21:00 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Tervishoid
lühendatud link
25701

4. veebruaril tähistatakse ülemaailmset vähi vastu võitlemise päeva. Selle eesmärgiks on tõsta üldist teadlikkust vähktõvest kui ühest kaasaegse tsivilisatsiooni kõige kohutavamast haigusest.

TALLINN, 4. veebruar — Sputnik. Parimaks viisiks ennetada vähktõbe, millega võitlemise päeva ülemaailmselt 4. veebruaril tähistatakse, on loobuda ja hoiduda suitsetamisest, õige toitumine ja aktiivne eluviis, teatas RIA Novostile Saksamaa Heidelbergi teadusliku onkoloogiakeskuse (Das Deutsche Krebsforschungszentrum, DKFZ) professor Michael Baumann.

Austatud härra professor Baumann, kas olete päri prognoosiga, et lähimatel aastakümnetel tuleb vähki haigestumisi üha rohkem?

Jah, kahjuks näeme kogu maailmas lähimatel aastakümnetel vähki haigestumist aina enam. 2040. aastaks uute vähijuhtude arv peaaegu kahekordistub. Saksamaal ei paista see tõus niivõrd dramaatiline kui mõnedes teistes riikides, kuid 2030. aastaks kasvab uute juhtude arv 600 000-ni, seda suuresti demograafilisest olukorrast tulenevalt. Vähirisk kasvab koos elueaga.

Käesolevast aastast uuenes hambaravi teenuste loetelu
© Sputnik / Кирилл Брага

Kui lähedal on vähktõvest jagusaamine? Kas ootate läbimurret?

Vähk on keeruline haigus väga erinevate ilmingutega. Kui ma 30 aastat tagasi arstina tööd alustasin, oli teada üle 100 erineva vähiliigi, nüüd eristame neid üle 500. Ja igal patsiendil võib kasvaja bioloogiline olemus olla erinev, haigus võib kulgeda erineval moel. Seetõttu nõuab väitlus vähiga põhimõtteliselt pikaajalist strateegiat.

Onkoloogid: suremus vähki on tõusmas surmapõhjuseks number üks>>

Viimastel aastakümnetel oleme juba saavutanud tohutut edu alusuuringutes ja ühtlasi tõve varajasemas avastamises, profülaktikas ja ravis. Aga ka edaspidi tuleb meil töötada iga patsiendi puhul pidevalt paranevate väljavaadete kallal vähi väljaravimiseks.

Täna teame me märksa paremini, kuidas vähktõbi areneb. Naiste puhul on rinnanäärmevähi väljaravimisel juba väga head väljavaates. Tüdrukuid ja poisse saab aegsasti vaktsineerida inimese papilloomviiruse vastu, mis võib põhjustada emakakaela vähki ja muid vähivorme. Kõikide kasvajate kohta kehtib kinnitus: mida varem me nad avastame, seda edukamalt suudame neid ravida.

Saksamaa haridus- ja teadusminister Anja Karliczek väitis 29. jaanuaril Berliinis, et lähimal kümnel aastal avatakse Saksamaal veel neli vähktõve teaduslikku uurimiskeskust. Kavandatud on, et edaspidi saab neid olema kaheksa. Tänasel päeval on olemas Riiklik Vähikeskus (NCTs) kahe osakonnaga – Heidelbergis teie juhitava DKFZ baasil ja Dresdenis. Mida tähendab see patsientidele, kes vähiga võitlust peavad?

Tähtis on erakordselt keerukad protsessid vastavalt saavutustele optimeerida, vähiuuringute tulemused patsiendile võimalikult kiiresti teatavaks teha. NCTs struktuur võimaldab edastada uuringute tulemused kiiremas korras kliinikule, kuna teadlased ja raviarstid töötavad hästi lähestikku ühe katuse all. Nii et see nõuab teatud taristut, selles suhtes on Saksamaal veel potentsiaali optimeerimiseks. Lisaks sellele on sellistes suurtes keskustes võimalus innovatsioonivallas, näiteks immunoteraapia ja geneetika valdkonnas väga keeruliste ja kallihinnaliste uuringute läbiviimiseks. Need uuringud on suunatud ennetustöö isikupõhisuse ja tõve varajase tuvastamise edendamisele.

Soome seade eemaldab kasvajaid ilma kiirituse ja lõikuseta>>

Edasiste uuringute teiseks eesmärgiks on vaktsiinide väljatöötamine vähki põhjustavate viiruste ja bakterite vastu, aga ka ravimite väljatöötamine krooniliste haiguste vastu, mis on samuti tihedalt seotud hilisema vähiriski kujunemisega. Ma olen veendunud, et kui me onkoloogiliste uuringute ja vähiravi parandamise valdkonnas üheskoos tööd teeme, on meil kümne aasta pärast täiesti valmis struktuurid, mis võimaldavad meil teatud valdkondades päriselt edu saavutada.

Mida te arvate tehisintellekti rakendamisest meditsiinis?

Ma olen kindel, et tehisintellektil on meditsiinis suur tulevik, kuid arsti ta ei asenda. Aga põhimõtteliselt muudab küberteadus, mis hõlmab endas tehisintellekti, kahtlemata tublisti meie arusaamu diagnostikast. Lubage mul mainida oma nägemust sellest, mis ootab meid 30 aasta pärast: te avate arvuti ja teile tuletatakse meelde, kas peaksite läbima vähktõve suhtes varase avastamise diagnostika, sest teil on kõrgem risk sellesse tõppe haigestuda.

Saksamaa Heidelbergi vähiuuringute keskuse teabeteenistus soovitab kolme moodust kaitseks vähi vastu: tervislikku eluviisi, vaktsineerimist ja varajast avastamist. Mis te arvate, mis neist on kõige olulisem?

Ma ei taha üht teisele vastandada. Kõik need punktid on väga olulised. Aruka toitumise ja piisava liikumise korral saate te vähi arenemisele vastu seista. Parimaks ennetusviisiks on – mitte suitsetada! Ligi 30 protsenti kõikidest vähiliikidest on seotud suitsetamisega.

Tagid:
onkoloogia, suitsetamine, vähk

Peamised teemad