20:42 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Tervishoid
lühendatud link
82 0 0

Tartu Ülikooli molekulaarbioloogid lõid uue meetodi, et uurida valku tootva molekulaarse masina – ribosoomi – tööd. Edaspidi saab seda kasutada ka ravimite toime uurimiseks.

TALLINN, 19. jaanuar — Sputnik. Paljude haiguste põhjustajateks on valgud. Vigade tegemine valkude sünteesil on üks peamine haiguste tekkimise põhjus, edastab ülikool oma kodulehel.

Tavaliselt tekivad probleemid siis, kui valke sünteesitakse valesti – valel ajal, vales kohas, vales koguses või vigaselt. Sellisel juhul ei saa valk täita talle ette nähtud kohustusi. Tulemused avaldati rahvusvahelises tippajakirjas Nucleic Acids Research.

Tartu Ülikooli teadlased pääsesid maailma mõjukaimate loodus- ja sotsiaalteadlaste sekka >>

Võib öelda, et valkude süntees on elu alusprotsess, mida uurides saame teada, kuidas elu rakkudes kulgeb. Teadlased on valkude sünteesi uurimisega tegelenud juba väga pikalt. 1974. aastal anti Nobeli preemia füsioloogia ja meditsiini alal kolmele teadlasele (A. Claude, C. Duve ja E. Palade) just valgu sünteesi läbi viiva masina – ribosoomi – avastamise eest.

Тартуский университет
© Sputnik / Денис Пастухов

Kuid nüüd on Tartu Ülikooli molekulaarbioloogid selle uurimisel pika sammu edasi astunud ning saanud mitmeid uusi teadmisi. Uue meetodi arendasid välja TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi teadlased – doktorant Ivan Kisly, vanemteadur Tiina Tamm ja professor Jaanus Remme.

Nad töötasid välja meetodi, mille abil saab määrata ribosoomi kiirust. See on tähtis, sest tänu sellele saab tulevikus valkude sünteesi veelgi täpsemalt uurida.

Uut meetodit saab kasutada ka erinevate ravimite toime uurimisel. Näiteks lubab see uurida seda, kuidas mõjuvad ribosoomi töötamisele uued antibiootikumid, mis valkude sünteesi takistavad (inhibeerivad).

Lisaks saadi tänu teadlaste välja mõeldud uuele meetodile teada seda, et ribosoomi enda koostises olev valk eL24 on tähtis nii valkude sünteesi alustamisel kui ka kulgemisel. Valk eL24, mille tähtsuse Tartu teadlased avastasid, on olemas just päristuumsete rakkude ribosoomide koostises.

See valk koosneb kahest osast – "kehast" ja "sabast". Valgu eL24 "keha" osa paikneb ribosoomi sees ning "saba" osa ribosoomi pinnal.

Selleks, et kindlaks teha eL24 valgu eri osade roll valkude sünteesil, kasutasid teadlased pagaripärmi ribosoome. Saadud tulemused näitasid, et ribosoomi pinnal olev "saba" on eelkõige oluline just ribosoomi liikumise kiiruse tagamiseks ning "keha" osa tagab efektiivse valkude sünteesi alustamise.

Seega võivad ribosoomis olevad valgud ja nende valkude üksikud osad täita valkude sünteesimisel erinevaid rolle.

Tartu Ülikooli teadlane pälvis Eesti kui digiriigi jaoks ülitähtsa grandi >>

Meetod põhineb luminestsentsi ehk helendamise määramisel, mis tekib kui ensüüm lutsiferaas viib läbi helendamist põhjustavat reaktsiooni. Ribosoomidel lastakse sünteesida liitvalku, mis koosneb kahest erinevast lutsiferaasist (Jaanimardika e Firefly ja merikannu e Renilla lutsiferaasidest).

Meetod võimaldab määrata kui kiiresti ribosoom sünteesib esimese ja sellele järgneva lutsiferaasi. 

Tartu Ülikool jõudis Times Higher Educationi (THE) ülikoolide edetabelisse rekordiliselt üheksas valdkonnas üheteistkümnest. Eluteaduste kõrge koht seab TÜ maailma tippülikoolide kõrvale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Novembri lõpul avaldatud THE maailma ülikoolide valdkondade võrdluses jõudis TÜ edetabelisse pea kõikide valdkondadega, mis tähendab, et nendel teadusaladel ollakse maailmas kõrgel kohal ja Baltimaade kõrghariduse tipus.

Briti ajakiri Times Higher Education seab pingeritta pärast 2004. aastat Euroopa Liiduga ühinenud 13 riigi 53 parimat teadusülikooli ja esikohal on Tartu Ülikool. Teise Eesti ülikoolina on edetabelisse mahtunud Tallinna Tehnikaülikool, mis on 18. kohal, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kevadel.

Andmebaasi Clarivate Analytics Web of Science teadlaste mõjukuse ülevaates "Highly Cited Researchers report 2018" on nimetatud üle 6000 viimase kümnendi mõjukaima loodus- ja sotsiaalteadlase, kelle andmed põhinevad Web of Science´i andmebaasil.

Kui mullu loetleti ülevaates üle 3300 teadlase, kellest kuus olid seotud Tartu Ülikooliga, siis tänavu on selles 6000 maailma tippteadlast, kellest Tartu Ülikooliga on seotud kolmteist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Samal teemal

Tartu Ülikool võttis vastu esimese robottudengi
TÜ asub koolitama tulevaste eesti keele majade töötajaid
25. oktoobril 1632 avati Tartu ülikool
Tagid:
teadlane, tervis, uuring, teadus,

Peamised teemad