatud link
41 0 0

Tervise Arengu Instituudi (TAI) uus kampaania juhib tähelepanu suitsetamisest põhjustatud tervisekahjudele – loobumisel hakkab tervis paranema juba esimeste tundidega.

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubakatarvitamine peamine ennetatav suremuse põhjustaja maailmas, edastab TAI oma kodulehel.

Inimesed, kes alustavad suitsetamist teismelisena ning suitsetavad kaks aastakümmet või enam, surevad WHO andmetel keskmiselt 20–25 aastat varem kui need, kes ei ole kunagi suitsetanud.

Kaitske ennast ja lähedasi – loobuge suitsetamisest >>

Lisaks sellele, et suitsetajad varem surevad, on neil ka suurem tõenäosus haigestuda paljudesse pahaloomulistesse kasvajatesse, seisab TAI kodulehel.

"Tubakasuits kahjustab keha mitmel viisil, mida inimene kohe ei näe ega märka ning kahjulikud protsessid käivituvad kohe, juba esimesest mahvist," ütles TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.

"Sissehingatud tubakasuitsust imenduvad mürgised ained vereringesse ning pääsevad nii kõikjale inimese kehas. Tulemuseks võivad olla erinevad südame-veresoonkonnahaigused, millest tuntuimad on infarkt ja insult, samuti krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (põhjustab ka nn suitsetaja köha) ning kasvajad. Kahjustada saab kõik, milleni tubakakeemia jõuab. Suitsetamine mõjutab nii viljakust, psüühikat kui ka igemeid ja hambaid."

Sammeli sõnul tasub suitsetamisest loobuda alati, ka siis, kui ollakse aastaid või aastakümneid suitsetanud.

"Tubakast loobumine hakkab positiivselt mõjuma kohe, esimeste tundidega. Paraneb vererõhk, taastub lõhna ja maitsete tundmine, paraneb hingamine ja füüsiline võimekus. Ühe aastaga väheneb südamehaiguste risk poole võrra. Samuti hakkab vähenema vähirisk," selgitas ta.

"Kui inimene loobub suitsetamisest enne 35. eluaastat, siis võib tema oodatav eluiga saada samaväärseks mittesuitsetaja omaga," lisas ta.

Inimesed tegelikult teavad suitsetamise kahjulikkusest ja paljud suitsetajad annavad endale uue aasta puhul lubaduse tubakast loobuda, ent paraku suudab vaid osa neist seda lubadust iseseisvalt ka pidada.

USA tubakafirmad tunnistasid, et suitsetamine tapab >>

"Suitsetamise maha jätmine võib olla raske. Oluline on lähedaste tugi ja vajadusel ka professionaalne nõustamine. Tõenduspõhist infot tubakast loobumise personaalse nõustamise, enda ja lähedaste motiveerimise, suitsetamisest tekkivate tervisekahjude ja muu kohta saab veebilehelt," lisas Sammel.

"Samuti leiab veebilehelt erinevaid interaktiivseid abivahendeid – test oma tubakasõltuvuse tugevuse määramiseks, juhised endale tubakast loobumise plaani koostamiseks, saab hinnata tubakast loobumisel tekkivat raha kokkuhoidu," lisas ta. 

Suitsuvaba vangla kui ühiskonna mudel, illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кондратюк

Eestis suitsetab igapäevaselt umbes viiendik täiskasvanutest. Suitsetamine on aastate jooksul enim vähenenud kõrgema haridustasemega inimeste hulgas ning meeste hulgas rohkem kui naiste seas. 

Suitsetamine noorte seas väheneb, viimase kahekümne aasta jooksul on igapäevasuitsetajate osakaal vanusegrupis 16–24 vähenenud umbes kolmandiku võrra, 28,6 protsendilt 18,5 protsendini.

Suurima suitsetajate osakaaluga riigid on Bulgaaria 34,8 protsendi ja Kreeka 32,6 ptotsendiga, teistes riikides jääb see näitaja alla 30 protsendi määra, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kõige vähem on suitsetajaid Rootsis — 16,7 protsenti ja Ühendkuningriigis — 17,3 protsenti. Neile järgnevad Soome, Portugal, Luksemburg, Taani, Saksamaa.

Aasta tagasi toimus Sputnik Eesti pressikeskuses Eesti, Gruusia, Armeenia ja Kõrgõztani vaheline videosild, kus asjatundjad arutlesid tubakasuitsetamise üle igas esindatud riigis. Eestist oli videosillas osalejaks seitsmeaastase tööstaažiga kutseline suitsetamisest loobumise nõustaja Anastasia Drews.

Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta

Samal teemal

Üks vang saab Viru vanglas erandkorras suitsetada
Eestis on suitsetajaid Euroopa keskmisest rohkem
E-sigarett võib noored tavasuitsu järele haarama panna
Tagid:
Eesti, TAI, ühiskond, tervis, suitsetamine

Peamised teemad