13:23 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Tervishoid
lühendatud link
9010

Teine patsient kogu ajaloo jooksul võib HIV-ist terveneda, kirjutavad meediaväljaanded. Sputniku raadiosaates kommenteeris kirjutist Venemaa Föderaalse AIDSikeskuse vanemteadur Natalja Ladnaja.

TALLINN, 9. märts — Sputnik. HIV-epideemia algusest peale teine patsient võib saada viirusest välja ravitud, teatab ajaleht The New YorkTimes.

Ajalehe andmeil osutub niinimetatud "Londoni patsiendist", kelle pärisnime ei avalikustata, teine inimene pärast "Berliini patsienti" Timothy Ray Browni, kellel 12 aastat tagasi õnnestus HIV-nakkus välja ravida. Mõlemale patsiendile siirdati doonori luuüdi, vahendab RIA Novosti.

© Sputnik / Deniss Grabussov

"Londoni patsiendi" doonoriks sai inimene geenimutatsiooniga CCR5, mis muudab tema organismi HIV-viiruse suhtes haavamatuks. Luuüdi siirdamine sooritati 2016. aasta mais ning alates 2017. aasta septembrist lõpetas patsient retroviirusevastaste ravimite manustamise.

Seega on patsient üle pooleteise aasta olnud ilma ravita ja tema organismis pole tuvastatud nakatunud rakke, mis annab alust eeldada, et patsient on HOV-ist täielikult tervenenud.

Nagu ajaleht teatab, kavatsevad teadlased avaldada oma aruande ajakirjas Nature ja tutvustada mõningaid selle juhtumi üksikasju retroviirusi ja oportunistlikke infektsioone käsitleval konverentsil Seattle'is (Washingtoni osariik).
Sputniku raadiosaates kommenteeris Föderaalse AIDSi keskuse vanemteadur Natalja Ladnaja The New York Times'is ilmunud kirjutist.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Павел Лисицын

"Loomulikult võime me konkreetse patsiendi üle rõõmustada. Aga midagi uut me ravi kota teada ei saanud. Juba enne seda oli meile teada, et kui teha luuüdi siirdamine CCCR5-ga doonorilt – see on geen, mis ei lase viirusel rakkudele kinnituda ja seal paljuneda - , siis teoreetiliselt on väljaravimine võimalik. Ent seda saavutada on äärmiselt raske. Nii esimesel kui teisel juhul oli tegemist küllaltki raske onkoloogilise haigusega inimesega, neile korraldati luuüdi siirdamine, doonorit leida pole niisama lihtne. Reeglina siirdatakse üdi lähisugulastelt, nüüdsel puhul aga – haruldane õnn – leidus mitte ainult sobivat doonor, vaid tal oli geenimutatsioon, mis on seotud immuunsusega ka HIV-i suhtes. Tegemist on küllaltki ainulaadse juhtumiga. Aga ta on teine 40 miljoni inimese kohta. Seetõttu ei saa me öelda, et toimus midagi põhimõtteliselt uut," ütles Natalja Ladnaja.

Tema sõnul liigub teadus HIV-i-vastases võitluses praegu nimelt inimgenoomi muutmise poole.

"Kaasaegne käsitlus eeldab, et sellest saab kõige tõhusam lähenemisviis. Paljudes maailma riikides töötavad praegu teadusrühmad, töötatakse välja vaktsiine, teadlased püüavad muuta nimelt inimese mõjukat genoomi, et inimesed HIV-iga ei nakatuks või kui ongi HIV-nakkus saadud, ei jäädaks põdema. Selles suunas teadus põhiliselt arenebki," märkis ekspert.

Tagid:
HIV, Ühendkuningriik, AIDS

Peamised teemad