22:15 19. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Tervishoid
lühendatud link
5901

Grippi haigestumine on tõusutrendil, kuid haigestumise kõrghooaeg seisab kõigi eelduste kohaselt veel ees. Haigestumuse intensiivsust saab hinnata endiselt madalaks, kuid gripilevikut laialdaseks.

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Aasta kolmandal nädalal ehk perioodil 14.-20.01.2019 pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 4390 haigestunut, neist 39,9 protsenti olid lapsed.

Arstide poole pöördunute üldarv kasvas nädalaga 20 protsenti ning grippi haigestunute osakaal 31 protsendi võrra, teatab Terviseamet.

Suurimad ohud tervishoius on mürgistus ja epideemia >>

Haigestumine kasvab kõikides vanusrühmades. Enim haigestusid koolilapsed, kelle hulgas oli haigestunute juurdekasv 25 protsenti.

Vanemaealiste vanusrühmas tõusis haigestumus ligi 10 ning kuni nelja-aastaste laste seas 11 protsenti. Haigestunute seas oli endiselt kõige rohkem alla 15-aastaseid lapsi.

Peamiseks haigestumise põhjustajaks on praegu gripiviirused, nende osakaal on kasvanud muude viiruste seas nüüdseks 80 protsendini.

Kinnituse said 298 gripiviirust, neist 291 olid A- ja 7 B- gripiviirused. Täpsemalt määratleti 9 A-gripiviirust, nendest kõikide puhul oli tegemist A gripiviirusega A(H1N1)pdm09.

Terviseamet hoiatab ebaravi eest, illustreeriv foto
© Fotolia / Viperfzk

Grippi haigestumine oli eelmisel nädalal kõrgeim Lääne- ja Ida-Virumaal, Valgamaal, Pärnumaal ja Tallinnas.

Raskekujulised gripijuhud

E-Tervise SA andmetel on hooaja algusest hospitaliseeritud 419 patsienti, üle 60,4 protsendi haiglaravi vavajanutest on olnud lapsed ja noorukid vanuses kuni 19 eluaastat.

Haiglaravi vajanute hulgas kasvab ka vanemaealiste ja täiskasvanute patsientide osakaal, moodustades juba peaaegu möödunud nädalal 40 protsenti hospidaliseeritutest.

Nädal varem oli vastava vanusegrupi osakaal 33,3 protsenti. Tõusu üheks põhjuseks võib pidada gripijärgsete tüsistuste tekkimist haigena tööl käimise tagajärjel.

Alates detsembrist on seitsme haigla andmeil vajanud gripi tõttu intensiivravi kokku 20 inimest vanuses 3–81 eluaastat, kõik intensiivravi vajanud kuulusid riskirühmadesse.

Peaminister: tervise ees oleme kõik võrdsed >>

Intensiivravi vajanud inimesed polnud kas gripi vastu vaktsineeritud või puudusid nende vaktsineerituse kohta kindlad andmed. Seega võib eeldada, et kõik intensiivravi vajanud patsiendid olid vaktsineerimata.

Raskekujuliste gripijuhtude (intensiivravi vajanute) ülevaade põhineb Ida-Tallinna keskhaigla, Lääne-Tallinna keskhaigla, Põhja-Eesti regionaalhaigla, Tartu ülikooli kliinikumi, Tallinna lastehaigla ning Viljandi ja Narva haigla andmetel.

Ligi kolmandik abivajajatest helistab kiirabisse terviseprobleemiga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tervishoidu puudutavate kriisiolukordade lahendamist juhtiva terviseameti avaldatud tervishoiusündmuste riskianalüüsi kohaselt on Eesti jaoks kaks kõige suuremat ohtu ulatuslik mürgistus ja nakkushaiguste epideemia, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti teisipäeval. 

Riskianalüüsi kohaselt võib ulatusliku mürgistuse tekitada näiteks mõni ebaseaduslik või seaduslik kontrollimata toode nagu salaalkohol ja -tubakas, narkootikum või kontrollimata toidulisand, mis sisaldab ohtlikus koguses toksilist ainet. Epideemia võib Eestis põhjustada aga sissetoodud nakkushaigus.

Terviseamet alustas reedel kampaaniat "Tervis pole naljaasi", millega soovitakse tõsta inimeste teadlikkust ebaraviga seotud terviseohtudest ning rõhutada teaduspõhise tervishoiu eeliseid, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Tahame meelde tuletada, et Eesti tervishoid on kvaliteetne ja usaldusväärne ning et tervisemurega tuleb alati pöörduda arsti poole," ütles põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpik, edastab Terviseamet oma kodulehel.

Samal teemal

Gripp nõudis Eestis 92 inimelu
Mullu registreeris terviseamet 2155 puukborrelioosi nakatumist
Grippi haigestumine hoogustub
Aasta esimene nädal: grippi haigestunute arv kasvas
Soomlased saavad digiretseptiga Eestis ravimeid osta
Tagid:
koolilapsed, gripp, Terviseamet, tervis

Peamised teemad